wnętrza inspirowane podróżami

Wnętrza inspirowane podróżami – 3 sposoby, jak je urządzić i udekorować. Zobacz nasze pomysły!

Dekoracje

Wakacje non stop? Owszem. Wystarczy urządzić wnętrza w stylach charakterystycznych dla różnych części świata i dobrać do domu dodatki inspirowane podróżami.

Aranżacja marki Westwing, WestwingNow.pl

Wnętrze inspirowane stylem śródziemnomorskim – wakacje przez cały rok

Jak urządzić dom inspirowany stylem śródziemnomorskim? Wiadomo – nawiązując do Grecji. To przede wszystkim biel, błękit i kobalt z domieszką amarantu (któremu na wyspach odpowiadają wszechobecne oleandry zwisające z murów). Możemy również pobawić się odcieniem beżowym jak piasek oraz groszkowym (np. dobierając naczynia), wszak to kraj pełen gajów oliwnych.

W łazience niezastąpione okażą się płytki ceramiczne. Oprócz tego dodatki do domu zrobione z wikliny i trawy morskiej (fotele, siedziska krzeseł, abażury lamp, podstawki pod naczynia, stojaki na gazety, kosze) oraz z drewna wyrzuconego przez morze (podstawa lamp, które zrobimy nawet sami). Bardzo dobrze sprawdzą się też wszelkiego rodzaju gliniane misy oraz rośliny doniczkowe, takie jak drzewka cytrynowe i pomarańczowe. W takim mieszkaniu wakacyjny klimat będziemy czuć przez cały rok.

> Zobacz też: 10 dekoracji do domu, które szybko i prosto odmienią każde wnętrze <

Tapeta Japanese Garden z kolekcji marki MIND THE GAP, mindtheg.com


Mieszkanie inspirowane Orientem – wystrój wnętrz idealny dla miłośników podróży

Wzory, nasycone kolory, tradycyjne rzemiosło – to kwintesencja wnętrz egzotycznych. Takim mianem bowiem zwykliśmy określać style nawiązujące do Maroka i Tunezji, przez Indie, na Chinach i Japonii kończąc. Moda na orientalne wnętrza wybuchła w Europie w pierwszej połowie XIX wieku. Europejczycy zaczęli wtedy bliżej poznawać Azję i przywozić stamtąd egzotyczne motywy – np. na modłę japońską stylizowali całe pokoje.

Jak więc, nie gubiąc się w różnorodnych inspiracjach, urządzić orientalne wnętrze? Najważniejsze są meble zrobione z egzotycznych gatunków drewna, takich jak palisander, tek czy bambus, i mające rzeźbiarskie zdobienia. Niski stolik, ława, nawet jedna gruba poducha oddadzą w pełni klimat. Druga rzecz to tapety w bogate wzory, dobrym przykładem jest tapeta inspirowana ogrodem japońskim albo przedstawiająca mandalę, zdobiąca całą ścianę pokoju. W kwestii kolorów, to dominującą barwą w mieszkaniu inspirowanym podróżami powinna być czerwień. A z oświetlenia najlepiej sprawdzą się marokańskie lampy z metalu czy tykwy. Baldachimy nad łóżkiem i bogato zdobione klatki dla ptaków dopełnią wystroju.

styl afrykański wnętrza
Sofa rozkładana ze sztruksową tapicerką z kolekcji Grab w kolorze Raw/Honey, Karup Design, bonami.pl

Podróżnicze dekoracje do domu – wnętrza inspirowane Afryką

Clou stylu afrykańskiego są ciepłe barwy ziemi – brązy, beże, szarości, ochra, terakota. Tę paletę stworzy drewno na podłodze czy schodach, tapety, dywany i tkaniny inspirowane zwierzęcymi wzorami (zebra, panterka, tygrys) czy plecionki oddające kolor piasku. Te ostatnie idealnie wpisują się w popularny obecnie trend ethno-chic, czyli stylistyki wzorowanej na rzemiośle i kulturze plemiennej. Z rafii wyplata się kosze, dywaniki, abażury. Ostatnim krzykiem mody są również tzw. domowe dżungle, czyli bujne kompozycje tropikalnych roślin umieszczone na mniejszych i większych kwietnikach lub w osłonkach z rafii.

Zobacz więcej dodatków inspirowanych podróżami w galerii zdjęć

TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA
ZDJĘCIA: SKLEP WERANDA.PL, MATERIAŁY PRASOWE
ZDJĘCIE GŁÓWNE: ARANŻACJA MARKI MILOO HOME, miloohome.pl; NIŻEJ: Tapeta Tropikalne Liście, Lime Lace, limelace.co.uk