Rattan – wielki powrót wiedeńskiej plecionki

Dekoracje

Rattanowe meble są ekologiczne, a sam materiał plastyczny i nie wydający dziwięków tak jak jego bliska koleżanka wiklina, chociaż podczas użytkowania zachowuje się w podobny sposób. Rattan pochodzi z różnych odmian palm rotangowych występujących w Malezjii i Indonezji – doda wnętrzu nutę egzotycznego klimatu. 

reklama

Rattan – wiedeńska plecionka we wnętrzach

Choć wydaje się staromodny i kojarzy się z klasycznymi wnętrzami, dzisiaj znów uchodzi za najmodniejszy materiał wykończeniowy. Plecionka z rattanu, czasem nazywana wiedeńską zdobyła popularność dzięki słynnym krzesłom Thoneta. Teraz na nowo została odkryta przez współczesnych designerów, robią z niej meble i lampy, a wzór zwany cannage  pojawia się również na dywanach i tkaninach. Jeśli więc gdzieś na strychu zachowaliście stary, ręcznie wyplatany fotelik po dziadkach, nie pozbywajcie się go! Pięknie odnowiony będzie z pewnością przyciągał zazdrosne spojrzenia. 

Meble z ażurową plecionką dodają lekkości, a do tego są dość estetyczne, ale tylko we wnętrzach. Warto pamiętać, że rattan nie lubi niskich temperatur, jest mało odporny na mróz. Materiał może pękać i odkształcać się. Dobrze przechowywane rattanowe meble – najlepiej w suchych i ciepłych wnętrzach – przez długie lata są lekkie i bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

> Zobacz także: Boho dodatki do domu – sposób na przytulne i efektowne wnętrza <

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: Materiały prasowe