Architekt mówi, na co zwracać uwagę przy wyborze specjalisty. 

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wybór architekta wnętrz jest kluczową decyzją przy budowie lub gruntownym remoncie domu. Jeżeli wybór będzie nieprzemyślany to jego negatywne konsekwencje będą towarzyszyć nam przez długie lata. Dlatego warto podejść do tego tematu skrupulatnie i poświecić mu odpowiednio dużo czasu.


Musimy zdawać sobie sprawę, że współpraca z architektem, przy aranżacji 100m²  apartamentu, trwa nie krócej niż  3-4 miesiące. Składają się na nią liczne spotkania, telefony, maile. Siłą rzeczy architekt na czas realizacji projektu staje się osobą, z którą mamy bardzo częsty i bliski kontakt. W związku z tym musi to być koniecznie właściwa osoba na właściwym miejscu.


Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze architekta wnętrz jest dokładna analiza jego wcześniejszych realizacji. Zdecydowana większość architektów prezentuje na swoich stronach internetowych portfolio dotychczas zaprojektowanych wnętrz domów i mieszkań. Na ich podstawie jesteśmy w stanie wyrobić sobie wstępną opinię o danym projektancie. Wiemy m.in. jaką stylistykę preferuje, jakie jest jego wyczucie smaku i czy w swoich projektach trzyma się utartych schematów, czy raczej każdy projekt jest dla niego poszukiwaniem nowych rozwiązań. Wiemy również, jakiego typu obiekty zazwyczaj realizuje (lofty, stare, stylowe przestrzenie, czy apartamenty), w jakich czuje się bardziej, a w których mniej swobodnie.


Architekta wnętrz możemy również poprosić o kontakt e-mailowy lub telefoniczny do jego dotychczasowych klientów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zweryfikować, jak układa się codzienna współpraca na linii architekt-klient. Możemy u źródła sprawdzić m.in. czy architekt jest słowny, czy uwzględnia uwagi i sugestie przyszłych domowników, czy współpraca przebiega w miłej atmosferze itp. Ustalenie wszystkich tych kwestii sprawi, że do minimum ograniczymy ryzyko pomyłki.


Bardzo istotne jest pierwsze spotkanie z kandydatem na „naszego” architekta wnętrz. Podczas rozmowy możemy zweryfikować, czy umie wsłuchiwać się w nasze potrzeby i oczekiwania, czy tylko doskonale prezentuje swoje umiejętności. Przy architekcie powinniśmy się czuć swobodnie i zwyczajnie „po ludzku” go polubić. Dzięki temu podczas współpracy przy projekcie będziemy mieli odwagę zgłaszać własne pomysły i inspiracje, które sprawią, że w przyszłym domu poczujemy się jak „u siebie”.


Przy wyborze architekta wnętrz niezwykle ważne jest, abyśmy kierowali się własnym gustem i upodobaniami, a nie aktualną modą. Dobry architekt wnętrz powinien proponować rozwiązania ponadczasowe, które nie zestarzeją się po roku, czy dwóch. Bardzo liczne jest grono osób, których swoje wnętrza podporządkowały aktualnym trendom, a w efekcie nie czuły się we własnym domu komfortowo.


Częstym błędem jest też przyjęcie założenia, że głównym kryterium doboru projektanta będzie cena jego usług. Lepiej jest ograniczyć zakres projektu i wybrać architekta, co do którego mamy pełne przekonanie pod względem estetycznym, aniżeli decydować się na kompromisy dotyczące sfery wizualnej projektowanego domu lub mieszkania.


Gdy dokonamy już wyboru należy pamiętać, że projektowanie wnętrza to stosunkowo długi proces wymagający obdarzenia architekta dużym zaufaniem. Powinniśmy dać projektantowi swobodę i nie próbować narzucać mu bardzo konkretnych rozwiązań. Naszym zadaniem jest jedynie ogólne określenie charakteru i funkcjonalności wnętrza. Dajmy wykazać się architektowi i poczekajmy na jego wstępną koncepcję. Po jej otrzymaniu przyjdzie czas na korektę. Profesjonalny architekt będzie otwarty na sugestie, uwagi i dostosuje finalny projekt do naszych oczekiwań.  

Wypowiedź: architekt wnętrz Anna Koszela