okno balkonowe w bloku aranżacje

Okno balkonowe w bloku – aranżacje, inspiracje, porady i pomysły, jakie osłony okien i drzwi balkonowych wybrać do mieszkania w bloku

Aranżacje okien

Jak osłonić okno i drzwi balkonowe? Sprawdź nasze pomysły na aranżacje okien balkonowych w bloku. Zobacz najciekawsze inspiracje! 

Czym zasłonić okno i drzwi balkonowe w mieszkaniu w bloku? Co zrobić, by aranżacje okien w salonie lub sypialni stanowiły praktyczną ochronę przed słońcem i zarazem elegancką ozdobę wnętrza? Oto najpopularniejsze, sprawdzone sposoby przesłaniania okna balkonowego przy pomocy:

  • rolet,

  • żaluzji,

  • zasłon,

  • firan i zasłon,

  • rolet i zasłon,

  • okiennic wewnętrznych, czyli shuttersów.
     

okno balkonowe w bloku 
PROJEKT WNĘTRZA: Aleksandra Kaszubska, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: ANNA OLGA CHMIELEWSKA

Okno balkonowe w bloku – aranżacje z roletami 

Jednym z najpopularniejszych sposobów aranżacji okna balkonowego w bloku są rolety. Tkaniny, dostępne w różnych kolorach i wzorach, dobrze blokują światło i chronią przed wzrokiem przechodniów.

Rolety rzymskie wyglądają elegancko. Nie utrudniają otwierania drzwi balkonowych i z łatwością dopasujesz je do stylu, w jakim urządzone jest dane wnętrze. Rolety plisowane będą dobrym wyborem, jeśli chcesz osłonić przesuwne drzwi balkonowe.

Rolety dzień-noc to rozwiązanie, które zapewnia poczucie prywatności i pozwala, dzięki naprzemiennym pasom materiału, precyzyjnie dostosować poziom zaciemnienia pokoju. Takie osłony świetnie sprawdzą się w aranżacji okna w sypialni.
 

nowoczesny wystrój okna balkonowego
PROJEKT WNĘTRZA: Klara Ostrowska, ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: ANNA SALAK

Nowoczesny wystrój okna balkonowego – funkcjonalne żaluzje

Żaluzje są lekkie, trwałe i łatwe do czyszczenia. Białe aluminiowe lamelki dobrze wpisują się w nowoczesny wystrój okna balkonowego. Drewniane lub bambusowe dodadzą aranżacji okna w salonie ciepła i podkreślą naturalny wystrój wnętrza.

Żaluzje doskonale chronią przed słońcem – jeśli latem w pokoju jest gorąco, to spiszą się na medal. Warto wcześniej przemyśleć sposób ich montażu, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z otwieraniem przesuwnych drzwi tarasowych lub balkonowych.

okno balkonowe w bloku aranżacje
ZDJĘCIE: Dariusz Jarząbek/ shutterstock
zasłony
ZDJĘCIE: Followtheflow/ shutterstock

Aranżacja okna balkonowego – drzwi balkonowe za zasłonami

Barwne zasłony mogą być piękną dekoracją, która podkreśli kolor stolarki okiennej i ożywi stonowane wnętrze. W tym przypadku zielenie i brązy są też przedłużeniem tego, co dzieje się za oknem. Płynnie łączą strefę wewnątrz mieszkania z balkonem i dalej – widokami na zewnątrz.

Dwa kolory zasłon w aranżacji okna tarasowego lub balkonowego sprawiają, że duże przeszklenia nie są tak dominujące w przestrzeni. Stają się bardziej przytulne, a salon mimo sporych rozmiarów jest kameralny. 

dekoracja okna balkonowego
Projekt wnętrza: Agata Słoma, Zdjęcie: Jola Skóra, Stylizacja: Agnieszka Turosieńska

Dekoracja okna balkonowego – firanki i zasłony

Zasłony dopasowane do wystroju wnętrza to dobry pomysł zarówno na aranżację małych okien, jak i tych balkonowych. W oknie możesz powiesić same zasłony lub połączyć je ze zwiewnymi firanami.

Firanki dyskretnie osłaniają, a raczej dekorują okno balkonowe przepuszczając naturalne światło. Mają nieco romantyczny charakter, dodają wnętrzu lekkości i tworzą przytulną atmosferę. Aby w pełni zaciemnić pomieszczenie warto uzupełnić je zasłonami.

Decydując się na taką dekorację okna warto zaprojektować ją tak, by była funkcjonalna i nie utrudniała dostępu do balkonu. Lepiej sprawdzi się w przypadku jednoskrzydłowych drzwi na balkon niż dwuskrzydłowych.

okno balkonowe w bloku aranżacje
Projekt wnętrza: Pracownia Architektura MIJO, ZDJĘCIE: HANNA POŁCZYŃSKA, KRONIKI.STUDIO
czym zasłonić okna i drzwi balkonowe
Projekt wnętrza: Karolina i Szymon Domogałowie, ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: JOANNA KOWALCZYK

Czym zasłonić okna i drzwi balkonowe – roletami i zasłonami 

Kolejny pomysł na dekorację okna balkonowego w mieszkaniu w bloku to połączenie zasłon z roletami. Rolety pozwolą ci w pełni zaciemnić pomieszczenie i zapewnią prywatność, a zasłony sprawią, że w pokoju zrobi się przytulnie. 

Obie osłony okienne mogą być wykonane z tej samej tkaniny. Warto wybrać taki materiał, który będzie się idealnie komponował z wystrojem całego pokoju. Jeśli zależy ci na spójnym i harmonijnym wnętrzu, takie rozwiązanie znakomicie się sprawdzi.  

pomysł na aranżację okiem balkonowych 
ZDJĘCIE: aranżacja marki Westwing, westwing.pl

Okiennice wewnętrzne (shuttersy) – pomysł na aranżację okiem balkonowych 

Jeśli balkon jest mocno nasłoneczniony, np. znajduje się od strony południowej, dobrym wyborem do tego typu okna będą shuttersy. Robi się je na wymiar i montuje wewnątrz pokoju. Shuttersy to rozwiązanie, które pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i starych okien. Wprowadzają do wnętrza dużo przytulności. Takie osłony okienne zdobywają u nas coraz większą popularność, bo oprócz swojej funkcjonalności, po prostu pięknie dekorują wnętrze i możesz mieć pewność, że nie wyjdą z mody.

TEKST: AB
ZDJĘCIA: ARCHIWUM WYDAWNICTWA, MATERIAŁY PRASOWE, shutterstock
ZDJĘCIE GŁÓWNE: Proj. Klaudia Wagner, Fot. MICHAŁ MUTOR, STYLIZACJA: DOROTA KARPIŃSKA