symbolika biżuterii

Symbolika miłosnej biżuterii – poznaj jej ukryte znaczenie i sprawdź, jak wyrazić swoje uczucia!

Kolekcje

Poznaj symbolikę wzorów biżuterii. Miłość, wierność, nadzieja i szczęście – wszystkie te uczucia można wyrazić nie tylko słowami, ale też... biżuterią. Królowa Wiktoria uwielbiała złotą mowę!

symbolika biżuterii serce wiedźmy
Broszka wysadzana perłami i turkusami w kształcie „serca wiedźmy”, ok. 1880 r.

Sekretny język wiktoriańskiej biżuterii: półksiężyc

Księżyc i półksiężyc to symbole kobiecej siły. Półksiężyc oznacza także zmianę. Zaś broszka z księżycem mówiła, że właścicielka przeżywa miodowy miesiąc.

Symbolika biżuterii: serce

Serce oczywiście oznacza romans i miłość. Serce, którego dolna część jest lekko wygięta w prawo, często zwieńczone koroną, nosiło nazwę „serca wiedźmy”. Wręczający podarunek mówił w ten sposób, że wybranka go zaczarowała. Dwa serca oznaczały stały związek. W czasach Królowej Wiktorii popularne były broszki i wisiory z sercem umieszczonym na otwartej dłoni.

Co oznacza strzała w biużuterii?

Strzała celuje wprost w serca kochanków. Niesie przestrogę – miłosna strzała błyszczy (ta Kupidyna miała grot z diamentu), ale i rani. Czyli to, co piękne (miłość), może sprawiać ból. Wiktoriańskie damy chętnie upinały włosy spinkami w kształcie strzał.

symbolika biżuterii półksiężyc
Przypinka z diamentami i rubinami, XIX/XX w.
symbolika biżuterii strzała
Złote strzały z diamentami, koniec XIX w.
symbolika w biżuterii jaszczurka
Broszka z salamandrą wyrzeźbioną w labradorze, otoczoną wężami wysadzanymi diamentami i szafirami, lata 80. XIX w.

 

Symbolika w biżuterii: jaszczurka i wąż

W czasach rzymskich kojarzono je ze śmiercią i odrodzeniem, ale w XIX wieku przypisano im mądrość i szczęście. Zaręczynowy pierścionek królowej Wiktorii był w kształcie węża z głową wysadzaną szmaragdami. Szmaragd to kamień szczęścia królowej. Wąż symbolizował wieczną miłość. W biżuterii pojawiał się też jako Uroboros (wąż z ogonem w pysku), czyli wieczność. Biżuteria z tym motywem była bardzo popularna.

Co oznacza jaskółka w biżuterii?

Tam dom mój, gdzie serce moje. Jaskółki znane są ze związków monogamicznych oraz z tego, że przywiązują się do jednego miejsca. Oznaczają zatem trwałość w miłości oraz lojalność. Biżuterię z jaskółką często dostawali w prezencie żeglarze (i inni podróżnicy), żeby bezpiecznie powrócili do domu.

wąż symbolika biżuterii
Złoty, emaliowany naszyjnik z wężem z fasetowym diamentem, początek XX w.
jaskółka symbolika biżuterii
Jaskółka wysadzana perłami, lata 90. XIX w.
symbolika biżuterii paproć
Paproć z listkami z szafirów i diamentowymi zarodnikami, początek XX w.


Język wiktoriańskiej biżuterii: liść paproci

Botanik George Loddiges wybudował w 1829 roku w Londynie wielką szklarnię. Uprawiał tam także paprocie. By przyciągnąć ludzi, rozgłosił, że kolekcjonowanie tych roślin wzmacnia męskość i zdrowie psychiczne. Tak zaczęło się w Anglii paprociowe szaleństwo. W biżuterii paproć oznaczała fascynację, namiętną miłość, a także szczerość w żałobie.

Co symbolizuje biżuteria z bluszczem?

W jednej z wersji legendy o Tristanie i Izoldzie na rozkaz zazdrosnego króla kochankowie zostają pochowani w osobnych grobach, by nawet po śmierci nie mogli być razem. Jednak z ich mogił wyrastają pędy bluszczu, które spotykają się w pół drogi i splątują w jedną całość. Biżuteria zdobiona bluszczem symbolizuje wierność i miłość małżeńską
 

symbolika biżuterii paproć
Złota bransoleta wysadzana szmaragdami, XIX/XX w.
symbolika biżuterii żołądź
Diamentowa broszka z perłami, koniec XIX w.
symbolika biżuterii podkowa
Złota bransoleta z podkową, z perłą, szmaragdami i diamentami, koniec XIX w.

 


Symbolika miłosnej biżuterii: żołędzie 

Z małego żołędzia wyrasta wspaniały dąb kojarzący się z wiecznością i siłą. Dlatego panna Kate Middleton, zaślubiając Williama, księcia Cambridge, włożyła wysadzane diamentami kolczyki w kształcie żołędzi. Zrobił je dla niej londyński jubiler Robinson Pelham.

Dlaczego podkowa to symbol szczęścia?

Co symbolizuje podkowa? To symbol szczęścia. Dlaczego? Bo ma kształt podobny do księżyca w nowiu. A żelazo przepędza złe duchy.

> Zobacz także: Miniatury pod lupą malowane <

symbole w biżuterii kotwica
Złoto-diamentowa spinka w kształcie kotwicy, XX w.
symbole w biżuterii
Kotwica wysadzana diamentami, rubinami i perłą, ok. 1900 r.
symbolika biżuterii kłódka
Kłódka wysadzana perłami, rubinem, diamentem, szmaragdem, granatem i ametystem, połowa XIX w.


Symbolika miłosnej biżuterii: kłódka

Kłódka często miała kształt serca i kluczyk. Oznaczała miłość i wierność. Ta obok kryje jeszcze przesłanie w „mowie kamieni”. Pierwsze litery angielskich nazw szlachetnych kamieni użytych do dekoracji układają się w słowo: „REGARD”, czyli „szacunek”.

Co oznacza kotwica w biżuterii?

Kotwica to deklaracja nadziei i wytrwałości. Biblijny list do Hebrajczyków mówi o „kotwicy duszy”. Kotwica często pojawia się razem z krzyżem i sercem, tworząc trójcę „Wiary, Nadziei i Miłości Bliźniego”.

> Przeczytaj też: Historia szkatułki na biżuterię <


TEKST: STANISŁAW GIEŻYŃSKI
Zdjęcie główne: Brosza wysadzana diamentami, początek XX w w.

ZDJĘCIA1STDIBS.COM, BRIDGEMAN/PHOTOPOWER, RUBYLANE.COM, SOTHEBYS.COM