Prowokator i introwertyk

Zaproszenia

Gdzie: Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
Andy Warhol. Konteksty. Do 10 Lutego 2013 r.

Najwspanialsze w Ameryce jest to, że najbogatsi i najbiedniejsi kupują te same rzeczy - dowodził niegdyś Andy Warhol. Oczywiście nie chodziło o rolls-royce'y czy domy na Florydzie, lecz o tak zwane artykuły pierwszej potrzeby. Bo przecież ten sam gazowany napój pijesz ty, prezydent danego twojego kraju i jeszcze Liz Taylor.

Obserwację tę Warhol podniósł do rangi sztuki, karmiąc swój talent odpadkami kultury masowej - od ikonicznych dziś puszek z zupą pomidorową Campbell po mroczną fascynację samochodowymi wypadkami i karą śmierci. Stworzył image ekscentryka i prowokatora traktującego zarówno świat, jak i sztukę ze zgryźliwą ironią. Wątki te śledzi wystawa na krakowskim MCK, przeciwstawiając je mniej publicznemu wizerunkowi artysty - człowieka zamkniętego w sobie i pozostającego pod wielkim wpływem matki.

Zobaczymy ponad 60 serigrafii i trzy rysunki, zarówno z lat 60., jak i stworzone tuż przed śmiercią. Wszystkie pochodzą z kolekcji Zoya Museum w Modrej i jest to pierwsza prezentacja słowackiego zbioru w naszym kraju. Uzupełniają ją filmy, fotografie i komentarze rysujące sylwetkę twórcy. Zgodnie z duchem czasów posiadacze smartfonów będą mogli zeskanować specjalne kody towarzyszące dziełom i na ekranie odczytać cytaty z Warhola. Zapatrzony w fetysze kultury popularnej Warhol zapewne zacierałby ręce z radości.

I ,,lajkował event" na Facebooku


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Weronika Kowalkowska, Katalogi Galerii i Muzeów

reklama