miasteczko gaia park zostanie zasilone zieloną energią z własnej farmy wiatrowej

Miasteczko Gaia Park zostanie zasilone zieloną energią z własnej farmy wiatrowej – to pierwsza taka inwestycja mieszkaniowa w Polsce!

Zaproszenia

Najnowszą inwestycję firmy Profbud w Konstancinie-Jeziornie zasili farma wiatrowa o łącznej mocy 14,8 MW. Trwają już prace przygotowawcze, natomiast rozpoczęcie samej budowy planowane jest na przełomie III i IV kwartału 2023 roku. Warszawski deweloper jako pierwszy z branży mieszkaniowej w Polsce zasili inwestycję zielonym prądem wygenerowanym z własnej farmy!

Gaia Park – prestiżowa inwestycja w duchu zrównoważonego rozwoju

Gaia Park to najnowsza inwestycja firmy Profbud, która powstaje na terenie ponad 20-hektarowej działki w jednej najbardziej prestiżowych lokalizacji w Polsce, czyli Konstancinie-Jeziornie. Jej nazwa nawiązuje do mitologicznej bogini Gai - Matki Ziemi - i odzwierciedla najważniejsze aspekty tego projektu. Koncepcję miasteczka oparto na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie oraz społeczności. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: W Konstancinie-Jeziornie powstaje nowa inwestycja w duchu zrównoważonego rozwoju.

Osiedle Gaia Park będzie etapowane. Wzdłuż terenów zielonych przebiegać będzie parkowa aleja, wokół której powstaną kwartały ze zróżnicowaną zabudową: jednorodzinną, bliźniaczą, szeregową, atrialną oraz wielorodzinną. Za całościowy projekt miasteczka odpowiada pracownia architektoniczna OPA Architekci, natomiast Generalnym Wykonawcą Biura Sprzedaży i inwestycji jest firma Malbud-1. Planowane zakończenie budowy pierwszego etapu składającego się z 30 domów: 16 domów w zabudowie szeregowej i 14 domów w zabudowie bliźniaczej o powierzchni od 112 do 214 m2, przewidziane jest na IV kwartał 2024 roku. Warszawski deweloper wraz z końcem 2022 roku rozpoczął już sprzedaż inwestycji.
 

Gaia Park Konstancin


Osiedle Gaia Park udowadnia, że współczesne budownictwo może być realizowane w odpowiedzialny sposób – z poszanowaniem istniejącej zabudowy (dobór materiałów, np. zastosowanie ceglanych okładzin, nawiązuje do architektury Konstancina), środowiska naturalnego (projekt pozwala na zagospodarowanie przestrzeni przy zachowaniu najważniejszych walorów przyrodniczych terenu) oraz naciskiem na maksymalne wykorzystanie proekologicznych rozwiązań.

Mieszkańcom zagwarantowano m.in. gruntowe pompy ciepła pozwalające na ekologiczne ogrzewanie budynków, rekuperację, przemyślaną gospodarkę wodą opadową, umożliwiającą jej ponowne wykorzystanie np. do podlewania zieleni, a także zieloną energię, zasilającą potrzeby domów bezpłatnie przez 20 lat.
 

Osiedle Gaia Park Konstancin-Jeziorna


Projekt przewiduje też stację ładowania samochodów elektrycznych, lasy tlenowe, szklarnie sąsiedzkie jako miejsce upraw społecznych ogrodów, place zabaw z siłowniami plenerowymi oraz przestrzeń rekreacyjną umożliwiającą integrację sąsiedzką. Zielonymi elementami wykończenia architektury będą m.in. pnącza, naturalne siedziska, mała architektura powstała z ponownego wykorzystania drewna pozyskanego z terenów zabudowy, oczka wodne, leżaki i hamaki na drzewach, a także liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, które połączą się z drogą do Uzdrowiska oraz Parku Botanicznego w Powsinie.
 


Pierwszy deweloper w branży mieszkaniowej w Polsce, który dostarczy zieloną energię do budynków mieszkalnych

Potrzeby każdego mieszkańca miasteczka Gaia Park będą zasilane zieloną energią – wprost z własnej farmy wiatrowej Profbud zlokalizowanej w powiecie radomskim. Zielone technologie wpłyną pozytywnie nie tylko na środowisko. Deweloper zobowiązał się, że dostarczy energię do domów bezpłatnie przez 20 lat, co da klientom rachunki za zużycie bliskie zeru. To pionierskie rozwiązanie w branży deweloperskiej pozwoli mieszkańcom znacznie obniżyć koszty codziennego życia oraz czerpać zieloną energię pochodzącą z pewnego źródła.
 

