jak urządzić domowe biuro

Jak urządzić przytulne domowe biuro? Zobacz zdjęcia i ciekawe pomysły na kącik biurowy w domu!

Jak to urządzić?

Niekoniecznie musi to być osobny pokój. Czasem wystarczy biurko w rogu salonu, sypialni albo kuchni. Gabinet dobrze zaaranżować przy oknie – dzienne światło jest najlepsze do pracy, a widok na ogród pozwoli oczom odpocząć od komputera. Jeśli taki kąt urządzisz przytulnie i pomysłowo, praca w domowym biurze będzie przyjemnością.

Sekretarzyk w roli biurka, zdjęcie: Celestyna Król


Jak ładnie i praktycznie urządzić domowe biuro?

Domowe biuro nie musi być nudne i niekoniecznie musimy przeznaczać na nie osobny pokój. Przytulny kącik do pracy zorganizujemy w pokoju dziennym, sypialni albo kuchni. I nawet brak biurka nie stanowi przeszkody, bo zamiast niego możemy wykorzystać sekretarzyk, toaletkę, konsolę, stolik kuchenny, a nawet dużą komodę. Dodajmy przytulne dekoracje, piękne i pomysłowe akcesoria, komfortowe krzesło do biurka, a praca w domu będzie przyjemnością.
 

Unikatowe biurka antyki – pomysł na domowe biuro z charakterem

Antyk perła! Na zdjęciu głównym zobaczymy trzymetrowej długości pięknie rzeźbioną komodę. Mebel, który kiedyś był nadprożem starego chińskiego domu, dzisiaj pełni rolę oryginalnego biurka i miejsca do pracy. Efektowna komoda urządziła domowy gabinet, niczego więcej w nim nie potrzeba. Kto lubi szperać po targach staroci, z pewnością znajdzie jakiś ciekawy antyk, który w podobny sposób da się przerobić na biurko.

> Zobacz też: Biurko w pokoju dziecka – jak urządzić odpowiednie miejsce do nauki? <

Co zamiast biurka – sekretarzyk, półka i stolik

Biurkiem może być komoda, konsola, toaletka, a także sekretarzyk, który dawniej pełnił rolę „damskiego” biureczka. Ten ostatni jak ulał pasuje do domowego gabinetu urządzonego w stylu vintage. W schowkach zmieszczą się niezbędne drobiazgi, a na blacie laptop i filiżanka ulubionej kawy. Mebel jest nieduży, więc zmieści się nawet w małym salonie.

Nowoczesny sekretarzyk to bardzo praktyczny mebel, który sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Po otwarciu klapa zamieni się w blat, po zamknięciu ukryje biurowy nieporządek. W środku jest sporo praktycznych półeczek na przybory. W pojemnej szafce na dole zmieszczą się większe rzeczy – książki, laptop, komputerowe akcesoria.

Biurko możemy zrobić też ze starego kuchennego stolika na toczonych nogach. Nie zajmie dużo miejsca, może stanąć nawet w rogu sypialni czy pokoju dziennego. Wystarczy ustawić na nim kilka pomysłowych drobiazgów, które formą i kolorem ożywią nobliwy mebel – ładną lampę z harmonijkowym abażurem czy różowy przybornik. Akcesoria do segregowania i przechowywania mogą być naprawdę piękne.

Domowe biuro dobrze zaaranżować przy oknie – światło dzienne jest najlepsze do pracy, a widok zieleni pozwoli oczom odpocząć od komputera. Jeśli nie możemy postawić stolika czy innego mebla, które pełni funkcję biurka, przy oknie, to zadbajmy, aby obok niego były rośliny doniczkowe – będą działać na nasz wzrok tak samo kojąco.

