Bomba barw

Zaproszenia

Gdzie: Niemcy, Essen, Museum Folkwang
Ekstaza koloru. Munch, Matisse i ekspresjoniści. Do 13 stycznia 2013 r.

Za oknami szaro i smętnie, a w salach Museum Folkwang – eksplozja koloru. Ponad 150 obrazów oraz rzeźb i tyle barw, ile tylko oko ludzkie może zarejestrować. Wystawa poświęcona rewolucji z początków XX wieku, która wywróciła malarstwo do góry nogami, a za oręż miała kolory: kontrastujące, mocne, zerwane ze smyczy logiki, oderwane od rzeczywistości.

Najważniejszym jej punktem jest twórczość fowistów (les fauves, czyli „dzikich bestii”, operujących barwą z iście punkową agresją i nonszalancją), ale sporo miejsca poświęcono tym, którzy złapali „bakcyla koloru” przed nimi i od nich. W jedenastu „rozdziałach”, na które podzielona jest wystawa, poznajemy barwne (dosłownie) dzieje zrywania z tradycją malarską i narodzin czegoś nowego.

Od Gauguina, Cézanne’a czy van Gogha, po niemieckich ekspresjonistów z Błękitnego Rycerza (der Blaue Reiter – Jawlensky, Kandinsky, Münter) i Mostu (die Brucke – Kirchner, Heckel). A pomiędzy nimi niespokojny, wiecznie eksperymentujący Edward Munch i „dzicy” Francuzi: Matisse, Vlaminck, Derain… Lepszej wystawy na jesień i zimę nie sposób sobie wyobrazić.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama