Tym razem filmową gwiazdą będzie porcelana, która zagrała w jednym z bardziej apetycznych filmów.

Oto Babette – uznana przez Paryż za kulinarnego geniusza epoki – zmuszona przez Komunę Paryską opuszcza Francję. Trafia na służbę do małej duńskiej wioski pod dach dwóch sióstr z protestanckiej komuny. Purytańska społeczność żyje tak skromnie, że Babette nie ma dla kogo tworzyć kulinarnych arcydzieł. Ale gdy wygrywa na loterii okrągłą sumkę, zaprasza oszczędnych przyjaciół na francuski, wystawny obiad. Do chatki sióstr zajeżdżają więc cuda, o jakich nikt tu nigdy nie słyszał – klatka z przepiórkami, wielki żółw, butelki z najlepszymi winami, porcelanowa zastawa, wykwintne szkło. Już samo nakrycie stołu wprawia gości w zachwyt. To będzie kolacja ich życia.

Tak w wielkim skrócie można opowiedzieć nakręcony na podstawie opowiadania Karen Blixen oskarowy film „Uczta Babette”. Każdą potrawę przygotowywano według oryginalnych przepisów i podawano ją na królewskiej zastawie. Choć Karen Blixen nie opisuje jej dokładnie, do filmu wybrano naczynia z francuskiej manufaktury Haviland w Limoges. To najstarszy, po Miśni i Sevres, zakład produkujący porcelanę. Co ciekawe, założył go w 1842 roku Amerykanin David Haviland, przedsiębiorca z Nowego Jorku, który szukał w Europie artystycznych inspiracji.

Bardzo prawdopodobne, że porcelana z Limoges zdobiła stoły w ekskluzywnej Café Anglais, w której przed wygnaniem pracowała Babette. I już wtedy kosztowała pewnie fortunę. Haviland zapraszał do współpracy najlepszych projektantów, jak Suzanne Lalique, Jean Cocteau czy Salvadore Dali. Nic dziwnego, że z naczyń jadali prezydenci i królowie: generał de Gaulle, Edward VII, cesarz Japonii, a także Lincoln i Roosevelt czy Jacques Chirac.

Subtelny kwiatowy wzór – Impératrice Eugénie – to hołd złożony żonie Napoleona III, którą rewolucja, podobnie jak Babette, wygnała z Paryża. Ostatnia władczyni Francji kochała porcelanę z Limoges i zupełnie jej nie przeszkadzało, że dwór zaopatruje się u Amerykanina.

Tekst: Anna Ozdowska
Fotografie: East news, Galeria Niuans www.galerianiuans.pl