#zostańwdomu czytaj e-wydanie - tylko 8,99 zł
reklama

Pomarańczowe rośliny ogrodowe

Rośliny

Nawet skąpany w jesiennym deszczu ogród, w którym rosną pomarańczowe rośliny, jak dalie, jeżówki i pióropuszniki, wygląda jakby płonął.            

Pomarańczowy kolor w ogrodzie to przede wszystkim dalie, cudowne jesienne kwiaty długo i bujnie kwitnące – praktycznie od lata aż do późnej jesieni. Mają przeróżne kształty – najbardziej spektakularne będą kaktusowe, ale także dekoracyjne, pomponowe, kuliste, anemonowe (półpełne, często dwubarwne), pojedyncze, storczykowe i peoniowe, grzybieniowate i gwiaździste. Jedne małe, inne okazałe, ciężkie i zwieszające się. Wśród pomarańczowych dalii wybór jest największy!

Kwiaty te trzeba po pierwszych przymrozkach wykopać, oczyścić, przysypać torfem i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, wtedy spokojnie przetrwają do wiosny.

Jeżówki

Uwielbiam jeżówki, a wśród nich pomarańczowych odcieni jest bez liku. Polecam… i tu będzie niezła wyliczanka: ‘Flame Thrower’, ‘Orange Skipper’, ‘Arts Pride’, ‘Hot Papaya’, ‘Dixie Blaze’, ‘Orange Passion’, ‘Balsomenco’, ‘Julia’, ‘Colorburst’, ‘Bright Orange’, ‘Irresistible’, ‘Marmalade’, ‘Summer Salsa’, ‘Supreme Cantaloupe’... Ciągle zachwycam się kolejnymi odmianami. Jeżówki kochają słońce i tolerują suszę.

Dzielżany

W gorącej, jesiennej palecie nie może zabraknąć dzielżanów. Mają aksamitne kwiaty otoczone olśniewającymi, zadartymi płatkami. Niektóre odmiany rosną nawet do dwóch metrów. Najbardziej popularne z pomarańczowych są: ‘Mariachi Fuego’, ‘Moerheim Beauty’, ‘Chipperfield Orange’ i ‘Sahin’s Early Flowerer’. Podobnie jak ich bliskie kuzynki jeżówki przepadają za słońcem, ale potrzebują wilgotnej gleby, choć bez przesady – na podmokłym terenie nie będą dobrze rosły.

reklama

Róże

Jesienią kwitnie jeszcze sporo róż. Przepiękna i elegancka ‘Saint Cecilia’, opisywana czasem jako różowa, w październiku wpada jednak w lekki pomarańcz. Czy się mylę? Jest delikatnie morelowa i blednie, gdy przekwita. Do tego pięknie pachnie, jakby mieszaniną mirry, cytryny i migdałów. Róże, które do października nie dotrwały, zachwycają za to owocami, a te są pysznym obiadem dla ptaków.

Inne pomarańczowe rośliny

Także niektóre paprocie i liście bylin przyjmują jesienne barwy. Pióropusznik strusi stroi się na rdzawo, a gillenia na pomarańczowo. Egzotyczne, mocno pomarańczowe akcenty dają niesamowite trytomy, montbrecje i kanny. Ich wielkie kwiaty sprawiają, że przenosimy się do innego świata.

Z roślin jednorocznych pomarańczowe kwiaty wydają słoneczniki. Z tych mniejszych sadzę nasturcje, cynie i dobrze znane aksamitki.

Polecam też... dynie. Kiedy już się nimi nacieszymy w ogrodzie, ugotujemy pyszną dyniową zupę.

Z krzewów wymienię rokitnik z niezliczonymi pomarańczowymi owocami. Jeśli zrobimy z nich sok i będziemy dodawać go do herbaty, energii starczy nam do wiosny.

Tekst: Danuta Młoźniak
Zdjęcia: Alamy/BE&W, Gap Photos, Shutterstock

reklama
reklama