werandacountry.pl werandaweekend.pl
Markiza, Lena, Sudanka – figurki porcelanowe z Ćmielowa inspirowane kobiecym pięknem

Markiza, Lena, Sudanka – figurki porcelanowe z Ćmielowa inspirowane kobiecym pięknem

Kolekcje

Płeć piękna od zawsze inspirowała artystów, twórców niezliczonych malowideł i utworów literackich. Kobiecej gracji nie zabrakło także w kolekcji porcelanowych figur z ćmielowskiej fabryki. Wśród nich znalazły się między innymi Markiza, Lena oraz Sudanka, które powstały z inspiracji kobiecym pięknem i do dziś są gratką dla kolekcjonerów.

reklama
Figurki porcelanowe z Ćmielowa

Figurki porcelanowe z Ćmielowa: Markiza

Markiza to kultowa i ponadczasowa rzeźba pochodząca z ćmielowskiej fabryki. Została zaprojektowana przez Feliksa Kalfasa w latach 60. XX wieku. Delikatna kobieta w okazałej suknii, wpatrzona w bukiet kwiatów stała się ikoną sztuki. Figurka, która reprezentuje kunszt ręcznego wykonania i precyzję w oddaniu detali.

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych ćmielowskich figurek. Markiza wykonywana i malowana jest ręcznie z najwyższej jakości materiałów. Porcelanowa rzeźba dumnie reprezentuje polską, rękodzielniczą sztukę.
 

Perły polskiego designu: Sudanka

Figurka Sudanki to niepowtarzalny projekt Henryka Jędrasiaka z 1958 roku. Rzeźba przedstawiająca siedzącą po turecku kobietę to prawdziwa ikona designu. Artysta, wykorzystując miękką, zaokrągloną linię, subtelnie podkreślił powab kobiecych kształtów.

figurki porcelanowe z Ćmielowa

Sudanka jest jednym z klasyków i bestsellerów wśród porcelanowych figurek Ćmielowa. Jej smukły, elegancki kształt i ręczne malowane detale sprawiają, że zachwyca każdego kolekcjonera.

Lena – figurka porcelanowa z lat 60.

Lena to rzeźba autorstwa Wincentego Potackiego z lat 60. XX wieku. Przedstawia figurę eleganckiej kobiety, która swoją gracją wzbogaca każdą, porcelanową kolekcję. Figurka porcelanowa z Ćmielowa w wyjątkowy sposób przedstawia delikatność, subtelność kobiecego piękna oraz elegancję i klasę. Artysta zachowując oszczędność formy podkreślił smukłą, wytworną linię.

Lena, Markiza i Sudanka wchodzą w skład ekskluzywnej kolekcji Koneser, stworzonej dla najbardziej wymagających kolekcjonerów porcelany.

> Zobacz także: Perły designu: Mieczysław Naruszewicz i jego porcelanowe figurki zwierząt <

Zdjęcie główne: Sudanka, proj. Henryka Jędrasiaka, Ćmielów
Zdjęcia: materiały prasowe marki Ćmielów