ściana za łóżkiem

Ściana za łóżkiem w sypialni – 10 pomysłów, jak ją ciekawie wykończyć i udekorować

Sypialnia

Nie potrzeba rewolucji, żeby zmienić wystrój sypialni. Wystarczy ozdobić ścianę za łóżkiem – malarską tapetą, miękkimi panelami, drewnem albo ciekawie ją zabudować. Efektowny zagłówek też swoje zrobi! Zobacz 10 pomysłów na wykończenie ściany za łóżkiem w sypialni.

reklama
Tapicerowane panele ozdobią ścianę i zastąpią tradycyjne wezgłowie. Projekt wnętrza: Alina Fabirowska, zdjęcie: Pion Poziom /pionpoziom.com

1. Co położyć na ścianie za łóżkiem – tapicerowane panele ścienne

Co powinno znaleźć się na ścianie za łóżkiem? Jednym z najbardziej komfortowych rozwiązań jest tapicerowane miękką tkaniną wezgłowie. Jeśli lubimy czytać lub oglądać seriale w łóżku, będzie ono wygodnym wsparciem dla pleców. Pikowania i efektowne przeszycia dodadzą eleganckiego charakteru sypialni.

Jeśli jednak zrezygnujemy z klasycznego wezgłowia, z powodzeniem zastąpią je dekoracyjne panele tapicerowane. Tapicerowana ściana będzie naturalnym przedłużeniem łóżka i wygodnym podparciem dla pleców. A do tego wygląda bardzo elegancko zarówno w dużej, jak i małej sypialni. Tkaninowe, mięciutkie panele położone na dużej powierzchni, np. całej ścianie za łóżkiem, otulą wnętrze. Sprawiają, że zrobi się kameralnie, przytulnie oraz zacisznie. Nie tylko zdobią, ale mają też inne zalety – panele na ścianie tłumią dźwięki oraz ocieplają przestrzeń.

 

Drewniana ściana z wezgłowiem obitym miękką tkaniną to przyjemne oparcie dla głowy. Razem z efektowną tapetą są główną ozdobą sypialni. Projekt: Ewa Baran, projekt-em.pl, zdjęcie: fotomohito.eu

2. Ściana za łóżkiem w sypialni – aranżacja z drewnianym wezgłowiem

Najczęściej decydujemy się na tapicerowane wezgłowie, ale i drewniane może być praktycznym, wygodnym rozwiązaniem do sypialni. Wystarczy obić je miękką tkaniną albo zawiesić lub położyć kilka poduch, by powstało z nich miękkie oparcie. Drewniane wezgłowie ociepli wnętrze, znakomicie wygląda zarówno w białej, jak i szarej sypialni. Pasuje m.in. do stylów boho, skandynawskiego i modnego japandi.

Ścianę z drewnianym wezgłowiem możemy ciekawie zaaranżować. Jeśli zagłówek jest odpowiednio wysoki, to przymocujmy do niego kinkiety po obu stronach po łóżka. Możemy też zaprojektować w nim szafki nocne, półeczki na dekoracyjne drobiazgi czy miejsce do przechowywania książek.

Dobry pomysł: zaprojektujmy drewniany zagłówek dużo szerszy niż łóżko i zamontujmy na nim półki, które zastąpią stoliki lub szafki nocne.

 

Jodełka na ścianie dodaje przytulności i elegancji szarej sypialni, wprowadza spokój do wnętrza. Projekt wnętrza: Agata Brach Architekt, ab-architekt.pl, zdjęcie: fotomohito.eu

3. Co położyć na ścianę przy łóżku – drewnianą okładzinę

Możemy zdecydować się nie tylko na drewniane wezgłowie z półeczkami, ale nawet na wykończenie całej ściany w sypialni drewnem, np. boazerią angielską, panelami z modnym ryflowaniem (czyli delikatnym żłobieniem) albo rustykalnymi surowymi deskami.

Wykończenie ściany za łóżkiem drewnianymi panelami stworzy kameralny nastrój w naszej sypialni. Naturalne materiały i stonowane kolory zapewnią nam poczucie spokoju oraz komfortu, pomogą odprężyć się oraz zrelaksować po całym dniu. Wykończenie ściany drewnem to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się na przykład w sypialni w stylu skandynawskim czy rustykalnym.

