Styl nowojorski we wnętrzach

Urządzenie wnętrza w stylu nowojorskim nie jest deklaracją miłości do wielkiego miasta w Stanach Zjednoczonych, lecz do… całego świata. Dawny Nowy Amsterdam to bowiem zlepek wszelkich możliwych kultur.

Styl nowojorski – z klasą Franka Sinatry

Nowy Jork jest kolebką wiary w to, że można stać się kimś, będąc nikim. Marzyciele ze wszystkich kontynentów przypływali na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, przywożąc ze sobą egzotyczną estetykę. Na miejscu kultury mieszały się, znajdowały wspólny mianownik i w ten sposób narodził  się styl nowojorski.

Wnętrza w stylu nowojorskim są wypełnione kolorami: białym, czarnym, beżowym, szarym oraz taupe, czyli beżowo-brązowym. Bardzo chętnie widziane są kontrasty. Harmonia barwna przekłada się proste wzornictwo wyposażenia. Dekoracje są dyskretne, natomiast bogactwo przejawia się w szerokim wachlarzu wykorzystywanych faktur. Wśród materiałów wykończeniowych znajdują się szlachetne tkaniny: zarówno skóra, jak i oddychający len, niklowany metal, szkło czy drewno.

Styl nowojorski: meble

Wyposażenie w stylu nowojorskim cechują się dużą prostotą. Takie formy są ponadczasowe, dlatego Amerykanie mogą z łatwością dopasowywać nowe meble do tych, które znajdują się już w apartamencie. Jest to bardzo często stosowany zabieg. Dzięki temu nowoczesny szklany stół z antycznymi, tapicerowanymi krzesłami to nierzadki widok

Końcowy efekt jest zależny od szczegółów. Nowojorczycy w swoich szafach i drzwiach najchętniej widzą niklowane gałki, nie – tak, jak Europejczycy – prostokątne uchwyty. W projektach sof przeważają mięsiste tkaniny obiciowe i pikowane oparcia. Podobny design dominuje w przypadku łóżek i foteli. Meble nowojorskie mogą przywodzić na myśl styl art déco, jednak podobieństwo jest pozorne. Za oceanem dużo bardziej ceni się minimalizm.

reklama

Styl nowojorski: pokoje

Typowym motywem dla apartamentów à la Nowy Jork jest kuchnia otwarta na salon. Właściwy podział pomiędzy strefami do jedzenia i odpoczynku wyznacza wyspa kuchenna lub kanapa zwrócona plecami do aneksu. W mentalności amerykańskiej nie ma jednak – tak, jak u Europejczyków – zbyt silnej potrzeby rozdzielania pomieszczeń. Życie toczy się w głównym pokoju, a gdy dany domownik potrzebuje chwili wytchnienia – udaje się do swojej sypialni.

Warto pamiętać, że nie tylko lokalne upodobania mają wpływ na rozmieszczenie pokojów. Nowy Jork jest miastem bardzo zatłoczonym, a każdy metr okazuje się na miarę złota. Młodzi zwykle mieszkają w kawalerkach, gdzie kuchnia łączona z salonem jest normą.

Styl nowojorski wpisuje się w nurt nowoczesny. Widać w nim pewną klasę, dżentelmeńskość, ducha Franka Sinatry. Wszystkich zainteresowanych tym wystrojem wnętrz zapraszamy po gotowe inspiracje w galerii zdjęć powyżej.

Tekst: Karolina Marek

Zdjęcia: Radosław Wojnar, Rafał Lipski, Marek Szymański, materiały prasowe

Zapraszamy również do artykułu: Śląski minimalizm.