Srebro koloidalne i jego wszechstronne właściwości

Sztuka Życia

Srebro koloidalne to produkt znany starożytnym Rzymie, Grecji czy Egipcie. Tysiące lat temu ludzie używali srebra koloidalnego do leczenia trudno gojących się ran czy w celu leczenia infekcji. Wówczas srebro koloidalne stosowane było do przemywania ran, w postaci mieszaniny srebra i wody. W obecnych czasach, srebro koloidalne znajduje m.in. zastosowanie w medycynie estetycznej np. przed makijażem permanentnym. Srebro koloidalne niejonowe jest też stosowane współcześnie jako składnik wielu suplementów diety. Jakie są właściwości srebra? Jakie są jego rodzaje?

Czym jest srebro koloidalne i jakie ma rodzaje?

Jak już wiesz, ze wstępu, srebro koloidalne to bardzo ciekawa substancja o wielu właściwościach. Starożytnym Rzymianom służyła do odkażania wody, współcześnie ma wiele zastosowań. Wykazuje np. właściwości przeciwzapalne, działanie przeciwwirusowe, sprawdza się tam, gdzie zawodzą antybiotyki, przydaje się do leczenia trądziku, stosowane jest także, gdy masz atopowe zapalenie skóry, a w przypadku stosowania miejscowego możesz go użyć np. do mycia twarzy. Nanosrebro może leczyć opryszczkę, łuszczycę, egzemę, łojotok, Zespół Stevensa Johnsona.

Srebro koloidalne zwane jest nano srebrem i kolargolem. Występuje ono w postaci cząsteczki srebra, która połączona z wodą, białkiem czy żelatyną swobodnie porusza się w cieczy, bez reakcji chemicznych. Nie jest to roztwór srebra w klasycznym rozumieniu. Fragmenty nanocząsteczek srebra nie mają więcej niż 100nm, ale najczęściej wykorzystuje się elementy cząstek srebra o wielkości wielkości1-5nm. Taka wielkość, mniejsza niż wirusów i bakterii, pozwala srebru wnikać i niszczyć ich komórki. Ta wielkość wpływa również na fakt, że jony srebra mogą być widoczne tylko pod mikroskopem elektronowym. 

Nano srebro koloidalne ma właściwości antygrzybicze, antywirusowe i antybakteryjnie i ma szerokie zastosowanie w leczeniu chorób. Znajduje też zastosowanie w kosmetologii i dermatologii. Ale wpływa to również na fakt, że działanie srebra koloidalnego zależy od jego rodzaju.

Dziś łatwo kupić różne suplementy diety, ale trzeba pamiętać, że ich właściwości są zależne od różnych jonów srebra. Wyróżniamy głównie niejonowe srebro koloidalne oraz nanosrebro koloidalne. Czasem możesz się też natknąć na srebro metaliczne lub srebro białkowe. 

Właściwości srebra jonowanego

Srebro kolidalne jonowe stosuje się do użytku zewnętrznego, zwalczania chorób skóry czy pielęgnowania cery. Srebro jonowe wytwarza się chemicznie, dlatego w przypadku przyjęcia doustnego, może wejść z reakcję chemiczną z naszymi kwasami żołądkowymi oraz prowadzić do wystąpienia srebrzycy. Dlatego srebra jonowego używa się głównie w kosmetyce. 

Posiadane prze nie właściwości antybakteryjne i antygrzybicze czynią produkty ze srebrem koloidalnym skuteczniejsze od innych preparatów na rynku. 

Nanosrebro jonowe może być stosowane przez pacjentów cierpiących na nadmierną potliwość ciała, gdyż blokuje ono nieprzyjemny zapach. Dzięki temu, że srebro blokuje rozwój bakterii, jest skuteczniejsze niż tradycyjne antyperspiranty. 

Ten rodzaj srebra przyda się do podrażnień skóry wrażliwej, dla cery trądzikowej i do pielęgnacji skóry po goleniu. Ale właściwości nanosrebra koloidalnego nie kończą się jedynie na terapii trądziku. Znajdziesz je też w składzie płynów do płukania jamy ustnej, kremów, toników, past do zębów czy opatrunków na oparzenia i rany. Zastosowanie srebra koloidalnego przyśpieszy gojenie ran, zapobiegnie bliznom i zmniejszy ból. 

Pamiętaj jednak, że srebro jonowane jest jedynie do stosowania zewnętrznego!

Właściwości srebra niejonowanego

Srebro koloidalne niejonowe jest bardziej wszechstronne. Powstaje przez rozpuszczenie srebrnej elektrody w wodzie, do czego używa się prądu. Tak pozyskane nanocząsteczki nie wchodzą w reakcje chemiczne i są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu. 

Srebro niejnonowane stosuje się jako suplement diety i składnik leków dermatologicznych i okulistycznych. Podkreśla się na przykład, że można stosować srebro koloidalne z powodzeniem w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek. 

Srebro niejonowane to składnik kropel do uszu, środek na leczenie ran oparzeniowych. W przeciwieństwie do srebra jonowanego, przyjmowanie srebra niejonowanego doustnie wpływa korzystnie na układ kostny oraz stawowy. Można je też stosować w leczeniu infekcji bakteryjnych, grypy, zakażenia pęcherza moczowego czy zatrucia pokarmowego.

Srebro koloidalne i skutki uboczne

W przypadku stosowania srebra koloidalnego należy zachować szczególną ostrożność, gdyż jak każdy suplement, może wywoływać skutki uboczne. Przede wszystkim szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj srebra stosowany w preparatach. Jak wspomniano, jedynie srebro niejonowane nadaje się do użytku wewnętrznego. 

Ważnym elementem jest wskaźnik ppm, określający ilość cząstek srebra w objętości danego preparatu. Im jest większa tym bardziej skuteczny jest preparat, ale zawsze warto używać ich zgodnie z zaleceniem producenta.

Przyjmowanie srebra koloidalnego samodzielnie i eksperymentowanie, nietrzymanie się zaleceń na opakowaniu może być tragiczne. Każde przyjmowanie wiąże się z tym, że jony srebra gromadzone są przez nasze narządy wewnętrzne oraz błony śluzowe. Złe używanie srebra może powodować nie tylko srebrzycę, ale także choroby nerek, wątroby czy zaburzenia wzroku. W przypadku uczulenia może też pojawić się wysypka czy nadwrażliwość. 

MATERIAŁ PARTNERA