Wieczny Tułacz

Zaproszenia

Gdzie: Konstancin-Jeziorna, Villa la Fleur, ul. Szpitalna 14
Simon Mondzain (1887-1977). do 31 grudnia 2012 r.

Szamaj Mondszajn miał szczęście. Po pierwsze, dlatego że synowi biednego żydowskiego rymarza udało się wyrwać ze sztetlu, choć rodzice myśl o karierze artysty stawiali na równi z czczeniem fałszywych bożków. Po drugie, udało mu się przetrwać zawieruchę uczniowskich strajków, a potem I wojny światowej.

Wszystkie te zdarzenia ukształtowały malarza wrażliwego. Jego domem najpierw był Paryż, gdzie stał się Simonem Mondzainem, potem zaś egzotyczna Algieria. O Polsce nigdy nie zapomniał; w czasie II wojny organizował pomoc dla żołnierzy szukających schronienia w odległym kraju. Krytycy twierdzili, że swoje najlepsze obrazy malował w nowych dla siebie miejscach, zafascynowany niecodziennymi widokami.

Postać zapomnianego nieco malarza przypomina wystawa w Villa la Fleur. To kolejna ekspozycja przybliżająca widzowi znaczące postacie z kręgu École de Paris. Zobaczymy około 150 obrazów i rysunków pochodzących głównie ze zbiorów galerii i prywatnych kolekcji z Polski i Francji. Okazją do organizacji wystawy jest setna rocznica zamieszkania Mondzaina w Paryżu.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama