Jak wykończyć ścianę w kuchni?

Jak to urządzić?

Czasy, gdy jedynym pomysłem na ścianę w kuchni była ceramika – dawno minęły. Dziś przestrzeń między szafkami w kuchni możemy dopasować do indywidualnych zachcianek. Zarówno pod względem materiałowym oraz kolorystycznym. O czym powinniśmy pamiętać wybierając konkretne rozwiązanie?

Ceramika. Klasyczne i ponadczasowe płytki ceramiczne świetnie sprawdzają się w kuchniach, np. drewnianych lub fornirowanych. Urządzonych w stylu klasycznym, angielskim, rustykalnym bądź prowansalskim. Różnorodność struktur (matowe, błyszczące, gładkie, porowate, etc.) wzorów (jednolite, z dekorami) i wielkości umożliwia stworzenie niepowtarzalnego klimatu w kuchni. Dlaczego praktyczne?

Przystępne koszta, łatwość w czyszczeniu. Także odporność na wysokie temperatury (również w przypadku kuchenki gazowej), wchłanianie wilgoci i na ścieranie. Niepalne – mówi specjalista marki Ikuchnie.pl.

Mata Sibu. Samoprzylepna mata z tworzywa sztucznego. Do niedawna ozdoba hoteli, restauracji, biur. Mata Sibu może imitować skórę węża czy krokodyla, metal, drewno (np. Makassar czy Zebrano), a nawet szkło. Jest bardzo elastyczna i odporna na wilgoć. Łatwa do czyszczenia. Nie powinna być narażona na wysokie temperatury, więc warto pomyśleć o kuchence indukcyjnej

Drewno, fornir, panele. Zawsze w cenie, bo to ponadczasowe rozwiązanie. Wykorzystane na ścianie w kuchni z całą pewnością ociepli wnętrze i odpowiednio oświetlone stworzy piękny klimat. Elementy drewniane czy drewnopodobne sprawdzą się w kuchni wykonanej z tego samego materiału, tzn. z drewna czy laminowanych lub fornirowanych płyt mdf. Zastosowanie wymaga specjalnego podkładu i lakieru, które uczynią materiał wygodny w czyszczeniu, odporny na wilgoć czy ścieranie.

Szkło. Produkowane metodą float. Jest gładkie, nie posiada zniekształceń. Częste w kuchniach nowoczesnych, z frontami lakierowanymi na wysoki połysk, ale dobrze wygląda z klasyczną wersją – np. fornirem. Możliwość pomalowania różnymi kolorami lakierów, wprowadzenia grafiki. Zabezpieczane tzw. folią bezpieczną – dzięki niej stłuczone szkło stworzy pajęczynę, a nie rozbije się na kawałki. Hartowane będzie odporne na wysokie temperatury. Montowane przez przyklejenie.

Lustro. Specyficzny rodzaj szkła pokrytego warstwą srebra lub glinu. W kuchni to bardzo oryginalny pomysł. Na pewno sprawdzi się zarówno w malutkich kuchniach, gdzie w praktyczny sposób optycznie je powiększy, a także np. przy większych, nowoczesnych aneksach nadając luksusową nutkę. Dlaczego praktyczne? Jak to szkło –podklejone folią bezpieczną, odporne na wilgoć i wysokie temperatury. Możliwość przeglądania się podczas pracy w kuchni.

Cegiełka, kamień. Gości w domach już nie tylko w piwnicach, ale także jako oryginalna ozdoba salonów, także kuchni. Najlepsze do kuchni będą ściany wykonane z naturalnego kamienia, który dodatkowo impregnowany nie będzie kruszył się na blat.

- Unikajmy w kuchni cegiełek z gipsu: materiał, pod wpływem panującej w kuchni wilgoci, szybko napuchnie i zacznie się kruszyć. W cegiełkach ogranicza nas kolorystyka – można sobie z tym poradzić poprzez malowanie – mówi specjalista marki Ikuchnie.pl.

Farba. Prezentuje bogactwo kolorów. Czyni powierzchnię gładką, dając wrażenie lekkości, nie obciąża pomieszczenia. Do kuchni bierzmy pod uwagę produkty odporne na wilgoć. Kuchnia to przecież generator pary i nie warto ryzykować z rozwojem pleśni czy grzybów. Wybierajmy te, które wyczyścimy z tłustych plam czy zacieków. Dlaczego praktyczna? Farba, w porównaniu do pozostałych materiałów jest niekosztowna. W razie utraty przez nią koloru, można aktualny zamienić na inny.

Tekst: Magdalena Gintowt-Dziewałtowska, Fawre S.C.

reklama