doniczki kwietniki i stojaki na kwiaty

Domowy ogród – doniczki, kwietniki, stojaki i meble na kwiaty

Zielono we wnętrzu

Rośliny w domu ozdobią, poprawią nastrój i co najważniejsze, oczyszczą powietrze w pokojach. Sadź więc zieleń, gdzie się da – w doniczkach, kwietnikach, na lampach, a nawet w… szufladach.

Ceramiczna doniczka w kolorze niebieskim, Bungalow Denmark, sklep.weranda.pl

Domowy ogród – ozdobne doniczki i osłonki na kwiaty

Wybierając osłonki i doniczki kieruj się zasadą spójności – aby harmonijnie pasowały do aranżacji wnętrza. Kolorami, wzorami i ciekawymi fakturami dodatków możesz pięknie podkreślić klimat całej aranżacji. Ceramiczne albo gliniane doniczki będą pasowały do wnętrz rustykalnych i klasycznych, plecione z trawy do skandynawskich, betonowe i metalowe do nowoczesnych. Doniczki postaw na stoliku, komodzie, modnym kwietniku, parapecie, specjalnych podstawkach albo bezpośrednio na ziemi.

Jeśli stawiasz w salonie lub kuchni jedną donicę, weź pod uwagę fakt, że będzie przyciągała wzrok gości. Wybierz więc taką, która ma ciekawą formę, ładne wzory lub elegancką podstawę. Ale z doniczek możesz tworzyć też ciekawe kompozycje – postaw obok siebie kilka mniejszych i większych w tym samym kolorze, zestaw osłonki z tym samym wzorem, ale w różnych kształtach albo dopasuj do siebie dwa odcienie, np. zgrupuj szare obok zielonych.

Urządzając zielony kąt w mieszkaniu, pamiętaj o tym, że część doniczek można postawić, a część powiesić – bardzo modnym rozwiązaniem są dzisiaj plecione makramy (możesz zrobić je sama! zobacz, jak samodzielnie wykonać makramowy kwietnik) oraz wiszące uchwyty na doniczki. Rośliny wiszące na ozdobnych sznurkach to idealne dodatki do wnętrz w stylu boho!

> Zobacz też: Pomysły na piękne bukiety i dekoracje z pelargonii <

Kompozycja z wiszących metalowych półek-kwietników, VOX, vox.pl

Zieleń we wnętrzach – modne kwietniki, stojaki i meble na kwiaty

Nowoczesne metalowe kwietniki ścienne mogą wyglądać naprawdę efektownie – na przykład przypominać formą strukturę plastra miodu. Są estetyczne i bardzo funkcjonalne. Aby pomieścić jeszcze więcej zieleni w domowej dżungli przydadzą się również ozdobne stojaki na rośliny doniczkowe. Wybór jest tak duży, że na pewno zajdziesz te, które sprawdzą się w twoim wnętrzu.

Regał-kwietnik na kółkach to kolejny sposób na aranżację zielonego kącika w mieszkaniu. Bez problemu utrzyma ciężkie, duże donice. Kolorowe, metalowe pojemniki umożliwią zaś stworzenie ładniej roślinnej dekoracji w salonie, sypialni albo na balkonie.

Zieleń w domu też może zaskoczyć – wystarczy, że zamiast do zwykłej doniczki kwiaty wstawisz do szufladek w komódce albo kupisz lampy ze specjalnym pojemnikiem na rośliny. Możesz też zastawić nimi cały regał albo powiesić pojemniki na kwiaty na ścianie, tworząc zieloną galerię zamiast takiej z obrazami. Będzie równie ciekawa!

Zobacz więcej pomysłów na aranżację domowej zieleni w galerii zdjęć

TEKST: AGNIESZKA WÓJCIŃSKA
ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM

Zdjęcie główne: Wisząca lampa-kwietnik Lank, vox.pl, niżej: Pojemniki ścienne Floralink, Umbra, fabrykaform.pl