jak uprawiać lawendę w domu

Jak uprawiać lawendę w domu?

Rośliny

Niezwykły zapach, kolor, właściwości. Trudno się jej oprzeć. Bez lawendy trudno wyobrazić sobie dom urządzony w stylu prowansalskim albo francuskie aranżacje wnętrz. A już na pewno nie ma bez niej prowansalskiego balkonu czy tarasu!

reklama

Jak uprawiać lawendę w doniczce?

Choć lawenda w naszym polskim klimacie nie ma łatwo, jej popularność nieustannie rośnie. Co zrobić, by mieć lawendę w domu na dłużej niż jeden sezon? Posadźmy ją w odpowiedniej doniczce i zadbajmy o kilka ważnych spraw!

Lawenda lubi ciepło, co nie powinno dziwić – jej ojczyzną są wszak rejony basenu Morza Śródziemnego. W Polsce nawet latem klimat nie zawsze spełnia te wymagania, ale gdy posadzimy lawendę w donicach lub skrzynkach, na przykład na balkonie i zadbamy o odpowiednio nasłonecznione miejsce, ziemię oraz nawilżanie – będzie kwitła przez cały rok.

W czym posadzić lawendę?

Lawenda potrzebuje przede wszystkim miejsca. Wybierzmy więc dla niej dużą i szeroką donicę lub skrzynkę, tak by jej korzenie miały swobodę. Nie musi być to od razu prowansalska doniczka z postarzanej ceramiki –  ten efekt uzyskamy, gdy zwykłą i wygodną do wzrostu rośliny donicę wstawimy później do dekoracyjnej osłonki.

jak uprawiać lawendę w domu


Jakiej ziemi potrzebuje lawenda?

Lawenda potrzebuje żyznej, przepuszczalnej i wapiennej ziemi. Posadzona w donicy musi być systematycznie, ale nie za często podlewana. Ziemia, między jednym a drugim podelwaniem powinna całkowicie wyschnąć, ale nie wysuszyć się. Gdy w podłożu będzie za dużo wilgoci, lawenda uschnie. Dlatego tak ważne jest także drenowanie ziemi, by woda nie gromadziła się w okolicach korzeni.

Jak uprawiać lawendę w domu?

Lawenda uwielbia słońce i światło. Latem więc śmiało można ją wystawiać na słonecznym balkonie czy tarasie. Jesienią i zimą należy znaleźć jej najbardziej nasłonecznione i ciepłe miejsce w domu. Ale uwaga – lawenda lubi lekki powiew wiatru, dlatego gdy postanowimy hodować ją w pomieszczeniu, warto by było to miejsce z niewielkim przeciągiem albo przy otwieranym oknie.

Zimowanie lawendy

I uwaga: nie przycinamy lawendy przed zimą. Czekamy z tym zabiegiem do wiosny, by roślina nie puściła za wcześnie nowych pędów i nie rozkrzewiła się nadmiernie. Najlepsza do takiej domowej hodowli i zimowania w domu lub mieszkaniu będzie lawenda wąskolistna.

Tekst: AD
Zdjęcia: Archiwum/weranda.pl, materiały prasowe Pixabay, Shutterstock