W ciasnym, wąskim pokoju świetnie sprawdzą się stolik ze składanym blatem albo półeczka przymocowana do ściany pod oknem – najlepiej, jeśli jej blat będzie przedłużeniem parapetu. To drugie rozwiązanie nie zajmie tyle miejsca, ile zwykły mebel oraz nie pomniejsza optycznie przestrzeni. Pamiętajmy, że im lżejsze meble tym optycznie mniej miejsca zajmują. Dlatego w małym mieszkaniu ciężkie biurka lepiej zastąpić ażurowymi, najlepiej na cienkich, wysokich nóżkach – będą sprawiały wrażenie jakby unosiły się nad podłogą.
 

jak urządzić domowe biuro
AKCESORIA BIUROWE TEŻ MOGĄ BYĆ OZDOBĄ – SEGREGATOR W KSZTAŁCIE WACHLARZA ZDOBI WNĘTRZE, ZDJĘCIE: NORSU INTERIORS


Aranżacja biura w domu – jak urządzić miejsce do pracy?

Domowe biuro w stylu skandynawskim

Pomył na domowe biuro miłośniczki designu i skandynawskiego stylu? Proste, piękne drewniane biurko i jeden mocny kolorystyczny akcent, na przykład czerwone krzesło Hay. Kobiece dodatki wprowadzą ciepły klimat. Dobrym rozwiązaniem jest minimalistyczna tablica – kratka, która przyda się do przypinania ważnych notatek i zdjęć. Drobiazgi na biurko też mogą być ozdobą – segregator w kształcie wachlarza robi wrażenie.

Przytulny kącik do pracy dla romantyczki

Romantyczki pokochają zgrabne, lekkie biureczka. Takie meble pasują do pokojów z pastelowym wystrojem. Duże rzeczy można schować w różowej jak pianka marshmallow, metalowej szafce zamykanej na kluczyk, a podręczne drobiazgi schowamy w praktycznej nadstawce z półeczkami. Na krzesło zarzucimy miękki, puchaty koc.
 


Pomysł na domowe biuro dla artystycznej duszy

Zamiast biurka – stół do pracy ze starego surowego drewna. Taki meble wprowadzi klimat do każdego wnętrza. Przy ścianie z betonu będzie wyglądał jeszcze piękniej. Pod blatem dwie belki – np. na obrazy, które muszą wyschnąć. Potem z gotowych można zrobić wystawkę na biurku.

W domowej pracowni krawieckiej nie tylko upina się tkaniny na modelkach. Projekty najczęściej powstają przy biurku. Najlepiej ustawić je w pobliżu szaf z kreacjami, bo to one inspirują do nowych pomysłów. Biurko zaaranżujmy na kształt litery L – na jednym blacie postawimy komputer, na drugim zróbmy miejsce dla albumów o sztuce i modzie. Na magnetycznej tablicy przypinamy szkice, inspiracje oraz skrawki materiałów.
 

biurko z parawanem
Biurko z parawanem Worknest, zdjęcie: VOX, vox.pl


Inny pomysł to drewniane biurko z parawanem – ten wygodny mebel zaprojektowała dla firmy VOX młoda designerka Wiktoria Lenart. Na drewnianej kratce zawiesimy swoje szkice, rysunki i projekty oraz segregatory, organizery na akcesoria biurowe, pojemniki na długopisy albo doniczki z kwiatami. W wąskie rowki wokół blatu wsuniemy pojemniki do przechowywania. Kiedy nie pracujemy, wystarczy, że odepniemy parawan i biurko Worknest staje się stołem. Wygodnie, prawda? 

Zobacz więcej pomysłów, jak urządzić przytulne domowe biuro w galerii zdjęć

> Zobacz też: 18 pomysłów na kącik do czytania <

Tekst: JOANNA KORNECKA
Zdjęcia: ARCHIWUM WYDAWNICTWA, SERWISY PRASOWE

Zdjęcie główne: Jola Skóra/Jam Kolektyw, stylizacja: Anna Olga Chmielewska, zdjęcie niżej: aranżacja Norsu Interiors