Ogrodzenie domu – co wybrać? Co jest do wyboru? Co warto wiedzieć o poszczególnych materiałach?

Jak to urządzić?

Wybór ogrodzenia tylko pozornie wydaje się łatwy. Dostępne różne materiały – jak kamień, drewno czy metal mają swoje zalety, przez co trudniej o ostateczną decyzję. Dodatkowo mamy inne rozwiązania, które nie stoją na straconej pozycji. Jak więc wybrać ogrodzenie i nie zwariować? Warto zacząć od przeczytania poniższego artykułu!

Jak to jest z tymi ogrodzeniami?

Ciężko spotkać dom z ogrodem, który nie ma ogrodzenia. Jawi się to jako coś nienaturalnego, co w konsekwencji obróci się przeciwko nam - to zaufanie do świata, ta beztroska, a może i wiara w ludzi, że nikt ani nie myśli o włamaniu się do naszego mieszkania, ani o jeszcze bardziej niecnych planach. Są co prawda wioski, gdzie wszyscy sąsiedzi się znają i nikt się nie grodzi, ale jak już spojrzymy bardziej całościowo, to zobaczymy, że jak Polska długa i szeroka, ogrodzenia stanowią niezmienną cechę krajobrazu. Nawet jak ktoś nie boi się nieproszonych gości, to dla pewności stawia płot, który jasno pokazuje, a czasem (w zależności od masywności ogrodzenia) “krzyczy”: to mój teren, nie masz prawa tu wejść! A dodatkiem, i to bardzo częstym, są tabliczki, na których widnieje wizerunek psa i krótki komunikat o jego zamiarach.

Nie tylko chodzi tu jednak o bezpieczeństwo, bo równie ważna jest estetyka. Jeśli ogrodzenie będzie dobrze dopasowane, to wygląd naszej posiadłości może tylko zyskać. Czasem przecież to małe płoty, przez które każdy - gdyby tylko chciał - może przejść, ale jakże dodające uroku. Niekiedy to żywopłot, o jakim możemy powiedzieć to samo.

Bezpieczeństwo więc i wygląd nie zawsze idą tu w parze, to raczej oznaczenie terenu, bo większość z nas ma świadomość, że prawdziwie chroniony dom to taki, który wyposażony został w mocne, antywłamaniowe drzwi, solidne okna i systemy alarmowe. Ogrodzenie więc powinniśmy traktować jako element budynku i ogrodu, pasujący do całości. I pod tym kątem najlepiej szukać swojego rozwiązania!

Kamień – trwałość i piękno w jednym

W dawnych czasach, tych, o których można poczytać w książkach historycznych, kamień był naturalnym, głównym środkiem przydającym się w wielu zadaniach, także do wznoszenia ogrodzeń. Kamienne mury jakże solidne i nie do sforsowania otaczały grody, wyznaczały teren zamieszkały, ten obszar, gdzie toczy się życie. Nierzadko wyrastały w środku niczego, żeby odgrodzić się przed najeźdźcami. Widoczne dzisiaj pozostałości po takich murach są najlepszym dowodem na to, jakie to były solidne konstrukcje.

I nic się w tej materii nie zmieniło, dlatego w dalszym ciągu ogrodzenie z kamienia to trwały, ale i efektowny wybór. Prezentuje się majestatycznie, imponująco, wybierane jest szczególnie przez osoby ceniące sobie trwałość, jak również prywatność, bo masywna konstrukcja uniemożliwia podglądanie. Co ważne, pasują zarówno do domów w stylu tradycyjnym, jak i bardziej nowoczesnych konstrukcji. Kamień użyty do budowy muru to najczęściej piaskowce i wapienie, ale i zdarzają się twarde skały magmowe. Dla kogo taki mur? Właściwie dla wszystkich z jedną uwagą - średnio pasuje do małych działek, bo trochę przytłacza swoim masywnym rozmiarem.

Ponadczasowe, zawsze chętnie wybierane – drewno

Innym klasycznym rozwiązaniem jest ogrodzenie wykonane z drewna. Chyba najczęściej spotykane zarówno w zabudowie miejskiej, jak i wiejskiej. Drewno - ten szlachetny materiał - zachwyca naturalnością, lekkością, a jednocześnie nie odgradza, jak kamienny mur - od świata. Dawniej w każdej wiosce można było spotkać dość prymitywne, zbite na szybko drewniane konstrukcje, lecz do obecnie tworzonych ogrodzeń używa się wytrzymałego (i łatwo dostępnego) drewna sosny i świerku.