Dobry pomysł na ścianę za łóżkiem: drewniane panele ułożone w jodełkę na ścianie dodadzą wnętrzu ciepła, elegancji i przytulności.

 

 

Lamelami możemy wyłożyć tylko część ściany nad łóżkiem, aranżacja z lamelami ściennymi Lamelio Vasco Dąb Złoty, tapetujemy.pl

4. Pomysł na ścianę za łóżkiem – lamele w sypialni

Lamele to dobry pomysł na dekorację ściany za łóżkiem. Z powodzeniem zastąpią wezgłowie. Lamele w sypialni dodadzą aranżacji przytulności i wyciszą wnętrze – drewniane listwy świetnie poprawiają akustykę oraz nieco wygłuszają pomieszczenie. Będą idealnie pasowały na przykład do sypialni w naturalnym stylu.

Drewnianymi lamelami można wyłożyć całą ścianę lub jedynie fragment nad łóżkiem. Możemy ładnie podkreślić ich urodę oświetleniem, powiesić na nich półki, lustro lub inne dekoracje.

Zobacz też: Kinkiety i nastrojowe małe lampy do salonu i sypialni. Gdzie je powiesić i postawić, by tworzyły miły nastrój?

 

Ściana za łóżkiem wyłożona tapetą i zabudowana szafami. Projekt: Marta Chrapka, colombe.pl, zdjęcie: Yassen Hristov

5. Tapicerowana ściana w sypialni, a może zabudowa meblowa?

Tapicerowany zagłówek czy drewniana ściana za łóżkiem z dodatkowymi półeczkami to nie jedyne opcje. Pomysłów na ciekawe aranżacje jest dużo więcej! Możemy zdecydować się na przykład na zabudowę ściany za łóżkiem w sypialni. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne – zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania, co jest na wagę złota w małym pokoju.

Łóżko schowane w zabudowie meblowej będzie wyglądało bardzo efektownie, gdy zdecydujemy się na kolorowe fronty (dopasowane do koloru ścian), a między szafkami położymy dekoracyjną tapetę. Popularnością cieszą się na przykład kwiatowe i geometryczne wzory.

 

Kolor ściany dobierz do stylu sypialni. Do romantycznej pasuje delikatny błękit. Malowany zagłówek podbije efekt. Zdjęcie: benjaminmoore.pl

6. Dekoracja ściany za łóżkiem w sypialni – jak ją pomysłowo pomalować?

Niebanalną ozdobą strefy snu może być ściana, przy której stoi łóżko. Wystarczy pomysłowo ją pomalować – na piękny kolor lub w ciekawy wzór. Jeśli wezgłowie jest dekoracyjne, tło za nim powinno być spokojne, jeśli proste – możemy zaszaleć.

Dobry pomysł, jak pomalować ścianę za łóżkiem: oryginalny zagłówek możemy namalować samodzielnie. Aby ułatwić sobie pracę wytnijmy najpierw szablon ze sztywnego papieru – będzie łatwiej później przenieść kształt na ścianę i uzyskać efekty, które sobie zaplanowaliśmy.

 

 

 

Elegancka sztukateria za łóżkiem wyprowadzi wyjątkowy klimat do sypialni i optycznie powiększy wnętrze, na zdjęciu: sztukaterie ścienne firmy Orac Decor, ORACDECOR.PL


7. Jak udekorować ścianę za łóżkiem – stylowa sztukateria w sypialni

Ozdobne listwy doskonale pasują do sypialni urządzonej w mieszkaniu w kamienicy, ale też do klasycznych wnętrz, którym chcemy nadać klimat oraz wprowadzić do nich więcej szyku i elegancji. Sztukateriami możemy wyłożyć część lub całą ścianę, stworzyć z nich ozdobną ramę za łóżkiem lub pociągnąć na całą szerokość ściany – jeśli są delikatne nie będą przytłaczały. W „ramach” ze sztukaterii można też położyć tapetę albo powiesić nieduży obraz. Wybierając różne listwy sztukateryjne możemy decydować, jakie efekty chcemy uzyskać.

Dobry pomysł: za pomocą sztukaterii możemy w prosty sposób optycznie podwyższyć sufit w małym pokoju – odpowiednio układając listwy sufitowe i ścienne wizualnie wydłużymy ściany.

Przeczytaj też: Modna ściana 2023 – jak ją zaaranżować zgodnie z trendami wnętrzarskimi? Zobacz nasze inspiracje!

