Trendy wnętrzarskie 2025 – jak będziemy mieszkać? I co będzie modne we wnętrzach w 2025 roku?
Jak to urządzić?Czym otoczymy się w domach? Co sprawi, że będziemy chcieli do nich wracać? O trendy we wnętrzach na 2025 rok zapytaliśmy specjalistów – architektów, projektantów, stylistów.
Jak będziemy mieszkać w 2025? Poznaj rady naszych ekspertów
Co nowego przyniesie nowy rok? Czym zaskoczy nas tym razem? Które trendy przetrwają, jakie pojawią się nowe? To pytanie zawsze zadają sobie na początku roku miłośnicy pięknych wnętrz – architekci, projektanci, styliści i ci, którzy po prostu chcą pięknie mieszkać. A my jak zawsze podkreślamy – mody są ekscytujące, ale przemijają. Korzystajmy z nich, bierzmy to co najlepsze, ale przede wszystkim bądźmy wierni sobie, swoim gustom, upodobaniom. Nasze zdanie podzielają ci, którzy wnętrzami zajmują się na co dzień, bo najpiękniejsze i najnowsze aranżacje są... ponadczasowe.
W trendach wnętrzarskich 2025 zauważamy silne nawiązania do przeszłości, inspiruje nas to co było kiedyś – lata 70. XX w., meble vintage, historyczne detale, których nie pozbywamy się, ale czynimy z nich główny akcent wystroju. Dzisiejsze wnętrza przepełnione są nostalgią za minionymi czasami, ale tak, aby przeszłość podążała za teraźniejszością i nawiązywała ciekawy dialog z nowoczesnością.
Współczesne domy i mieszkania są praktyczne, funkcjonalne, pełne oryginalnych pomysłów i zaskakujących rozwiązań. Na ich styl wpływa wiele czynników, które definiują czasy, w których żyjemy. Zapytaliśmy o nie najlepszych architektów i projektantów, którzy wytypowali specjalnie dla nas kilka głównych kierunków w urządzaniu wnętrz. Zaryzykujemy stwierdzenie, że większość z nich zostanie z nami na dłużej:
-
powrót do historii i tradycji w połączeniu z nowoczesnością,
-
ekologia i inspiracje naturą,
-
indywidualny styl – unikatowe dodatki, rękodzieło i sztuka,
-
ciemny brąz – sposób na ciepłe, przytulne wnętrze,
-
wnętrza z charakterem – pełne kolekcjonerskich przedmiotów i pamiątek,
-
styl lat 70. XX wieku – tęsknota za tym co minione,
-
kuchnie wyglądające jak salon, ale symbolicznie od niego oddzielone,
-
oryginalne akcenty – stoliki kawowe na rzeźbiarskich podstawach,
-
kamień o wyrazistym rysunku.
Trendy wnętrzarskie 2025: powrót do przeszłości – nostalgicznie, ale nowocześnie
Niepewna i szybko zmieniająca się̨ sytuacja na świecie sprawia, że chętnie wracamy do historii i tradycji. Łączymy dziedzictwo z nowoczesnością̨ czując się dzięki temu bezpieczniej. Inwestujemy w zabytkowe nieruchomości, we wnętrzach pojawią się meble i dodatki z historią, odrestaurowane antyki. Przedmioty z duszą to bezcenne skarby – mówią Monika i Adam Bronikowscy, architekci wnętrz z pracowni Hola Design.
Ta prognoza ucieszy wielbicieli klasyki, ale też stylu eklektycznego. Nawiązania do przeszłości nie oznaczają, że nie chcemy mieszkać nowocześnie. Wręcz przeciwnie – urządzamy się nowocześnie, ale patrząc na nie przez filtr tradycji.
Meble i przedmioty z duszą wprowadzają do wnętrz spokój. Ale, żeby było ciekawie, nieszablonowo, inaczej niż "x" lat temu, łączymy je z nowoczesnym designem, stonowane odcienie ożywiamy akcentami intensywnych kolorów, wyrazistych deseni. Taki miks historii i teraźniejszości czyni wnętrze bardziej wyrazistym, bardziej naszym.
Nie pozbywamy się pamiątek, nie wyrywamy historycznych futryn, zabytkowych kafli na podłodze ani mosiężnych klameczek w oknach. Odnawiamy przedwojenną stolarkę i podkreślamy jej znaczenie we wnętrzu, np. malując na inny kolor niż tradycyjna biel. Historyczną mozaikę na posadzce w kuchni zestawiamy z frontami szafek kuchennych pokrytych ciemnym fornirem, nad kamiennym blatem wieszamy designerską lampę, a na ścianie pięknie oprawiony obraz.
