lustro do salonu sypialni i łazienki

Lustro do salonu, sypialni, łazienki – jak pomysłowo ozdobić wnętrze?

Dekoracje

Powiększa, dodaje głębi i blasku. Może korygować przestrzeń i tuszować jej niedoskonałości. Lustro daje ogromne możliwości. Odpowiednio wyeksponowane, będzie pełniło nie tylko funkcję praktyczną, ale stanie się nade wszystko ozdobą.

reklama
Duże lustro w salonie to dobry sposób na optyczne powiększenie wnętrza, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA


Lustro do salonu – gdzie je powiesić?

Zwykle przestrzeń w salonie nas nie ogranicza, więc możemy pozwolić sobie na duże, dekoracyjne i stylowe modele na ścianę. Ozdobne lustra, tak jak obrazy, potrzebują „podparcia”. Dlatego najlepiej wybrać dla nich miejsce nad komodą, kominkiem lub stołem.

Poza tym dużo zależy od tego, co chcemy, by odbijało się w ich tafli. Umieszczone na przeciwko okna będą łapać naturalne światło, dzięki czemu pokój wyda się jaśniejszy, a co za tym idzie przestronniejszy. Jeśli znajdzie się na wprost wejścia, optycznie powiększy pokój. Lustro w salonie będzie przede wszystkim pełniło funkcję dekoracji – w tym przypadku sprawdzą się lustra w modnym kształcie słońca, w stylu glamour albo kilka modeli połączonych ze sobą niczym plaster miodu.

> Zobacz też: Jak urządzić salon –  najpiękniejsze aranżacje Werandy <

lustro do sypialni
Ramę lustra w sypialni dopasowano do dekoracyjnej tapety, audenza.com


Lustro do sypialni – aranżacje wiszące i stojące

W sypialni ciekawą alternatywą dla dużego prostokątnego lustra wiszącego będzie lustro stojące – wzorem tremo, które pojawiało się dawniej w sklepach krawieckich. Wystarczy postawić lustro na podłodze i oprzeć je o ścianę. Pomysłowym rozwiązaniem będzie również powieszenie nad łóżkiem kilku takich samych luster obok siebie niczym obrazy albo nawet zrobienie z luster całej ściany, co dość małemu zwykle pokojowi doda głębi. Wreszcie coś dla odważnych: lustro w sypialni na suficie – w ten sposób pokój wyda się wyższy.

> ZOBACZ TEŻ: Pomysłowe dekoracje ścienne, które ozdobią wnętrza salonu, holu i kuchni <

lustro do kuchni
Lustro w kąciku do zmywania to pomysł na optyczne powiększenie i rozświetlenie kuchni, Zdjęcie: Małgorzata Sałyga, Mariusz Purta

Lustro do kuchni – nowe ze starym

A gdyby tak powiesić lustro w kuchni, miejscu, które dotąd zdawało się dla niego nietrafionym pomysłem? I dodatkowo zestawić surowy industrialny charakter wnętrza z ozdobną postarzaną ramą barokową? Ciekawym patentem będzie zamontowanie lustra w plecach kuchennego kredensu, w którym wyeksponujemy ulubioną zastawę.
 

Lustro do przedpokoju – wszerz i wzdłuż

Lusta w przedpokoju zwykle wiszą nad konsolą czy szafką na buty, by móc się w nich przejrzeć na sekundę przed wyjściem. Ale jeśli macie w holu szafę, niebanalnym pomysłem będzie zrobienie lustrzanych frontów. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach wąskich. Jeśli Wasz przedpokój jest dodatkowo krótki, dobrze jest powiesić niewielkie lustro na jego końcu – wtedy optycznie się wydłuży.

> Zobacz też: Dobry pomysł na ściany w przedpokoju – jak je wykończyć i stylowo udekorować <

 

Bogatą ramę lustra w łazience uspokaja jasny kolor, littlegreene.com


Lustro łazienkowe – funkcja czy forma?

W łazience przede wszystkim liczy się ergonomia. Maksymalny komfort użytkowania zapewnią modele o szerokości od 40 do 80 cm. Na jakiej wysokości powiesić lustro nad umywalką? Przyjmuje się, że dla osoby średniego wzrostu dolna krawędź ramy powinna znajdować się na wysokości 20 cm nad umywalką, co pozwoli utrzymać taflę w czystości.

Nie wiecie, jak je ozdobić – to też żaden problem. Można kupić już gotowy model z oświetleniem LED i podgrzewaną taflą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udekorować je samemu, np. światełkami na baterie. Niezwykle efektownie prezentują się w łazience lustra okrągłe, zarówno w drewnianej, jak i metalowej ramie. Może to dlatego, że swoją formą łagodzą ostre zwykle krawędzie łazienkowych mebli. Hitem ostatnich lat pozostają niezmiennie lustra wiszące na parcianym lub skórzanym sznurku.

Zobaczcie więcej pomysłów i aranżacji luster w salonie, sypialni, kuchni i łazience w galerii zdjęć

TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA
ZDJĘCIA: archiwum Werandy, materiały prasowe

Zdjęcie główne: Aneta Tryczyńska, Stylizacja: Katarzyna Sawicka, niżej: zdjęcie: Aneta Tryczyńska, stylizacja: Agnieszka Głowacka, Aneta Tryczyńska