pięknotka kalikarpa

Kalikarpa zwana pięknotką kwitnie do późnej jesieni. Jak uprawiać ten krzew w ogrodzie?

Rośliny

Jak uprawiać kalikarpę, czyli pięknotkę ogrodową? Ten piękny krzew kwitnie do późnej jesieni, a nawet do świąt Bożego Narodzenia. To roślina dla tych, którzy lubią kolory w zimowym ogrodzie!

reklama

Kalikarpa zwana pięknotką ogrodową

Gdy jesień traci kolory, z burego tła wyłania się zdumiewający krzew. Owoce pięknotki, zwanej też kalikarpą, są liliowofioletowe. Dzięki błyszczącej skórce z daleka przypominają cukierki albo koraliki. Choć trudno w to uwierzyć, za ich niezwykłym kolorem nie stoją jednak ogrodnicy, lecz sama natura.

Który gatunek kalikarpy wybrać?

W polskich ogrodach spotkamy kilka gatunków. Najczęściej pięknotkę Bodiniera (Callicarpa bodinieri), którą z Chin do Europy ponad sto lat temu sprowadził francuski misjonarz i przyrodnik Émile-Marie Bodinier.

Jak sadzić kalikarpę?

Popularna jest również odporna na mróz – co rzadkie u kalikarpy – pięknotka japońska (C. japonica) oraz rozwidlona (C. dichotoma). Odmiany te niewiele się między sobą różnią – zwykle dorastają do dwóch-czterech metrów i potrzebują towarzystwa – dobrze więc sadzić je w grupach, bo samotna roślina nie zawiąże owoców. Wyjątkiem jest C. bodinieri ‘Profusion’ – ale, choć potrafi owocować w pojedynkę, to i ona będzie wyglądać lepiej na tle sąsiadki.

Kalikarpa i jej właściwości

Inną ciekawą odmianą jest pochodząca z Ameryki Południowej pięknotka amerykańska (C. americana). Indianie rozcierali jej liście na papkę i smarowali się nią, by odstraszyć komary i kleszcze. Niedawno naukowcy potwierdzili, że rzeczywiście jest to skuteczny sposób – sok krzewu okazał się lepszy niż środki dostępne w sklepach. Niestety, nie spotkamy jej w Polsce.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rośliny ozdobne zimą: zimowe kwiaty i kolorowe liście

Kwiaty i jagody pięknotki

Kalikarpa to ogrodowe brzydkie kaczątko. Latem nie grzeszy urodą. Ma bujne liście, które wiosną i jesienią przebarwiają się na czerwono (na przykład odmiana C. bodinieri ‘Profusion’). W lipcu na gałązkach pojawiają się drobne kwiaty, białe lub liliowe, ale ledwo widać je wśród liści. Jagody dojrzewają w październiku, a grona fioletowych owoców utrzymują się na krzakach do końca grudnia. Choć wyglądają apetycznie, do jedzenia się nie nadają. Nawet ptakom nie smakują.

Pięknotka (kalikarpa) w ogrodzie

To roślina dla tych, którzy lubią w zimowym ogrodzie kolory. Chociaż nie jest krzewem kapryśnym ani chorowitym, to aby ładnie owocowała, potrzebuje trochę uwagi. Dlatego przede wszystkim należy wybrać jej słoneczne miejsce, zaciszne i osłonięte od wiatru (na terenie otwartym będzie łatwo wymarzać). Krzew rośnie także w półcieniu, ale w słońcu osiąga znacznie większe rozmiary. Najlepiej sadzić go jesienią, gdy na gałęziach widać jagody – wtedy łatwo ocenimy, czy będzie mieć dużo owoców.

Jak pielęgnować kalikarpę: kiedy ją przycinać?

W pierwszym roku po wsadzeniu do gruntu kalikarpa jest szczególnie wrażliwa na mróz. Warto ją więc podsypać korą sosnową i nawet w zachodniej, cieplejszej części kraju przynajmniej na dwie pierwsze zimy otulać agrowłókniną, zwłaszcza przy ziemi. Jej szanse na przezimowanie rosną na zachód od Wisły. Na szczęście równie łatwo się odnawia, nawet po bardzo radykalnym cięciu.

W lutym mocno przycinamy gałęzie, by krzew lepiej się rozrastał. W następnym roku po posadzeniu można go uformować, wycinając gałązki odstające albo te skierowane do wewnątrz. Przycinając kalikarpę, pamiętajmy tylko, że kwiaty pojawiają się na rocznych pędach.

Co lubi kalikarpa?

Pięknotka lubi bogatą, próchniczą glebę. Dobrze toleruje zarówno ziemię lekko kwaśną, jak i lekko zasadową, jednak zbyt dużo wapnia sprawi, że owoce nie będą się ładnie przebarwiać. Potrzebuje też regularnego podlewania i… dokarmiania. Nawożenie zaczynamy przed kwitnieniem, aby pojawiło się jak najwięcej kwiatów, i powtarzamy co miesiąc, żeby cieszyć się dorodnymi jagodami. Bo im więcej owoców, tym weselszy będzie ogród na święta.

Warto wiedzieć:

  • Kalikarpa nazywana jest też pięknotką i poładnią.

  • Jej owoce utrzymują się na gałęziach kilkanaście tygodni - nawet do świąt Bożego Narodzenia.

  • Są też odmiany o białych jagodach, ale wyglądają mniej atrakcyjnie niż fioletowe.

  • Pięknotka dobrze czują się w towarzystwie ognika szkarłatnego.

  • Kalikarpę można także uprawiać w dużej donicy - na zimę należy wstawić ją do domu (na tarasie raczej nie przetrwa mrozów nawet opatulona). Pomieszczenie, w którym temperatura wynosi do 4 stopni, może być ciemne. Gdy temperatura jest wyższa - powinno postawić się krzew w widnym miejscu.

  • Gatunek można rozmnażać z nasion, które zbieramy jesienią i do stycznia przechowujemy w chłodnym miejscu. Można także rozsadzać ją z sadzonek - najlepiej wczesną jesienią.

  • Kalikarpa osiąga ok. 3 metry wysokości i 2 - szerokości.

POLECAMY TAKŻE: Jak uprawiać lawendę w doniczce?

Tekst: Aleksandra Janusz
Zdjęcia: Botanik Foto, East News, Getty Images/FPM, Shutterstock