Modne wnętrza 2025 – inspirowane naturą
Wciąż nam jej mało. Uciekamy za miasto, by ukoić zielenią oczy, odetchnąć świeżym powietrzem, odpocząć w otoczeniu natury. To nie jest nowy trend, a raczej potrzeba kontaktu z przyrodą, która pozostanie chyba z nami już na zawsze. W tym roku odczuwamy ją jeszcze silniej niż w poprzednich latach.
Nacisk na ekologię sprawia, że natura odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu wnętrz. Rośnie popularność takich materiałów jak drewno, kamień i len. Nasi klienci, którzy mają taką możliwość – wybierają domy zamiast apartamentów, by być bliżej przyrody. Coraz częściej proszą byśmy połączyli wnętrze z tym co na zewnętrz projektując duże okna, tarasy, oranżerie, oazy zieleni. Bliski kontakt z naturą, pozwala odreagować szybkie tempo życia – opowiadają Monika i Adam Bronikowscy z Hola Design.
Otwieramy się na naturę wielkimi przeszkleniami, a te wraz ze zmieniającymi się porami roku malują we wnętrzach piękne kadry. A jeśli nie mamy takiej możliwości zapraszamy przyrodę do środka aranżując miniogródki z roślin. Ozdabiamy ściany tapetami w malownicze widoczki, ale też egzotyczne rośliny – te najmodniejsze wyglądają jak spatynowane freski i są inspirowane dawnym malarstwem. Wprowadzamy zielone akcenty w postaci tkanin, na przybrudzoną, nieco spłowiałą zieleń malujemy ściany, architektoniczne detale – ten kolor wciąż jest na czasie.
Jak będziemy mieszkać w 2025 roku? Urządzamy się pięknie, ale nie pod linijkę
Żegnamy wnętrza jak z katalogów, witamy projekty indywidualne. To bunt przeciw sztucznie wykreowanej rzeczywistości na Instagramie i TikToku, gdzie twórcy bombardują zdjęciami i rolkami „pod linijkę”. Wnętrza mają pokazywać indywidualność właścicieli. To ich przedmioty zaczynają grać pierwsze skrzypce i zgrabnie zmiksowane z unikatowymi dodatkami oraz sztuką tworzą niepowtarzalną, zaskakującą przestrzeń – prognozuje projektantka wnętrz Katarzyna Poniatowska (@lakehouse_stories).
Cóż możemy dodać? Rzeczywiście, wnętrza urządzone „od do” są absolutnie passé. Liczy się kreatywność właścicieli, ich gust, osobowość. Wnętrze ma żyć, być miejscem odpoczynku, zabawy, przestrzenią do przyjmowania przyjaciół, często miejscem pracy... Wszystkie te funkcje musimy pogodzić, zaaranżować poszczególne strefy tak, by tworzyły wspólną zgraną i przyjazną do życia przestrzeń. Urządzamy wnętrze tak, by dobrze się w nim czuć, by mieszkało się przytulnie, ciepło, a wystrój odzwierciedlał nasz charakter i styl bycia.
Czerpiemy garściami z tego co lokalne. Mocniej szanujemy to co nas otacza – architekturę i historię miejsc, w których się budujemy i urządzamy – wyjaśnia Katarzyna Poniatowska. – Poszukujemy lokalnych materiałów, a rękodzieło i sztukę zaczynamy stawiać wyżej niż dodatki z sieciowych sklepów.
Trendy we wnętrzach 2025 – ciemny brąz... i robi się przytulnie!
Ten kolor jest jak wyrafinowana w smaku gorzka czekolada... Lubisz podążać za wnętrzarskimi nowinkami? Nie może zabraknąć brązu w twoim domu. Najpiękniej wygląda w postaci naturalnego drewna – z widocznym rysunkiem słojów, wyczuwalną strukturą... Meble z ciemnego drewna – komody, stoliki, fotele – to absolutny must have. Pokochały go kuchnie, bo tak stylowo prezentuje się na frontach mebli kuchennych. Forniry z ciemnego drewna, zwłaszcza orzechowy, cudownie łączą się z większością kolorów, ale nam najbardziej podoba się zestawienie z tymi ponadczasowymi – jasne beże, szarości, ale też ciemne grafitowe, wpadające w czerń, dodają im jeszcze więcej szlachetności. A co mówi o ciemnych brązach Katarzyna Poniatowska?
