werandacountry.pl werandaweekend.pl

Rozchodnik – byliny kolorowe jesienią i zimą

Rośliny

Niezawodny jesienią. Rozchodnik nie boi się przymrozków. Wszystko wkoło szarzeje, a on wciąż zachwyca kolorami. Niewiele bylin potrafi tak bezboleśnie przetrwać suszę jak rozchodniki, które gromadzą w mięsistych pędach i liściach zapasy wilgoci.

To dzięki nim mogą przeżyć nawet dłuższy czas bez przysłowiowej szklanki wody, pięknie kwitnąc od lipca–sierpnia do późnej jesieni na różowo, bordowo, żółtawo lub zielonkawo.

Rozchodnik – do patrzenia i jedzenia

Ponoć podarował je nam Jupiter – bóg nieba, burzy i deszczu, żeby odstraszały pioruny. A nasi górale stosowali ich korzenie zamiast… ibupromu – zawieszali je sobie na plecach, by uśmierzyły bóle. Okadzali też rozchodnikami domy, wierząc, że w ten sposób przepędzą choroby. W św. Jana wieszali je pod powałą; gdy długo zachowywały świeżość, wróżyło to długie i szczęśliwe życie.

Rozchodniki zdobią nie tylko ogrody, ale i dania. Ich soczyste, kwaskowate listki, podobne w smaku do surowych strączków fasoli, dodaje się w Danii do sałatek, zup i sosów. Spotykamy je jednak przede wszystkim na rabatach, skalniakach i w donicach, gdzie wywyższają się lub płożą – zależnie od odmiany.

Rozchodnik w ogordzie – odmiany i uprawa

Rozchodniki, jak wskazuje ich nazwa, lubią się „rozchodzić” i rozrastać. Ale niektóre (zwane rozchodnikowcami) tworzą wysokie zwarte kępy, które na jesiennych rabatach zakwitają bukiecikami gwiazdkowatych kwiatów. Ich owocostany długo zachowują kolor i dopiero przymrozki gaszą ich barwy. Najpopularniejsze są okazały i karpacki, a najpiękniejsze – ‘Munstead Dark Red’ o purpurowych pędach i ‘Frosty Morn’ o kremowozielonych liściach. Rozchodnikowce najlepiej wyglądają z przodu rabat w towarzystwie marcinków, traw, bergenii.

Wiele rozchodników (biały, kamczacki) płoży się po ziemi. Niektóre (lidyjski, hiszpański) tworzą duże poduchy, inne (rozchodnik Siebolda) mają nieco dłuższe pędy, łatwo ukorzeniające się w podłożu. Jedne i drugie latem stroją się w żółte, białe, różowe lub fioletowe kwiaty, a przez cały rok w zimozielone liście: srebrzyste (u rozchodnika łopatkowatego), czerwonawe, brązowe, żółte, a nawet trójbarwne (kaukaski) bądź zielonofioletowe (skalny).

Gatunki o długich pędach malowniczo zwieszają się z murków kwiatowych, a te o delikatniejszej budowie (np. rozchodnik pierwiosnkowaty) wciskają się pomiędzy kamienie. Trudno wyobrazić sobie słoneczny skalniak bez żółtych poduszeczek rozchodnika ostrego. Planując kompozycję, warto jednak sięgnąć również po inne gatunki i odmiany, kwitnące w różnym czasie.

> Zobacz także: Baza roślin: byliny ogrodowe <

Tekst: Aldona Zakrzewska, blogrodowo.blogspot.com
Zdjęcia: Shutterstock