Pamiętajmy o Hasiorze

Zaproszenia

Gdzie: Kraków, Pracownia, Pałac pod Baranami, Rynek Główny 27
Wystawa czynna do 27 stycznia 2013 r.

Trudno to sobie wyobrazić, ale ostatnia indywidualna wystawa prac Władysława Hasiora w Krakowie odbyła się w 1963 roku! A przecież to człowiek instytucja: awangardzista, eksperymentator, poszukiwacz ulotnych znaczeń ukrytych w przedmiotach codziennego użytku. Prawdą jest, że przykleiła się do niego łatka komunisty, głównie za sprawą Organów z Przełęczy Snozka, do których ludowa władza dodała tabliczkę upamiętniającą swoich bohaterów. Nie budzi to sympatii.

Niezależnie jednak od zawiłości losów ludzkich w obliczu totalitaryzmu twórczość Hasiora godna jest pamięci. Właśnie dlatego połączone siły Fundacji Dell’arte i NEA Jana Potockiego postanowiły znów pokazać Hasiora w Krakowie. Miejsce wystawy jest szczególne – Pałac pod Baranami, gdzie w słynnej Piwnicy odnaleziono dwa Sztandary Hasiora. Czy raczej – jak tłumaczy Wojciech Śladowski z Fundacji Dell’arte – wszyscy wiedzieli, że gdzieś tam są, tylko nie było okazji, by je wyciągnąć.

Teraz okazja jest, a w Pałacu zobaczymy kilkanaście prac artysty. Będą Sztandary i Kapliczki, a także zdjęcia jego pomników. Wszystkie prace pochodzą od prywatnych kolekcjonerów, cała ekspozycja nie ma zaś charakteru komercyjnego. Hasior powrócił do Krakowa – nareszcie. Władysław Hasior. Strażnik Snów.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama