Długi i wąski przedpokój nie jest łatwo urządzić, ale wystarczy zastosować kilka trików, które sprawią, że pomieszczenie nie będzie wyglądało jak przysłowiowa kiszka.

reklama

Jak urządzić wąski przedpokój?

Jak powiększyć wąski przedpokój: duże lustra

Lustra w przedpokoju pomogą optycznie poszerzyć i powiększyć małą oraz wąską przestrzeń. Są piękną dekoracją ściany i oczywiście służą pomocą, gdy chcemy sprawdzić, jak wyglądamy przed wyjściem z domu.

Poprzeczne podziały długiej przestrzeni

Spowodują, że pomieszczenie nie będzie się wydawało takie długie. Jak podzielić wąski korytarz? Na podłodze możemy położyć pasy płytek w innych kolorach, na suficie mogą pojawić się poprzeczne belki lub zostawiamy „pęknięcie” w obniżonym suficie, które dodatkowo możemy podkreślić poświatą ledową.

Fototapeta w przedpokoju

Odpowiednio dobrana fototapeta pomoże optycznie powiększyć mały przedpokój. Jeżeli wybierzemy taką, która tworzy iluzję głębi wnętrze zyska dodatkowy wymiar.

Drzwi do pokoju – najlepiej przeszklone

Przeszklone drzwi sprawiają, że do wnętrza wpada naturalne światło, jest jaśniej i jednocześnie nie zamykamy przestrzeni. Warto wybrać drzwi w tym samym kolorze, w jakim są ściany, dzięki temu staną się niemal niewidoczne. 

Pomysł na ściany w długim przedpokoju

Długie ściany przedpokoju możemy je urozmaicić i przełamać np. malując fragment ściany w innym kolorze, pokrywając go innym materiałem m.in. tapetą, białą albo czerowną cegłą, tynkiem z ciekawą strukturą bądź kamienną okładziną.

Krótka ściana w wąskim przedpokoju

Ściana zamykająca wąski przedpokój powinna być efektowna, przyciągać wzrok już od wejścia. Możemy taki efekt uzyskać wieszając na niej duży obraz, pomalować ją wyróżniającym się kolorem, pokryć tynkiem o ciekawej fakturze albo wybrać ciekawe meble, które od razu przyciągą wzork gości.

Szafy i zabudowy do wąskiego przedpokoju

Meble, którymi urządzimy długi przedpokój powinny być jasne. Pięknie prezentują się te wykończone na wysoki połysk. Powierzchnie, które odbijają światło powiększają optycznie przestrzeń!

Kolory do wąskiego przedpokoju

Najlepiej się sprawdzają jasne, stonowane kolory lub neutralne odcienie, które optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli zdecydujemy się na ciemne akcenty np. granatowe, upewnijmy się najpierw, że przedpokój jest odpowienio doświetlony. Ciemne kolory ścian sprawiają, że małe wnętrze jeszcze bardziej się zacieśni. Jeśli nasze mieszkanie jest niskie, pomalujmy sufit na biało, a wąski korytarz wyda się wyższy.

> Przeczytaj także: Wieszak do przedpokoju – wybieramy wyjątkowy i praktyczny dodatek <

Tekst: redakcja

Zdjęcia: Materiały prasowe pracowni architektonicznych: Seart, EG Projekt, NatusDESIGN, Pracownia Aranżacji Wnętrz "O-Kreślarnia"; Shutterstock