Zapomnijmy o naturalnym dębie i bielonych meblach. Dominować będą ciemne orzechy i odcienie mahoniu. Takie meble, dodatkowo subtelne i zachowawcze w formie, świetnie pasują do vintagowych łupów – coraz bardziej popularnych! Projektantka radzi łączyć brązy z teksturami, kolorami i wzorami – weselsze i przytulniejsze, wnętrza mają nas otulać i tworzyć bezpieczną przystań.
Jak będzie wyglądała modna kuchnia 2025? Poznaj trendy kuchenne 2025!
Modne aranżacje wnętrz 2025 – liczy się charakter i unikatowy styl
W czasach masowej produkcji coraz więcej osób zwraca się ku przedmiotom, które opowiadają historię – zarówno ich własną, jak i artysty, który je stworzył. Kolekcjonerskie przedmioty, takie jak limitowane edycje ceramiki, ręcznie robione dywany, rzeźby czy sztuka użytkowa, wnoszą do wnętrz indywidualny charakter. To nie tylko dekoracje – te przedmioty pełnią rolę rozmówców, punktów odniesienia, a czasem nawet inwestycji. Mieszkania i domy w 2025 roku będą więc bardziej „osobiste”, z elementami świadczącymi o wartościach i gustach właścicieli – tak widzi modne wnętrza 2025 Magdalena Kwoczka, projektantka wnętrz z pracowni Finch Studio.
My dodamy unikatowe materiały, o których w tym roku będzie głośno. To z pewnością czeczota – w rzeczywistości wada drewna, która nadaje mu charakterystyczny rysunek. Po latach zapomnienia (niezwykle modna była w okresie biedermeieru i art déco) wraca do wnętrz w nowoczesnej odsłonie.
Drugim materiałem jest naturalny kamień o wyrazistym rysunku. Mocny, dominujący splot ciemnych żyłek na jasnym tle – taki deseń cieszy się największą popularnością u projektantów. Jest bardzo dekoracyjny – zdobi ściany, blaty, obramienia drzwi, stoły i stoliki. Jego przeciwieństwem jest kamień surowy, jakby nieociosany, z efektem „non finito”, piękny w swojej prostocie i surowości.
Charakteru będą nadawać wnętrzom w 2025 roku z pewnością tkaniny na ścianach lub tapety imitujące skórę, zamsz czy jedwab – o wyczuwalnym splocie, bardzo miłe w dotyku, wniosą z pewnością mnóstwo przytulności i elegancji.
Modny wystrój wnętrz 2025 – styl lat 70. XX w. znów na topie
...powraca niczym dobrze znana melodia w nowej aranżacji – znajomy, lecz zaskakująco świeży. Kluczowym elementem we wnętrzach są obłe, organiczne formy mebli: welurowe sofy, zaokrąglone fotele i niskie stoliki kawowe, które wnoszą miękkość i przytulność. Za designem lat 70. XX w. tęskni Łukasz Siwiec (@style.alchemist.official), projektant i stylista wnętrz.
W palecie królują musztardowe żółcienie, rdzawy pomarańcz i oliwkowa zieleń, uzupełnione złotymi akcentami i połyskiem lakierowanych powierzchni. Geometryczne wzory, tym razem bardziej widoczne na dywanach, niż na tapetach, ożywiają przestrzeń, nadając jej rytmicznego charakteru. Styl ten, choć pełen nostalgii, doskonale odnajduje się we współczesnych wnętrzach, oferując nie tylko estetykę, ale i komfort – wyjaśnia projektant.
Wzrost zainteresowania stylem tamtej dekady jest rzeczywiście wyraźnie zauważalny. Kultowe meble, np. słynna sofa Togo Michela Ducaroya, cieszą się wielką popularnością. Mniej jest natomiast kojarzącego się z latami 70. XX w. plastiku. Design świetnie zaprojektowanych mebli wzbogacają szlachetniejsze materiały i stonowane kolory. Więcej jest tkanin o wyrazistych wzorach i fakturach, mebli o oryginalnych formach (np. stolików kawowych na rzeźbiarskich podstawach). Nawiązania do lat 70. XX w. obserwujemy także w kuchniach, które coraz częściej oddziela się symbolicznie od salonu – przepierzeniem, otwartymi skrzydłami drzwi, łukowato wykończoną ścianą.
Tekst: MD
Zdjęcie główne: gubi.com