To klasyka pełna nadmorskich odniesień. We wnętrzach zaaranżowanych w stylu hampton ważne są naturalne światło, eleganckie meble i…wygoda. 

reklama

STYL HAMPTON

Bo czego innego można pragnąć spędzając wolne dni nad oceanem? Styl narodził się w ekskluzywnych nadmorskich miejscowościach na wyspie Long Island na północy Nowego Jorku, nazywanych właśnie Hamptons. Tam letnie rezydencje, tuż nad wodą, mają bogaci Nowojorczycy. Nie dziwi więc rozmach – przestronne wnętrza i eleganckie meble i dodatki. O równie duże przestrzenie trudno w naszych warunkach, ale dzięki odpowiednim zabiegom spokojnie można przenieść styl hampton niezależnie od kodu pocztowego.

JAK URZĄDZIĆ WNĘTRZE W STYLU HAMPTON?

Wnętrza w stylu hampton są klasyczne, a jednocześnie nieformalne. Czerpią garściami z francuskiego ładu, więc panuje w nich wizualny porządek mimo wielości mebli i tekstur. Ale nie ma tu francuskiej maniery tylko luz i wygoda zachęcające do wypoczynku. Styl ma też kilka inkarnacji: można stworzyć jego całkiem białą wersję, pójść w stronę nadmorskich i rustykalnych detali lub wręcz przeciwnie – postawić na wyrafinowaną elegancję. A można też wszystko ze sobą pomieszać, zachowując jednak kilka reguł. 

Inspirowany nadmorskim pejzażem, hampton czerpie kolorystykę z natury. Podstawą jest biel, ta czysta i złamana subtelnymi tonami. Wychodząc od niej można dodawać kolory z palety błękitów, szarości, beży i brązów. Zdarza się, że kolor gra mocniej w postaci jednej granatowej ściany czy lamperii albo w meblach i dodatkach. Wnętrza z reguły są przestronne i pełne naturalnego światła, które ładnie gra na drewnianej podłodze. 

ARANŻACJA SALONU W STYLU HAMPTON 

Meble hampton to szczyt klasycznej elegancji. Sofy i fotele – ale też np. stolik kawowy – są najczęściej obite jednolitymi naturalnymi tkaninami, jak len czy bawełna. Na nich leżą poduszki, dużo poduszek, bo hampton bardzo je lubi, w końcu ma być komfortowo. 

Do tego drewniane, również klasyczne w formie meble – duża komoda czy biblioteczka. W wersji bardziej rustykalnej urozmaiceniem będą stolik lub siedzisko z wikliny czy rattanu, szczególnie z marynistycznymi dekoracjami w tle jak misa z muszlami czy liny żeglarskie na ścianach. Aranżując salon bardziej elegancko wiklinę zastępują mosiężne elementy stolików i lamp. W obu przypadkach towarzyszą ceramiczne dodatki: misy, talerze i figurki starannie ułożone w winietach lub na bocznych stolikach albo lampy z ceramiczną podstawą w wyrazistym kolorze. 

Oświetlenie to ważny element tego stylu. Najczęściej miesza się lampy stołowe z podłogowymi. Te pierwsze ustawiane są symetrycznie np. na komodzie po obu stronach obrazu czy fotografii lub na bocznych stolikach kawowych. Lampy podłogowe dla wygody oświetlają fotel, w którym można wygodnie spędzić wieczór. Na suficie koniecznie żyrandol, który może swoim kształtem optycznie powiększyć wnętrze. 

WNĘTRZE W STYLU HAMPTON

W stylu hampton warto bawić się warstwami mebli i dodatków, ale też teksturami. I nie tylko układając poduszki czy pledy, ale też dywany. Na przykład na ogromnym dywanie z sizalu (ukłon w stronę nadmorskiej przyrody) można ułożyć małe, bardziej eleganckie dywaniki z wełny w różne wzory. Będzie nie tylko ładnie i ciekawie, ale też wygodnie. Przede wszystkim wygodnie. 

Tekst: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis
Zdjęcia: Aneta Tryczyńska, Marcin Grabowiecki, Shutterstock