Jak urządzić małe mieszkanie za niewielkie pieniądze? Proste meble, ciekawe dodatki i aranżacja wnętrza z pomysłem mogą sprawić, że "ciasne, ale własne" nabierze zupełnie innego znaczenia. Przed takim zadaniem stanęły architektki Magdalena Gzowska i Karolina Ossowska z pracowni projektowej Gzowska & Ossowska, które zaaranżowaly niewielką kawalerkę na poddaszu kamienicy. Styl skandynawski wymieszały z morskimi dodatkami. 

Po pierwsze: koncepcja

Duże mieszkanie - duży kłopot, małe mieszkanie - mały? Nie do końca. Aranżacja małych wnętrz wymamaga dobrze przemyślanej koncepcji, zadbania o każdy szczegół, wręcz centymetr powierzchni. Dlatego urządzenie kawalerki czasem spędza sen z powiek jej właścicielom. Bo niby jest już "ciasne, ale własne", problem jednak w tym, jak urządzić to małe mieszkanie za niewielkie pieniądze i cieszyć się funkcjonalnością i ładną aranżacją.

Aranżacja na start: styl skandynawski

Niewielki budżet na urządzenie mieszkania wcale nie musi oznaczać, że będzie ono "gołe". Taka aranżacja na start powinna uwzglęnić przede wszystkim podstawowe potrzeby domowników. Wielu architektów i dekoratorów wnętrz podpowiada w takiej sytuacji styl skandynawski. Prosty, schludny, solidny i funcjonalny. Wybór jasnych mebli i dodatków sprawi, że mieszkanie nie stanie się optycznie jeszcze mniejsze, a prosty ich dizajn nada wnętrzu lekkości.

W salonie, który najczęściej pełni funkcję jadalni, powinny pojawić się więc zarówno meble wypoczynkowe, jak i wygodny stół z krzesłami. Przy aranżacji tego mieszkania wykorzystano meble skandynawskie z IKEA. Elegancji nadają tu dwie rozkładane kanapy w odcieniach szarości z dekoracyjnymi poduchami ustawione tak, by tworzyły razem rodzaj narożnika - wygodne ustawienie zwłaszcza podczas przyjmowania gości. Zamiast ławy, pojawiły się dwa stoliki kawowe, które można przestawić w dowolne miesjce mieszkania, wykorzystując je do zupełnie innych celów.

Część jadalna to drewniany prosty stół, przy którym ustawiono składane krzesła. W kuchni zamontowano białe szafki i podstawowy sprzęt AGD. Jako blat jadalny - lub pracowy - wykorzystano parapet.

Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie kotar zamiast drzwi. Turkusowy kolor nadał mieszkaniu przyjemnego, marynistycznego charakteru. Kolorystykę morską zastosowano także w łazience, wykładając jej ściany do połowy płytkami w kilku odcieniach niebieskiego.

POLECAMY TAKŻE:

>>> Jak urządzić i optycznie powiększyć MAŁĄ ŁAZIENKĘ

>>> Tajemnice MAŁEJ KUCHNI - pomysłowe aranżacje

Tekst: Redakcja 

Projekt i zdjęcia: Gzowska & Ossowska Pracownie Architektury Wnętrz; gzowska-ossowska.pl