Balkon w minimalistycznym stylu – zobacz, jak go stworzyć

Jak to urządzić?

Jak obudzić balkon z zimowego snu, aby stał się przyjazną przestrzenią, w której można spędzać ciepłe dni? Najlepiej będzie zafundować mu metamorfozę. Nie musisz w tym celu wydawać fortuny ani zatrudniać brygady remontowej. Niewielkim kosztem i własnymi siłami jesteś w stanie nadać mu zupełnie nowy wygląd.

Balkon jest miejscem o niewielkiej powierzchni. Zagracanie go dużymi meblami lub licznymi ozdobami mija się z celem. Jeśli chcesz sprawić, aby był wygodny i funkcjonalny, skoncentruj się na prostych elementach wystroju.

Czego unikać? Staraj się nie ozdabiać przesadnie ścian balkonowych gadżetami nie mającymi zastosowania, jak obrazki, czy ozdobne figurki. Tego typu dekoracje nie tylko zabierają przestrzeń, ale przede wszystkim są już niemodne.

Zamiast nich, postaw na dodatki mające praktyczne zastosowanie, jak miejsca do siedzenia czy elementy oświetlenia. Balkon jest też idealnym miejscem dla roślin.

Jak ozdobić balkon roślinami?

Już kilka skrzynek balkonowych z kwiatami jest w stanie zmienić oblicze twojego balkonu. Zdecyduj się na donice barierkowe – są one najprostsze w montażu. Wystarczy zainstalować je na balustradzie przy użyciu prostych elementów stabilizujących, jakie znajdują się w zestawie. Takim doniczkom nie zaszkodzą nawet silniejsze podmuchy wiatru. Pamiętaj, aby kupić ziemię przeznaczoną specjalnie do roślin balkonowych.

Najbardziej tradycyjnymi roślinami na taras są pelargonie, ale możesz też pójść krok dalej i wybrać dostępne w marketach barwne zestawy kwiatowe typu „mix roślin balkonowych”.

Jeśli marzy ci się, aby na twoim balkonie była ściana zielonych liści, zainwestuj w rośliny pnące oraz kratkę angielską, po której będą mogły się wspinać.

Minimalistyczne i subtelne oświetlenie balkonu

Balkon może być urokliwym miejscem na spędzenie wieczoru. Jak stworzyć nastrojowe oświetlenie? Zainteresuj się ofertą solarnych lamp ogrodowych.

Najmniejsze lampki solarne, na przykład w formie kul, możesz po prostu umieścić w doniczkach z kwiatami. Takie lampki są przystosowane do tego, aby wbić je w ziemię i nie wymagają zasilania elektrycznego.

Alternatywą może być girlanda solarna, czyli sznur dużych, okrągłych lampek. Rozwieszone na balkonie nadadzą mu odrobinę klimatu w stylu retro.

Jeśli wolisz mocniejsze oświetlenie, zdecyduj się na elektryczne lampki bezprzewodowe, na przykład posiadające akumulatorki ładowane przez USB. Zajmują one mało miejsca i nie wymagają podłączenia do gniazdka. Możesz zatem zapomnieć o przedłużaczach i niewygodnych kablach.

Jakie meble na balkon?

Gdy meblujesz balkon, zdecyduj się na zakup praktycznych mebli ogrodowych. Dlaczego? Taki rodzaj będzie odporny na warunki atmosferyczne, nie zaszkodzi im zatem wilgoć czy deszcz.

Jeśli wybierasz krzesła, zdecyduj się na kilka składanych. Nie będą zagracać małej przestrzeni, jeśli na balkonie zapragnie usiąść tylko jedna lub dwie osoby. Do każdego krzesła warto dokupić poduszki ogrodowe, które są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Koniecznym dodatkiem i kropką nad „i” będzie mały, składany stoliczek.

Źródło: materiały prasowe
Zdjęcia: Fotolia, Shutterstock, LeroyMerlin

reklama