biurko w pokoju dziecka

Biurko w pokoju dziecka – jak urządzić odpowiednie miejsce do nauki?

Pokój dziecka

Biurko w pokoju dziecka to ważne miejsce. To tu twoja pociecha będzie odrabiała lekcje i uczyła się nowych rzeczy, ale też spędzała dużo czasu na czytaniu ulubionych książek i odkrywaniu swojego hobby, np. rysowaniu, malowaniu, pisaniu, wymyślaniu nowych zabaw. Dlatego ustawienie biurka powinno być dobrze przemyślane. Oto kilka rad, jak wybrać odpowiedni mebel i jak go zaaranżować, aby spełniał wszystkie potrzeby ucznia.

biurko pod oknem w pokoju dziecka
Biurko PÅHL oraz dziecięce krzesło obrotowe SIBBEN/LOBERGET, Ikea.pl

Czy biurko w pokoju dziecka powinno stać pod oknem?

Najważniejsze przy wyborze miejsca, w którym stanie biurko w pokoju dziecka, jest źródło światła. Jeśli okna są skierowane na północ lub na zachód, możesz ustawić mebel bezpośrednio pod oknem. Dopływ światła, które nie jest na tyle intensywne, aby raziło w oczy, zapewni dziecku dobre warunki do nauki. Światło dzienne jest zdrowsze dla oczu niż sztuczne, a widoki za oknem sprawią, że młody człowiek przy odrabianiu pracy domowej będzie mógł oderwać wzrok od książek lub ekranu komputera.

Jak ustawić biurko względem okna w pokoju dziecka?

Biurko nie powinno stać równolegle do okna, jeśli okno pokoju ucznia wychodzi na południe lub południowy zachód. Bezpośrednie, ostre słońce będzie przeszkadzało i utrudniało koncentrację. W takiej sytuacji lepiej ustawić biurko bokiem, w pewnej odległości od okna.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę planując ustawienie biurka względem okna? Na pewno to, czy nasze dziecko jest praworęczne – wtedy źródło światła powinno być z lewej strony, czy leworęcznie – światło powinno padać z prawej strony. Dzięki temu, kiedy uczeń będzie czytał i pisał nie będzie zasłaniał sobie światła.


Jak ustawić biurko w pokoju – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dziecko, które odrabia pracę domową przy biurku, nie powinno siedzieć tyłem do drzwi. To kolejny ważny aspekt, który warto wziąć pod uwagę urządzając pokój ucznia. Taka pozycja może wywoływać niepokój i rozpraszać uwagę młodego człowieka. Jak więc ustawić biurko w pokoju dziecka? Najlepiej bokiem do drzwi. W ten sposób zagwarantujesz uczniowi spokój i poczucie bezpieczeństwa.
 


Biurko w małym pokoju dziecka

...może zastąpić odpowiednio zaaranżowany blat na parapecie. To świetny pomysł nie tylko do pokoju ucznia, ale także do wszelkich małych wnętrz, w których liczy się każda wolna przestrzeń. Jednak najpierw muszą zostać spełnione pewne warunki: okno nie może być skierowane na południe, aby światło nie było zbyt ostre, okno musi być odpowiednio osłonione, a blat na tyle szeroki, żeby zmieściły się na nim lampka, przybornik i jeszcze została wolna przestrzeń do nauki oraz kreatywnej zabawy. Najlepiej, gdyby ściana wokół parapetu była zabezpieczona przed zabrudzeniami. 
 

biurko dwuosobowe dla dzieci
BIURKO DWUSTRONNE SPOT YOUNG IDEALNE DO POKOJU DLA RODZEŃSTWA, VOX.PL


Meble dla rodzeństwa – dwuosobowe biurko dla dzieci

Często dzieci dzielą ze sobą jeden pokój. Jak w takim wypadku wybrać odpowiednie meble do nauki dla rodzeństwa? Warto zdecydować się na biurko dwuosobowe. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić miejsce i uporządkować przestrzeń, dzieląc pokój dzieci na strefy nauki oraz zabawy.

Dwuosobowe biurko nie musi ograniczać indywidualności uczniów – pozwól im dowolnie udekorować swoje części. Niech się od siebie różnią. Dzieci mogą wybrać inne kolory dodatków, które położą na blacie, różne przyborniki oraz lampki. Dzięki temu będą miały poczucie, że każde z nich ma swój własny kącik do nauki.
 