Jeśli marzymy, by nasz płot niezmiennie prezentował się ładnie, powinniśmy regularnie go malować i konserwować. Do tego typu ogrodzeń przekonują takie zalety jak niska cena i łatwy montaż. I także to, że prawie wszędzie pasuje. Prawie, bo w przypadku domów nowoczesnych to połączenie betonu, szkła i metalu nijak się ma do drewnianego obejścia. W takiej sytuacji znacznie lepiej wypadają ogrodzenia metalowe, o jakich wspomnimy w kolejnym akapicie.

Metal – coraz częściej wybierany

Gdyby sprawdzić, jaki rodzaj ogrodzenia zyskał najwięcej w ostatnich latach, to zdecydowanie wybór padłby na ogrodzenia metalowe. A ich popularność jest o tyle większa, że dostępne są zarówno te bardzo tanie (siatka rozpięta na metalowych słupkach), jak i najdroższe (płoty tworzone na zamówienie w kuźni).

Te proste często są wykorzystywane jako ogrodzenie tymczasowe bądź do grodzenia terenów rekreacyjnych (działek, ogródków), te - nierzadko o fantazyjnych kształtach - kosztują co prawda dużo, ale czasem prezentują się jak małe dzieła sztuki. Specjalista od kowalstwa artystycznego jest w stanie stworzyć każdą kompozycję - prostą, bez ozdobników, jak i bogato zdobioną, jedyną w swoim rodzaju. Co równie ważne, kute elementy mogą być dodatkowo ostro zakończone, co zniechęci potencjalnych intruzów. Poza tym ogrodzenia kute są bardzo trwałe i nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych.

Czy to wszystko?

Wymieniliśmy najbardziej popularne, najczęściej spotykane rodzaje ogrodzeń. Nie oznacza to jednak, że wyczerpaliśmy temat, bo dostępne są też inne rodzaje płotów.

• Ogrodzenia z PVC (polichlorek winylu) to pewna alternatywa dla drewna i metalu, szczególnie że za tym rozwiązaniem przemawia wiele korzyści. Materiał - za sprawą zastosowania specjalnych składników uszlachetniających - jest wyjątkowo trwały, odporny zarówno na promieniowanie UV, jak i skrajne temperatury. Nie ma obawy, że ogrodzenie z PVC zardzewieje jak metal, czy zbutwieje jak drewno.

• Ogrodzenia betonowe są bardzo wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Świetnie prezentują się w przypadku dużych posesji. Dobrze też komponują się z nowoczesnymi, geometrycznymi i surowymi bryłami domów. Co ciekawe, nie są drogie, bo do ich produkcji potrzeba wyłącznie betonu i cienkiej siatki zbrojeniowej.

• Gabion to rozwiązanie, które pojawiło się w ostatnich latach, a stosowane jest coraz częściej. Gabion, czyli prostopadłościenne kosze wypełnione kamieniami, to ogrodzenie nie tylko dość tanie w realizacji, ale i oryginalne. Co interesujące, do koszy można nawet włożyć gruz pozostały po budowie, co sprawia, że budowa ogrodzenia będzie niezwykle oszczędna.

• Płoty akustyczne to niezbyt estetyczne, ale za to praktyczne rozwiązanie, bo dzięki swojej konstrukcji nie przepuszczają prawie żadnych dźwięków. To ma szczególne znaczenie, gdy mieszkamy w dość głośnym miejscu, bo zamiast zdenerwowania na wszechobecne hałasy, spokojnie możemy się zrelaksować w zaciszu własnego domu i ogrodu.

• Żywopłot w takim zestawieniu może zaskakiwać, ale to wbrew pozorom solidne i trudne do sforsowania ogrodzenie. Zwłaszcza gdy rośnie gęsto. To jednocześnie wspaniała ozdoba posiadłości, oczywiście jak kontrolujemy jego rozrost, bo zaniedbany żywopłot szybko zacznie pokazywać swoje “dzikie” oblicze.

Jak widzimy, wybór jest spory i nie zawsze wiadomo, która z opcji najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Drewno, metal, a może kamień? A czemu nie gabiony, przecież ciekawie się prezentują, a jeszcze lepiej wygląda ten beton? A może naturalnie, czyli postawić na żywopłot? Takie i podobne pytania będą kotłować nam się w głowie, ale dzięki nim dokładnie ocenimy, co z dostępnych rozwiązań zasługuje na uwagę.

Artykuł Partnera: Allegro, allegro.pl
fot. Shutterstock