5

– Żyjemy w czasach, w których świat nękają deficyty energii. Ceny ciągle rosną, maleje dostępność, a koszt jej wytworzenia jest coraz wyższy. Z tego względu w Gaia Park zdecydowaliśmy się na odnawialne źródła i pionierskie rozwiązania. Nasza elektrownia wiatrowa będzie przez 20 lat bezpłatnie dostarczać energię elektryczną potrzebną do codziennego życia, zasilenia gruntowych pomp ciepła oraz systemu rekuperacji. Ten pionierski w branży deweloperskiej benefit pozwoli mieszkańcom niemal całkowicie ograniczyć koszty eksploatacji oraz czerpać energię z pewnego źródła – mówi Paweł Malinowski, Prezes Zarządu spółek Profbud oraz Green On Energy.

Prace przygotowawcze budowy farmy wiatrowej już ruszyły. Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej nastąpi w II połowie 2024 roku. Projekt zakłada powstanie 7 turbin o łącznej mocy 14,8 MW. Tak duże przedsięwzięcie wymagało powołania nowego podmiotu. W ten sposób powstała spółka Green On Energy, powiązana kapitałowo z firmą Profbud.

– Przedrostek „mega” oznacza, że mamy do czynienia z wartością pomnożoną milion razy. Megawatogodzina będzie więc milionem watogodzin lub tysiącem kilowatogodzin. Aby to zobrazować przyjmijmy, że 4-osobowa rodzina zużywa średnio 2500 kWh rocznie, a 2-osobowa około 1000 kWh. Nasza farma wiatrowa jest w stanie wyprodukować blisko 42 0000 MWh, co umożliwia zapewnienie energii elektrycznej dla 16 800 rodzin 4-osobowych, albo 28 000 gospodarstw 2-osobowych – kontynuuje Paweł Malinowski.

miasteczko Gaia Park zasilone zieloną energią z farmy wiatrowej

Farma wiatrowa przyczyni się do redukcji aż 31 962 ton CO2 rocznie, a to tylko pierwszy z elementów ekologicznej strategii dewelopera

Elektrownia wiatrowa jest pierwszym etapem długofalowej, ekologicznej strategii przedsiębiorstwa. W planach są również budowa instalacji fotowoltaicznej w pobliskim rejonie oraz realizacja magazynu energii elektrycznej powstałej z odnawialnych źródeł energii. W ten sposób firma sukcesywnie będzie starała się przeciwdziałać zmianom klimatycznym, wyznaczając przy tym nowe standardy deweloperskie oraz innowacyjne podejście do zrównoważonego budownictwa w Polsce.
 

miasteczko Gaia Park zasilone zieloną energią z farmy wiatrowej

– Z danych opublikowanych przez serwis Our World In Data wynika, że w 2021 roku każda kilowatogodzina energii wyprodukowanej w Polsce oznaczała emisję 657,1 gramów CO2 do atmosfery, czyli około 0,6 kg. Nasza produkcja na szacowanym poziomie 42 000 MWh/rok przyczyni się do redukcji 31 962 ton CO2 rocznie. To rewolucyjne przedsięwzięcie ma więc niebagatelny wpływ na planetę, przeciwdziałając zmianom klimatycznym, wyznaczając tym samym nowe standardy deweloperskie i innowacyjne podejście do zrównoważonego budownictwa w Polsce – podsumowuje Paweł Malinowski, Prezes Zarządu spółek Profbud oraz Green On Energy.

Miasteczko Gaia Park będzie pierwszą inwestycją w branży mieszkaniowej w Polsce, do której zostanie dostarczona energia z własnej farmy wiatrowej. Warszawskiemu deweloperowi zależy na wyjściu z ogólnie przyjętych schematów i wyznaczaniu nowych ekologiczny trendów w zrównoważonym budownictwie. W przyszłości zielona energia będzie dostarczana również do innych inwestycji, a tym samym do klientów – oczywiście na preferencyjnych warunkach. Zasili więc nie tylko osiedle w Konstancinie-Jeziornie, ale także nowo powstające inwestycje oraz zrealizowany w 2019 roku budynek biurowy Vector+ na warszawskiej Woli, posiadający zielony certyfikat BREAM Very Good.

Po więcej informacji na temat inwestycji zapraszamy na strony:

www.gaiapark.pl
www.profbud.info
www.facebook.com/ProfbudDeweloper

Materiał Partnera 
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE