Osobliwe pamiątki z wakacji – jak udekorować nimi wnętrze?

Dekoracje

Garść muszelek z plaży, gałązka suszonych kwiatów, gipsowa miniaturka piramidy Cheopsa... Przywiezione do domu wakacyjne zdobycze nie są już tak atrakcyjne i często lądują na strychu. A gdyby tak zrobić z nich użytek?

Jak udekorować wnętrze pamiątkami z podróży?

Nie wiesz, co zrobić z dziwacznymi pamiątkami z podróży? A gdyby te niezwykłości pokazać, tak jak w gabinecie osobliwości? Magiczny pokój pojawił się w XVI wieku na królewskich dworach. Trafiały do niego minerały, wypchane zwierzaki, monety, muszle, obrazy, zielniki i curiosa. Róg jednorożca stał więc dumnie obok drzazgi z krzyża Chrystusowego, egipskiej mumii, jaja smoka czy pióra z ogona Feniksa. Każdy chciał je mieć... 

Jak wyeksponować pamiątki z wakacji?

Owady wbite na szpilki czy skorupa żółwia niech zostaną w muzeach. Z żywych rzeczy do niezwykłego pokoju wybierzmy rośliny hodowane w słoiku. Mile widziane są gipsowe trofea kopytnych z Afryki. Wspaniale prezentują się minerały (kolorowe geody), kamienie (marmurowe kulki) albo skamieniałości (muszle trylobitów), a nawet kości (ząb rekina). Będzie się czym pochwalić. 

Przechowywanie pamiątek z podróży

...ułatwi idealnie dobrane tło. Takie wyczaruje na przykład tapeta w motyle i dywan w entomologiczne wzory. A zwyczajne witryny nabiorą XVII-wiecznego sznytu, jeśli dodamy im gałki z obrazami zwierząt. Na ścianie powiesimy talerze zdobione ginącymi gatunkami roślin. Do tego żyrandol, który obsiadły motyle i ważki.

> Przeczytaj także: Jakie pamiątki z podróży przywozili pierwsi turyści? <

opracowanie: Beata Woźniak 
zdjęcia: materiały prasowe