Galeria sztuki Limited Edition oraz Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zapraszają na wystawę Akt w malarstwie Józefa Wilkonia, prezentującą unikatową serię obrazów mistrza stworzoną przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Urodzinowa wystawa Józefa Wilkonia

Akt w malarstwie Józefa Wilkonia to seria obrazów stworzona przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii – zostały namalowane palcem na tablecie i wydane przez Galerię Limited Edition jako grafika kolekcjonerska z okazji 89. urodzin artysty. Współorganizatorem projektu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, gdzie można zobaczyć czasową ekspozycję tych niezwykłych prac.

Wystawa, rozpoczęta wernisażem 12 lutego, stanowi prezentację 30 wyselekcjonowanych obiektów, które do tej pory nie były dostępne w sprzedaży. Prace wydano w ekskluzywnej, sygnowanej i numerowanej ręcznie edycji limitowanej 5 sztuk. Obiekty zostały wydrukowane w technologii Digigraphie, na płótnie o wielkości 100 x 75 cm. Szlachetność materiału i technologia wydruku nadały wizerunkom ponadczasowego charakteru oraz trwałości, dlatego zadowolą nawet najbardziej wybrednych kolekcjonerów.

Są to prace unikatowe – jedyne akty Wilkonia, jakie istnieją na rynku sztuki. Artysta zaskakuje tworząc cykl aktów kobiecych po raz pierwszy od ponad 60 lat, kiedy to studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Biegłość warsztatowa, śmiały rysunek, swoboda i mistrzostwo kreski kreują smukłe ciała pełne subtelnej zmysłowości. Użyta przy tym technika cyfrowa pozwoliła Wilkoniowi wprowadzić novum z pogranicza malarstwa i grafiki warsztatowej, tak jakby sam artysta, wykorzystując swój imponujący dorobek, postanowił przełamać konwencje i przyzwyczajenia.

Niektóre akty narysowane zostały w wielkim uproszczeniu, niczym znak wyłaniający się z ciemności. Inne nie pozbawione narracji i atrybutów dnia codziennego, zachwycają poetyką prostoty i harmonii. Są rodzajem autowidoków zapamiętanych przez twórcę (…) Patrząc na obrazy namalowane przez Wilkonia mamy wrażenie, iż mamy do czynienia z dialogiem artysty z wizerunkami aktu na przestrzeni historii sztuki. Można dopatrywać się w nich światła Caravaggia, Rembranta czy Giorgione. Również w temacie i kolorze znajdujemy analogię do kobiet malowanych przez Lucasa Cranacha Trzy gracje, Giorgione Śpiąca Wenus, czy Bouchera Portret Marie-Luise ‒ mówi kuratorka ekspozycji Wiesława Wiredyńska.

Józef Wilkoń współpracuje z Galerią Limited Edition już po raz czwarty. W 2016 roku została wydana seria Elektroniczne Impresje Wilkonia, a w 2018 roku powstał zbiór unikatowych rzeźb w brązie Brązy Wilkonia. Prace te są dostępne wyłącznie w Galerii Limited Edition

Wystawa Akt w malarstwie Józefa Wilkonia

Wirtualna ARTEkspozycja najnowszych prac autorstwa Józefa Wilkonia jest dostępna online w Galerii Limited Edition: www.limitededition.pl oraz na stronie portalu Rynek i Sztuka www.artekspozycje.rynekisztuka.pl.

Ekspozycję czasową można oglądać do 07.04.2019 w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach (ul. Sienkiewicza 4, Radziejowice) po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z recepcją tel. (46) 857 71 75.

WERANDA jest patronem medialnym wydarzenia.