Jak urządzić komfortowe biuro w domu?

Jak to urządzić?

Urządzając własne biuro w domu, mamy ten komfort, że możemy je przygotować według własnych potrzeb i gustu. Przede wszystkim warto zadbać o to, żeby było ono miejscem funkcjonalnym i wygodnym. Aby tak się stało, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Praca w domu już dawno przestała być czymś wyjątkowym, a staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Dzięki nowym technologiom można wykonywać swoje zawodowe obowiązki z dowolnego miejsca, w tym również z domu. Przynajmniej część pracy wykonuje w ten sposób już jedna czwarta Amerykanów, lecz zaledwie 4,7% Europejczyków, przy czym w Polsce jest to nawet 5,6% zatrudnionych osób. Jeśli pracuje się w domu przez kilka godzin dziennie, warto przeznaczyć na to wydzielone pomieszczenie. Urządzając biuro w domu, należy pamiętać o kilku sprawach mających wpływ i na komfort, i na jakość pracy.

Zadbaj o właściwe światło

Bardzo ważne w urządzaniu stanowiska pracy jest oświetlenie, szczególnie jeśli pracuje się przy komputerze. Obecnie pracownik biurowy spędza w pracy średnio 7 godzin dziennie przed monitorem. Blask ekranu powoduje często mrużenie oczu i negatywnie wpływa na wzrok. Należy zadbać, aby światło skierowane było z daleka od linii wzroku. Najlepiej ustawić biurko komputerowe tak, aby naturalne światło padało z boku (okna nie powinny znajdować się ani za plecami, ani za monitorem), natomiast na biurku należy ustawić dodatkową, regulowaną lampkę. Monitor trzeba tak wyregulować, aby patrząc na niego, nie pochylać głowy. Dzięki takiemu usytuowaniu źródeł światła uniknie się oślepiania przez ekran.

{google_adsense}

Kluczowe są odpowiednie meble

Komfortowe, ergonomiczne biuro w domu wymaga odpowiednio dobranych mebli. Najważniejsze są tu oczywiście biurko i krzesło, bo to właśnie z nich korzysta się najczęściej podczas pracy w biurze. Biurko komputerowe powinno mieć regulowaną wysokość blatu (najwygodniejsze są biurka z elektrycznym napędem, np. AJ Produkty). Wtedy można nie tylko precyzyjnie dopasować mebel do konkretnego użytkownika, ale także zmieniać pracę z siedzącej na stojącą (jest to zdrowy i coraz popularniejszy trend w biurach). Oczywiście przy biurku powinno się znaleźć ergonomiczne krzesło. Najlepiej, gdy każdy jego element jest regulowany (wysokość siedziska, oparcie, podłokietniki). Dzięki temu można dostosować łatwo krzesło do ciała użytkownika i do biurka. Domowe biuro warto zaopatrzyć również w dodatkowe elementy, takie jak mata przeciwzmęczeniowa, podnóżek pod stopy itp.

Przygotuj elastyczną przestrzeń

Przygotowując gabinet w domu, warto zadbać o jak najbardziej elastyczną przestrzeń, szczególnie gdy wcześniej nie wykonywaliśmy pracy w trybie Home Office. Użytkownik takiego biura domowego szybko nabierze różnych nawyków (np. częste chodzenie w czasie telekonferencji, rzadkie korzystanie z szafy na dokumenty itp.). Dlatego najlepiej zaprojektować taki układ biurowy, który można łatwo i szybko modyfikować w miarę zmiany potrzeb użytkownika. Oznacza to, że należy unikać trwałego przymocowywania wyposażenia do ścian za pomocą śrub i najlepiej wybierać meble na kółkach, które łatwo przesunąć.

Wprowadź akcenty roślinne i kolorystyczne

Domowe biuro powinno także zapewniać odpowiedni komfort psychiczny. Nie trzeba tu wcale dużych i kosztownych inwestycji. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie akcentów roślinnych. Według badań Human Spaces, samopoczucie osób pracujących w otoczeniu roślin wzrasta o 13%, zaś wydajność – o 8%. Należy także odpowiednio dobrać kolory w domowym biurze. Dobrym wyborem są różne odcienie żółtego. Kolor ten wprowadza do wnętrza jasność i ciepło, a do tego wpływa pozytywnie na umysł i myślenie. Dobrym pomysłem są także akcenty barwy pomarańczowej, która wspomaga procesy twórcze, a także czerwonej, która zawiera w sobie potencjał energetyczny i pobudza do działania.

Warto zadbać, aby praca w domu była maksymalnie efektywna i jak najmniej męcząca. Odpowiednio zaprojektowane biuro domowe na pewno w tym pomoże. Należy jednak pamiętać, że przy projektowaniu stanowiska pracy ważne są także detale, które niejednokrotnie wpływają istotnie na komfort pracy w danej przestrzeni.

Artykuł powstał przy współpracy z marką AJ Produkty.