 

Tapeta w sypialni dodaje wnętrzu charakteru i ciepła, buduje nastrój, na zdjęciu: Tapeta Boras Tapeter Timeless Traditions Sommarsloja, IMPRESJE HOME COLLECTION, IMPRESJE.PL


8. Pomysł na ścianę w sypialni – dekoracyjna tapeta lub fototapeta

Ściana za łóżkiem w sypialni wykończona tapetą może wyglądać naprawdę zjawiskowo. Tapety to dekoracje, które dają ogromne możliwości aranżacyjne. Tworzą wrażenie przytulności i głębi, ożywiają wnętrza, pasują do każdego stylu. Zachwycają pomysłowością – możemy np. dobrać je pod kolor mebli lub za ich pomocą pięknie podkreślić atuty naszego mieszkania.

Bardzo duży wybór kolorów i wzorów tapet ściennych oraz fototapet sprawia, że bez problemu dopasujemy je do każdego wnętrza. A jeśli chcemy iść za radami projektantów, to w aranżacji sypialni postawmy na umiar. Delikatne desenie, spokojna kolorystka i brak nachalnych kontrastów sprawiają, że w takiej przestrzeni lepiej się odpoczywa.

Zobacz też: Tapeta na ścianie w salonie – 7 pomysłów, jak ją ciekawie zaaranżować

Na ścianie za łóżkiem w sypialni możemy stworzyć własną galerię grafik, obrazów lub zdjęć, zdjęcie: aranżacja marki posterstore.com


9. Jak zaaranżować ścianę w sypialni – obraz lub galeria zdjęć nad łóżkiem

Ulubiony obraz, ładnie oprawiony plakat albo galeria zdjęć to również dobre pomysły na aranżację ściany w sypialni. Aby kompozycja była spójna najlepiej wybrać ramy w takim samym kolorze, na przykład złotym, który ociepla i rozjaśnia wnętrza. Taka oryginalna dekoracja powieszona na jednej ścianie, w centralnym punkcie pomieszczenia, na pewno przyciągnie wzrok.

Barwne reprodukcje czy plakaty najlepiej wieszać na ścianie w neutralnym, spokojnym kolorze, natomiast odpowiednim tłem dla obrazu może być odcień, który na nim dominuje. Dobrze, gdy kolor ściany w sypialni jest od niego pół tonu jaśniejszy lub ciemniejszy. Więcej przeczytamy w artykule: Jak dopasować kolor ściany do obrazu – 4 wskazówki, by stworzyć piękną aranżację.
 

Łóżko z dużym aksamitnym zagłówkiem przełamuje surowość ceglanej ściany w sypialni, Projekt wnętrza: justyna kinvar, zdjęcie: michał skorupski, stylizacja: agnieszka wrodarczyk/happy place


10. Pomysł na wykończenie ściany za łóżkiem – cegła w sypialni

Cegła lub beton na ścianie dodadzą wnętrzu industrialnego charakteru, znakomicie sprawdzą się w sypialni w stylu loftowym. Ściana z czerwonej cegły ociepla wnętrze i decyduje o jego charakterze. Nowoczesny zagłówek doskonale zaprezentuje się na jej tle. Połóżmy na łóżku kolorową pościel, miękkie poduchy i wełnianą narzutę, a w pokoju zrobi się bardzo przytulnie.

Ceglaną ścianę możemy po prostu odkryć, jeśli taki materiał został użyty w naszym mieszkaniu, albo zdecydować się na wybór kafelków imitujących cegłę, które mają niemal identyczną, chropowatą fakturę. Możemy też wybrać tapetę imitującą kolorowe cegiełki – białe, szare, niebieskie lub zielone. Nie będzie już udawała prawdziwej cegły, ale nadal uzyskamy ciekawe, dekoracyjne wykończenie ściany w sypialni.

Zobacz też: Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – 7 sposobów na pięknie posłane łóżka w sypialni
 

Tekst: Agata Baca
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe

Zdjęcie główne: Malarska tapeta na ścianie za łóżkiem robi duże wrażenie, projekt wnętrza: mikolajskastudio.pl zdjęcie: Yassen Hristov, niżej: Im więcej wzorów na tapecie za łóżkiem, tym mniej powinno być na pościeli i narzucie, zdjęcie: johnlewis.com