Jak wybrać meble do jadalni? 10 sprawdzonych pomysłów!

Jadalnia

Jadalnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. To właśnie w niej spotykamy się z rodziną, by zjeść wspólny posiłek, czy przyjmujemy gości i celebrujemy ważne uroczystości. Choćby z tych powodów aranżacja jadalni nie powinna być przypadkowa. Jak więc wybrać meble do jadalni? Przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów!

reklama

Meble do jadalni – jaki stół wybrać?

Sercem jadalni jest stół. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie meble do jadalni powinieneś wybrać, w pierwszej kolejności zadbaj o dobór odpowiedniego stołu. Istotnym aspektem jest jego kształt stołu – do wyboru masz modele okrągłe oraz prostokątne i kwadratowe. Stół okrągły sprawdza się przede wszystkim w większych pomieszczeniach. Dlaczego? Najlepiej, by stał on na środku jadalni, ponieważ ustawiony pod ścianą niekoniecznie dobrze się prezentuje. Stół okrągły ma jednak kluczową zaletę – każda z siedzących przy nim osób ma tak samo ważne i wygodne miejsce.

Druga opcja to stół prostokątny lub kwadratowy. Pasuje zarówno do małych, jak i większych wnętrz i świetnie wygląda ustawiony nie tylko na środku pokoju, ale i pod ścianą. Są dostępne w wielu rozmiarach, więc bez problemu znajdziesz model odpowiedni do wielkości pomieszczenia. Jeśli masz ograniczony metraż, ale chętnie przyjmujesz gości, doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie są stoły rozkładane. Meble rozkładane na co dzień zajmują mało przestrzeni, zapewniając większą swobodę, a w razie potrzeby umożliwiają wygospodarowanie kilku dodatkowych miejsc siedzących.

Stół w jadalni – z jakiego materiału?

Oprócz kształtu i wielkości stołu znaczenie ma też materiał, z jakiego został on wykonany. Jeśli podobają Ci się meble do jadalni drewniane, ciekawą propozycją jest stół z litego drewna. To jeden z najtrwalszych, a jednocześnie najbardziej eleganckich surowców wykorzystywanych do produkcji mebli. Szczególnie polecane są takie gatunki drewna jak dąb, buk oraz jesion.

Kolejny wariant to stół z blatem laminowanym, który najczęściej wykonuje się z płyty wiórowej lub płyty MDF. Zaletą stołów z blatem laminowanym jest przede wszystkim niska waga – taki stół możesz bez problemu przesunąć nawet bez niczyjej pomocy. To warta rozpatrzenia opcja także dla osób, w których gust wpisują się meble do jadalni białe – stoły z blatem laminowanym są z reguły dostępne w co najmniej kilku kolorach.

Interesują Cię meble do jadalni nowoczesne? W takim razie spodoba Ci się stół z blatem szklanym, które sprawdzi się nie tylko w aranżacjach minimalistycznych, ale również industrialnych czy glamour. Stoły z blatem szklanym są bardzo eleganckie i optycznie powiększają mniejsze wnętrza. Pamiętaj jednak, że na szkle widać każdy odcisk palca czy paproszek, dlatego utrzymanie go w czystości jest bardziej wymagające.

Meble w jadalni – jakie krzesła wybrać?

Następny krok to wybór odpowiednich krzeseł. Choć może wydawać się to oczywiste, zawsze warto podkreślić, że stół i krzesła do jadalni powinny do siebie pasować. Dobrze, by były utrzymane w podobnej do stołu stylistyce, dzięki czemu, nawet dobierane osobno, stworzą z nim udany komplet.

Jeśli lubisz meble do jadalni klasyczne, do gustu z pewnością przydaną Ci krzesła tapicerowane. Są bardzo wygodne i ponadczasowe, a dopasowane do przewodniego koloru wnętrza – staną się jego dodatkową ozdobą. Wolisz meble do jadalni glamour? Świetną propozycją dla Ciebie są krzesła skórzane, które będą fantastycznie wyglądać przy drewnianym lub szklanym stole. Doskonale uzupełnią one też stylizację nowoczesną.

Jeżeli chętnie sięgasz po nieszablonowane rozwiązania, zapewne zainteresuje Cię jeden z nowszych trendów w aranżacji jadalni – różne krzesła przy jednym stole. By jednak nie popełnić wnętrzarskiego faux pas, krzesła dobieraj według konkretnego klucza. Możesz zdecydować się na ten sam model krzeseł w różnych kolorach lub krzesła w odmiennych stylach, ale utrzymane w podobnych odcieniach.

Nie tylko stół i krzesła – pozostałe meble jadalniane

Mimo że stół i krzesła odgrywają najważniejsze role w jadalni, w miarę możliwości warto w niej zrobić miejsce także na inne elementy wyposażenia. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, do jadalni można wstawić również komodę lub pomocnik na zastawę stołową, szkło, obrusy czy serwetki.

Wybierając meble do jadalni, kieruj się zarówno aspektami funkcjonalnymi, jak i estetycznymi. Pod uwagę weź przede wszystkim wielkość i kształt mebli, materiał, z jakiego zostały wykonane, oraz ich design. Dzięki temu uda Ci się stworzyć stylową przestrzeń o wyjątkowym charakterze, w której po prostu chce się spędzać czas.

Materiał Partnera
Zdjęcie: Photocreo Bednarek, stock.adobe.com