Kwiaty na taras

Kwiaty na taras – jakie rośliny wybrać na słoneczny, a jakie na zacieniony na taras?

Rośliny

Miło jest po całym dniu pracy usiąść na tarasie w otoczeniu kwiatów. Tych w skrzynkach i wysokich donicach, zwisających i pnących, jednorocznych i wieloletnich, krzewów i drzewek. Spójrzcie, jakie propozycje roślin na taras dla Was wybraliśmy.

Pelargonie na tarasie, aranżacja Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

Kwiaty – najpiękniejsze klasyki na słoneczny taras

Jednymi z najbardziej popularnych kwiatów na słoneczne balkony i tarasy są długo kwiątnące surfinie i pelargonie. Pierwsze sprawdzą się posadzone w donicach wiszących lub w wysokich kwietnikach. Ale również wśród pelargonii można znaleźć odmianę pelargonii bluszczolistej tworzącej kaskady kwiatów. Warto też zwrócić uwagę na odmiany o pachnących liściach, wydzielające aromat cytrusów, mięty, a nawet jabłka.

Kolejnym klasykiem do hodowli doniczkowej na nasłonecznionych tarasach jest dalia. Zakwita dużymi kwiatami o gęstych płatkach i występuje w wielu kolorach i rozmiarach. Jeśli natomiast szukamy niewysokich kwiatów, idealne będą aksamitki – najładniejsza pozostaje aksamitka wzniesiona o dużych, żółtych lub pomarańczowych kwiatach.

Pachnące kwiaty na balkon i taras

Kwiatowym must have na słoneczny taras jest maciejka o drobnych kwiatach, która wydziela zniewalający zapach w letnie wieczory. Ale ładnie pachną też: groszek (zakwitający falbaniastymi kwiatami w wielu kolorach), nasturcja (o charakterystycznych czerwonych lub pomarańczowych kwiatach oraz wiotkich jasnozielonych listkach), tytoń ozdobny (ma duże kwiaty zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany) czy heliotrop peruwiański (trochę zapomniany, o jajowatych liściach, które okryte są szorstkimi włoskami, i drobnych kwiatach zebranych w duże, gęste baldachy). Do tego piękne dekoracje ogrodowe i taras marzeń gotowy!

kwiaty pnące na taras
Wisteria to jedno z najpiękniejszych pnączy, o długich kwiatostanach w w kolorach białym, niebieskim lub fioletowym


Kwiaty pnące – żywe ozdoby tarasu

Pnącza po pierwsze są wspaniałą ozdobą, po drugie zapewniają cień, po trzecie osłaniają przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Idealnie więc sprawdzą się na tarasie. Z lubiących ciepło i światło pnączy wyróżnia się np. passiflora o kwiatach przypominających kształtem gwiazdy z intensywnie żółtymi pręcikami w środku. Warto też wybrać kiście wisterii, fantazyjne kwiaty wiciokrzewu lub mrozoodporne powojniki.

 

Najładniejsze krzewy na tarasie

Jeśli taras jest położony na poziomie ziemi, dobrze będzie przy nim wyglądała elegancka, majestatyczna i spektakularna hortensja ogrodowa z wielkimi, kulistymi kwiatostanami o średnicy nawet 30 cm. Jej kwiaty występują w kolorach białym, czerwonym, różowym, niebieskim i fioletowym. Ich angielska nazwa to mopheads, dosłownie - kudłate głowy albo mopy. Do dużych donic na balkon najlepiej będą z kolei pasowały okazy miniaturkowe o jednym pędzie. Ciekawostką może być to, że kwiaty hortensji zmieniają kolor. Jeśli w ziemi znajduje się glin i jest ona odpowiednio kwaśna, różowe stają się niebieskie, a czerwone fioletowieją. Na białe kwiaty skład podłoża nie ma wpływu.

> Zobacz także: Długo kwitnące kwiaty na balkon i taras <

drzewka do donic na taras
Drzewka w donicach na tarasie sprawią, że poczujesz się jak na wakacjach


Drzewka na taras – Włochy vs Mazowsze

A może tak poczuć się trochę jak nad Morzem Śródziemnym? Dzięki odpowiednim meblom, dekoracjom i tekstyliom inspirowanym podróżami możemy poczuć się na tarasie prawie jak na Południu Europy. Brakuje tylko odpowiednich roślin – tutaj niebanalnym pomysłem będzie drzewko cytrynowe lub pomarańczowe, które wprowadzi nas w śródziemnomorski klimat. Jeśli jednak chcemy pozostać na rodzimej wsi z bocianem i skowronkiem w roli głównej, niezastąpiony okaże się miniaturowy lilak Meyera.
 

 

Kwiaty na taras – jakie rośliny wybrać na zacieniony na taras?

Nie taki diabeł straszny jak go malują – na zacienione tarasy również mamy cały wachlarz kwiatów emanujących barwami. Jest begonia bulwiasta z licznymi odmianami (pełnokwiatowymi, strzępiastymi, kaskadowymi oraz drobnokwiatowymi), fuksja – na cześć niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa (długo utrzymuje efektowne kwiaty pod warunkiem, że jest regularnie podlewana i nawożona) czy funkia i komarzyca – obie o liściach z białymi obwódkami.

Zobacz więcej inspiracji na balkon i taras:

Pomysły na piękne bukiety i dekoracje z pelargonii
Tajemnica pięknego tarasu – 5 trendów, które warto znać
Aranżacja balkonu – wygodne meble i piękne dekoracje na balkon w bloku

TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA
ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK, PELARGONIUM FOR EUROPE/ kampania unijna Europe in Bloom