Rolety rzymskie – dekoracje okien nr 1 w Polsce – jak wybrać najlepiej?

Dekoracje

Rolety rzymskie to najmodniejsza dekoracja okna. To nie tylko praktyczny dodatek do wnętrz, który chroni przed słońcem i zapewnia prywatność, lecz także piękna ozdoba okien.

Rolety rzymskie wzorzyste czy jednokolorowe?

Niektórzy niesłusznie obawiają się wyboru rolet z wzorami. Taka roleta może stanowić doskonałe uzupełnienie pomieszczenia w stylu prowansalskim lub minimalistycznym. Nie oznacza to jednak, że jednobarwne rolety są nudne i niewarte uwagi. Chcesz nieco złagodzić bardzo kolorowe lub wzorzyste wnętrze? Wybierz rolety w spokojnych odcieniach – bieli lub szarości. Jeśli uważasz swoje wnętrze za nudne i zbyt monochromatyczne – powieś rolety w wyraziste wzory lub kolory.

W zależności od tego, jaki styl chcesz wprowadzić w danym pomieszczeniu, możesz swobodnie dobierać ulubione kolory i wzory rolet. Jeśli wahasz się nad wyborem tkaniny – zamów bezpłatną próbkę tkanin (np. na www.dekoria.pl)

Rolety zaciemniające, transparentne czy dzień-noc?

Wybierając rolety okienne, nie zapomnij o nasłonecznieniu danego pokoju. Jeśli okna są skierowane na północ, wtedy sprawdzą się w nim jasne, transparentne rolety, które przepuszczają jak najwięcej światła z zewnątrz. Jeżeli natomiast okna wychodzą na południe, czyli na bardzo nasłonecznioną stronę, wybierz rolety wykonane z tkanin zaciemniających, które tez ograniczą nagrzewanie się pomieszczenia w upały. Rolety zaciemniające są także najczęściej kupowane do sypialni oraz pokoi dziecięcych.

reklama

Oryginalny typ stanowi roleta duo dzień-noc, składająca się z dwóch warstw niezależnie podciąganych. Łączy ona w sobie funkcję firany i zasłony w jednym: warstwa spodnia woalowa wykonana jest z białego, prześwitującego woalu a wierzchnia z tkaniny dekoracyjno-zaciemniającej.

Montaż rolety

Rolety są nowoczesnymi i uniwersalnymi osłonami na okno, które dopasujesz do dowolnego wnętrza. Możesz je wieszać samodzielnie lub w duecie z zasłonami.

Rolety montuje się łatwo. W zależności od wybranego modelu:

- na ścianę (najpopularniejsza metoda),

- do sufitu (podwyższa optycznie wnętrze),

- bezinwazyjnie na ramę okna (szybki montaż)

- na karnisz (najprostsza i najszybsza metoda).

Źródło: Dekoria.pl