Czujecie już zapach Świąt? Ten unoszący się w powietrzu zapach szarlotki, migdałów, cynamonu, świeżych gałązek choinki? Tę zbliżającą się atmosferę radości, spotkań z najbliższymi, ciepło bijące z domowego kominka?

Szczęśliwi ich posiadacze wiedzą, że w czasie świąt kominek staje się centralnym miejscem, przy którym najchętniej spędza się czas, zwłaszcza wieczory. Choć sam w sobie jest niezwykłą dekoracją przyciągającą wzrok, warto pomyśleć też o jego specjalnej, bożonarodzeniowej oprawie.

Bożonarodzeniowe dekoracje kominka

Kominek w salonie sam w sobie jest bezkonkurencyjną ozdobą. Nawet jeśli nie pali się w nim ogień, zwraca na siebie uwagę, a pomieszczeniu dodaje ciepła i tworzy w nim niepowtarzalny klimat. Bo kominki mają jakąś magiczną moc oczarowywania. A że święta to czas magiczny, to i kominki czarują nas bardziej, co jest z pewnością zasługą bożonarodzeniowych dekoracji.

reklama

Kominek w stylu skandynawskim: mniej znaczy więcej

To, co powiesimy na kominku, postawimy na nim lub obok niego - to wyłącznie nasza wyobraźnia. Nie przesadźmy jednak z nadmiarem ozdób, by nie popaść w kicz. Tak jak przy dekorowaniu całego domu, tak i w przypadku kominka, na pewno warto wziąć pod uwagę styl, w jakim się urządziliśmy.

Skandynawskie aranżacje wnętrz wymuszą zatem proste, funkcjonalne i naturalne ozdoby - w tym przypadku im ich mniej, tym lepiej. Postawimy tu na  drewno (także to na opał), naturalne kolory uzupełnione czerwonymi i zielonymi akcentami, proste dekoracje z papieru. Kominki w stylu francuskim, eleganckie i dostojne, z pewnością pięknie będą wyglądały przybrane w świerkowe girlandy, szklane bombki w towarzystwie srebrnych świeczników i eleganckich lampionów. Ale i nieco mniej formalny "strój" może tu zadziałać, np. szyszki, bombki czy ledowe lampki.

Nad kominkiem można powiesić wieniec bożonarodzeniowy, a gdy mamy nad nim lustro - ozdobić je światełkami. Ci, którzy zamiast prawdziwych kominków mają tzw. portale kominkowe, czyli dekoracyjne atrapy - mogą we wnęce ustawić świece, wypełnić je dekoracyjnymi pudełkami na prezenty albo ułożyć drewno opałowe. Nie zapomnijmy także o lampkach - które jeszcze bardziej rozświetlą wnęrze. Jeśli obok kominka postawiliśmy choinkę, warto zgarać je ze sobą stylistycznie i kolorystycznie.

Zobacz także: Święta w stylu skandynawskim


Zdjęcia: materiały prasowe; Shutterstock