werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Lekcja stylu: urządzamy mieszkanie w stylu glamour

Jak to urządzić?

Wnętrze urządzone w stylu glamour będzie jak piękny, błyszczący klejnot. Podpowiadamy, jak stworzyć w domu klimat tajemniczej elegancji.

Do narodzin stylu glamour przyczyniło się hollywoodzkie kino lat 40. i 50. Wielki kryzys trzeba było odreagować i masową wyobraźnią widzów zawładnęły pełne splendoru kreacje aktorskie. Grace Kelly, Marlena Dietrich czy Audrey Hepburn stały się symbolami glamour – czegoś luksusowego, ale też nieco odrealnionego i owianego tajemnicą.

Co to znaczy glamour?

Bo słowo to, dzisiaj równoznaczne z blaskiem, przepychem, pierwotnie oznaczało zaklęcie, rzucanie na kogoś uroku. Także wnętrza w stylu glamour mają swój początek w domach ekranowych gwiazd: bogatych, supereleganckich, nieco ekstrawaganckich. Aktorki w satynowych szlafroczkach filmowano w pięknych sypialniach, gdzie nad łóżkiem pojawiał się pikowany zagłówek, a na podłodze leżały białe, długowłose dywany. Nie mogło zabraknąć rozłożystych sof, dużych luster, zjawiskowego szkła, kryształowych żyrandoli i… butelki szampana w srebrnym pojemniku.

Styl glamour we wnętrzach. Aranżacja mieszkania w stylu glamour

W salonach glamour najczęściej pojawiają się kryształowe żyrandole, na konsolach elegancko oprawione fotografie, a w wazonach – kwiaty.

W łazience połyskują czarno-białe płytki albo mozaika. Niezbędne dodatki to srebrna zastawa, wzorzyste, ale stonowane w barwach tapety, lustra, świeczniki, puzderka na biżuterię. Na ścianach są dekoracyjne panele lub klasyczne sztukaterie.

Jak urządzić dom w stylu glamour: meble w stylu glamour

Z mebli nie powinno zabraknąć konsoli, stołu ze szklanym blatem, łóżka z pikowanym zagłówkiem, sofy Chesterfield, krzeseł tapicerowanych z wysokimi oparciami, toaletki oraz foteli obitych skórą albo aksamitem. Klasyczne kolory stylu glamour to: biały, czarny, srebrny, złoty, beżowy, głęboki fiolet, czekoladowy, szary.

POLECAMY: Jak urządzić dom w stylu eklektycznym

Opracowanie: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Rafał Lipski, archiwum Werandy, Jonas lundberg, Westwing

reklama
reklama