Odpowiednie krzesło dla dziecka

Drugim istotnym meblem w pokoju ucznia jest odpowiednio dobrane krzesło. To, na którym dziecko będzie siedzieć podczas nauki przy biurku, powinno mieć specjalny atest – zwróć na to uwagę, bo najważniejsze są bezpieczeństwo i zdrowy kręgosłup twojej pociechy. Najlepiej, gdyby każdy element krzesła był regulowany. Wybierz więc taki mebel, który ma możliwość regulacji wysokości siedziska, ustawienia podłokietników oraz kąta oparcia. Zanim ustawisz krzesło przy biurko, wybierz odpowiednią wysokość – taką, aby nogi dziecka swobodnie dotykały podłogi.

Najlepsza lampka na biurko ucznia

Ważna jest także lampka, którą postawisz na biurku. Powinna mieć szeroki klosz (dobrze, jeśli całkowicie zasłoni żarówkę) i oświetlać większą część blatu. Dobrym rozwiązaniem będzie lampka, która daje możliwość regulacji wysokości. A jeśli chodzi o światło, to najlepszy będzie ciepły odcień, który przypomina naturalne światło dzienne. Zimne, niebieskawe światło szybciej męczy oczy. Lampka powinna stać po lewej stronie biurka, jeśli dziecko jest praworęczne i analogicznie – po prawej, jeśli uczeń jest leworęczny.

> Zobacz także: Lampki dla dzieci – najładniejsze oświetlenie pokoju dziecięcego <
 


Praktyczne dodatki i dekoracje na biurko dla dziecka

Jeśli biurko nie ma szuflad ani wygodnych przegródek, koniecznie postaw na nim dwu- lub trójdzielny organizer, w którym znajdzie się miejsce na papier, zeszyty i notesy, zapasowe ołówki, kredki, flamastry i inne przybory, które uczeń powinien mieć pod ręką. Co jeszcze postawić na biurku? Oprócz lampki, organizera i przyborników przyda się zegar. Dzięki niemu dziecko lepiej będzie kontrolowało czas spędzony na nauce i zabawie. Nad biurkiem powieś tablicę albo organizer ścienny, do których uczeń przypnie plan lekcji, notatki, swoje ulubione zdjęcia oraz różne inspiracje.

> Zobacz także: Ściany w pokoju młodzieżowym – pomysły na modne dekoracje <
 

LAMPKA DLA DZIECI LITTLE LIGHTS LITERA A, LITTLELIGHTS.PL

 

Organizer na biurko dla dziewczynki

Na biurku dziewczynki możesz postawić organizer w jasnych, pastelowych kolorach: różowym, błękitnym, lawendowym bądź szarym. Ale nie tylko dziewczynki lubią kolorowe dodatki. Chłopcy też mają w czym wybierać. Pamiętaj, że każde dziecko chętniej będzie korzystało z przedmiotów, które samo wybrało. Ważne, by organizer pomógł zachować porządek na biurku – niech pomieści wszystkie ołówki, kredki, długopisy i mazaki oraz przybory do rysowania, np. linijkę i cyrkiel.

Przybornik na biurko dla dzieci

Drewniany przybornik będzie miłym i neutralnym akcentem dekoracyjnym biurka. Dziecko może go ozdobić swoim imieniem – przykleić gotowe drewniane literki albo samodzielnie wyciąć je z wzorzystego papieru, albo ulubionymi motywami z bajek, naklejkami zwierzątek lub roślin. Wszystko zależy od jego fantazji. Możecie też wspólnie wybrać nowoczesne przyborniki, które dopasujecie do stylu i aranżacji pokoju dziecięcego – ilość wzorów i kolorów jest niemal nieograniczona.

Więcej biurek i dekoracji do pokoju ucznia zobaczysz w galerii zdjęć

Tekst: MW
Zdjęcia: materiały prasowe

Zdjęcie główne: Biurko drewniane vogel rozmiar S, marki Borcas, borcas.eu; Zdjęcie niżej: Biurko z kolekcji Stige, Meble Vox, vox.pl