Mała wielka łazienka - jak ją urządzić?

Jak to urządzić?

Masz małą łazienkę i nie wiesz, jak ją urządzić? Spokojnie. Zdaniem stylistów i architektów nie ma przestrzeni, której nie dałoby się ciekawie i funkcjonalnie zaaranżować. Nawet w 4-metrowym pomieszczeniu może być ładnie, wygodnie i funkcjonalnie.

Małe jest piękne

Choć każdy pewnie chciałby mieć swój prywatny pokój kąpielowy wielkości kawalerki, to jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma… I wcale nie musi to oznaczać, że się lubi coś brzydkiego. Co jednak zrobić, jeśli chcemy na czterech metrach zmieścić i wannę, i prysznic, i jeszcze wcisnąć pralkę? Mała przestrzeń to rzeczywiście wyzwanie aranżacyjne. Wymaga sporej wyobraźni, ale i wiedzy z zakresu „dekoratorskiej magii”. Na szczęście jest kilka trików optycznych, które sprawią, że nawet najmniejsza łazienka wyda się sporo większa – znają je fachowcy, poznaj je i ty.

Zasada numer jeden: mniej znaczy więcej. Dotyczy to właściwie wszystkiego – od koloru, po sprzęty. Ale po kolei.

Kolor w małej łazience

Tu sprawa jest właściwie oczywista: małym przestrzeniom lepiej jest w jasnym. Biel, beże, błękity, jasne szarości – generalnie wszystkie zimne odcienie sprawią wrażenie, że ściany „oddalą się od siebie”, a tym samym przestrzeń się powiększy.

Przy wyborze kafli łazienkowych pamiętajcie także o tym, by nie były matowe, a z lekkim połyskiem – w małej łazience wszystko, co będzie odbijało światło, jest jak najbardziej pożądane. Warto więc wybrać jasne kafelki ceramiczne lub płyty marmurowe, błyszczącą armaturę, metalowe wieszaki. Jeśli chcielibyście mieć koniecznie jakiś wzór na podłodze, najlepiej, jeśli będzie to karo – optycznie poszerzy podłogę. Na ścianę warto wybierać z kolei wzory poziome.

Urządzanie małej łazienki - lustra to podstawa

Najlepiej duże – może być nad wanną lub wręcz na całej ścianie. Warto zaplanować je vis-a-vis drzwi wejściowych - gdy je otworzysz, w lustrze odbije się korytarz, dając nam optyczne złudzenie, że to, co widzimy, to część przestrzeni łazienkowej.

Prawdziwym czarodziejem będzie tu jednak fototapeta. Pisaliśmy już o jej rozmaitych zaletach, ale w małych przestrzeniach potrafi naprawdę zdziałać cuda. Najlepiej wybierać takie, których wzór sprawia wrażenie głębi i trójwymiarowości: mogą to być np. schody kręcone, pomost prowadzący w głąb jeziora czy morza, urokliwa uliczka. Na rynku wybór jest wielki, więc bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Wyposażenie w małej łazience

W maleńkiej łazience raczej nie zmieścimy dwuosobowej, „dorosłej” wanny, ale wcale nie oznacza to, że w ogóle musimy z niej rezygnować. Producenci spieszą z pomocą właścicielom małych mieszkań, dlatego na rynku dostępne są np. wanny z hydromasażem w rozmiarach, które z powodzeniem zmieszczą się nawet w 5-metrowej łazience. To samo dotyczy kabin prysznicowych, a nawet pralek, np. Candy ma w ofercie - najmniejsze na rynku - mikroskopijne (51x44x69,5cm) pralki nieustępujące technologicznie tym pełnowymiarowym, a które zmieszczą się np. pod łazienkowym blatem.

Przy wyborze umywalek i sedesów warto pamiętać z kolei, że te bez nogi, czyli wiszące (montowane tylko do ściany) także zaoszczędzą przestrzeń i dodadzą optycznej lekkości. To także dodatkowe miejsce na praktyczne szafki i skrytki na akcesoria.

Słowo o prysznicu

Zamiast tradycyjnego brodzika zdecyduj się na kratkę odpływową montowaną w podłodze. Brak granicy między prysznicem a podłogą powiększy łazienkę. Jeśli dodatkowo na jednej ze ścian prysznica zdecydujesz się na fototapetę, np. z widokiem na otwarte jezioro, przesuniesz optycznie granicę pomieszczenia o jakieś… kilkanaście metrów. To naprawdę zrobi wrażenie.  

Oświetlenie do małej łazienki

Jeśli zapomnimy o dobrym rozplanowaniu światła, w łeb wezmą wszystkie inne sztuczki. Warto małą łazienkę dobrze doświetlić, zwłaszcza jeśli jest bez okna. Jedna centralna lampa na suficie to zdecydowanie za mało. Kinkiety, podświetlane lustra czy wanna, a nawet ścieżka ledowych lampek wmontowana w podłogę - wszystko to sprawi, że łazienka wyda się większa.

Wanna z prysznicem w małej łazience

Mała przestrzeń wymusza niemałą dekoratorską ekwilibrystykę. Minimalizm musi oznaczać tu także funkcjonalność, a to już wyższa szkoła jazdy. Ale i na to są sposoby. Wystarczy połączyć niektóre sprzęty w jeden i mieć klasyczne „dwa w jednym”. Co z czym? Np.:

wannę z prysznicem (wystarczy zamontować na wannie odpowiednią armaturę i wydzielić kawałek prysznicowy za pomocą kotary lub szklanego parawanu; lustro z szafką (zapomniana sztuczka, ale bardzo praktyczna. Za szybą lustra można ukryć wnękę na kosmetyki lub inne akcesoria); umywalkę z półkami (dobrze znany zabieg; mogą to być wysuwane do przudu szuflady lub szafka z przesuwanymi na bok szkalnymi drzwiczkami).

Porządek musi być

To, że w małym pomieszczeniu bałagan bardziej rzuca się w oczy, to rzecz oczywista. W łazience, zwłaszcza tak małej, może spowodować totalny  paraliż. Starajcie się więc trzymać wszystkie niepotrzebne na zewnątrz akcesoria w szafkach i zaaranżowanych do tego celu wnękach. Ot, taka mała (sic!) lekcja porządku...

Jeśli szukacie pomysłu na jakąś ciekawą aranżację, zajrzyjcie także do naszej galerii. Kto wie, może coś wam się spodoba albo nasunie inspirację. Aranżacja małej łazienki może być naprawdę fajną zabawą. Jest jak układanie puzli - owszem, wymaga cierpliwości i precyzji, ale jak już się wszystko złoży, efekt niekiedy powala. Czego wam oczywiście życzymy.

Tekst: Agata Daniluk

Zdjęcia: materiały promocyjne

reklama