Wnętrze urządzone w stylu glamour będzie jak piękny, błyszczący klejnot. Podpowiadamy, jak stworzyć w domu klimat tajemniczej elegancji.

reklama

Styl pełen blasku, czyli początki stylu glamour

Do narodzin stylu glamour przyczyniło się hollywoodzkie kino lat 40. i 50. Wielki kryzys trzeba było odreagować i masową wyobraźnią widzów zawładnęły pełne splendoru kreacje aktorskie. Grace Kelly, Marlena Dietrich czy Audrey Hepburn stały się symbolami glamour – czegoś luksusowego, ale też nieco odrealnionego i owianego tajemnicą.

Co to znaczy glamour?

Bo słowo to, dzisiaj równoznaczne z blaskiem, przepychem, luksusem, pierwotnie oznaczało zaklęcie, rzucanie na kogoś uroku. Także wnętrza w stylu glamour mają swój początek w domach ekranowych gwiazd: bogatych, supereleganckich, nieco ekstrawaganckich. Aktorki w satynowych szlafroczkach filmowano w pięknych sypialniach, gdzie nad łóżkiem pojawiał się pikowany zagłówek, a na podłodze leżały białe, długowłose dywany. Nie mogło zabraknąć rozłożystych sof, dużych luster, zjawiskowego szkła, kryształowych żyrandoli i… butelki szampana w srebrnym pojemniku.

> Zobacz także: Wysmakowany apartament dla pań <

Aranżacja mieszkania w stylu glamour – meble i dodatki w stylu glamour

W salonach w stylu glamour najczęściej pojawiają się kryształowe żyrandole, na konsolach stoją elegancko oprawione fotografie, a w wazonach piękne kwiaty. W łazienkach w stylu glamour połyskują czarno-białe płytki albo elegancka, bogata mozaika.

W mieszkaniu w stylu glamour nie powinno zabraknąć eleganckiej konsoli, stołu ze szklanym blatem, łóżka z pikowanym zagłówkiem, sofy Chesterfield, krzeseł tapicerowanych z wysokimi oparciami, toaletki oraz foteli obitych skórą albo aksamitem. Klasyczne kolory stylu glamour to: biały, czarny, srebrny, złoty, beżowy, różowy, głęboki fiolet oraz czekoladowy i szary.

Niezbędne dodatki do mieszkania w stylu glamour to srebrna zastawa, wzorzyste, ale stonowane w barwach tapety, lustra, świeczniki, puzderka na biżuterię. Zaś na ścianach są dekoracyjne panele lub klasyczne sztukaterie.

 > POLECAMY: Jak urządzić dom w stylu eklektycznym <

Opracowanie: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Rafał Lipski, archiwum Werandy, Jonas lundberg, Westwing, materiały prasowe