Ubezpieczenie mieszkania – jak je wybrać?

Sztuka Życia

Po podpisaniu umowy notarialnej dotyczącej zakupu mieszkania konieczny jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Warto wiedzieć, co taka polisa powinna zawierać, aby zrekompensowała ewentualne straty w przyszłości.

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?

Decydując się na ubezpieczenie domu lub mieszkania, warto przejrzeć oferty różnych firm, aby znaleźć odpowiedni dla siebie pakiet. Dla niektórych szczególne znaczenie ma polisa od podpalenia lub powodzi, a dla innych ważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa w mieszkaniu, a więc ubezpieczenie od kradzieży lub utraty mienia. Ciekawą ofertę ma firma Uniqa, ponieważ proponuje ona trzy różne pakiety: mini, maxi i mega. Przykładowo w skład pakietu maxi wchodzą: ubezpieczenie od pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, dymu, huraganu, upadku statku ponaddźwiękowego, a także szkody powstałe na skutek zalania, gradu i śniegu. Dodatkowo nieruchomość można ubezpieczyć od kradzieży, a także otrzymać pakiet napraw sprzętów domowych. Pełna oferta jest dostępna na stronie: https://www.uniqa.pl

Warto wiedzieć o tym, że różni ubezpieczyciele oferują podobne elementy w polisie za zupełnie inne kwoty. Wiele zależy od renomy firmy, jej wydatków na marketing i reklamy. Wybierając ubezpieczenie mieszkania, można więc kierować się ceną, jednak dodatkowo należy sprawdzać, co wchodzi w skład danego pakietu i jakie są dodatkowe opcje od ubezpieczyciela. 

Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania może zawierać różne elementy, jednak spore znaczenie mają własne potrzeby. Przykładowo osoby mieszkające na najwyższym piętrze budynku mogą przypadkowo zalać cały pion (na przykład przez wylewającą się wodę i problemy z hydrauliką). Oznacza to, że ważne jest dodatkowo zadbanie o OC w życiu prywatnym. Z kolei mieszkańcy bloków z gazem powinni zadbać o to, aby w ich polisie pojawiło się ubezpieczenie od różnych wybuchów. Osobom zajmującym mieszkania na parterze szczególnie poleca się ubezpieczenie od kradzieży.

Zwykle najlepiej jest skontaktować się z przedstawicielem firmy ubezpieczającej i zapytać o wszystkie nurtujące kwestie. Dodatkowo można ubezpieczyć różne elementy ruchome w mieszkaniu, na przykład meble, sprzęt AGD, a także antyki i księgozbiór. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że objęcie wszystkich tych elementów wysoką kwotą ubezpieczenia może być bardzo drogie. Należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie mieszkania wykupuje się na rok, a w niektórych firmach, takich jak Uniqa, można skorzystać ze zniżki dla tych klientów, którzy zdecydują się na zawarcie umowy na trzy lata. W ten sposób roczny koszt ubezpieczenia może spaść nawet o 15–20%. Decydując się na wybór polisy mieszkaniowej, warto zadbać o to, aby dopasować ją do swoich potrzeb oraz specyfiki danego wnętrza, jego położenia oraz charakterystyki budynku. 

Artykuł Partnera