jak urzadzic przytulne wnetrze

Sposoby na przytulne wnętrze – jak urządzić mieszkanie, w którym miło spędzisz czas?

Jak to urządzić?

Przytulne wnętrze to przestrzeń pełna domowego ciepła. To miejsce, do którego masz ochotę wrócić, by odciąć się od codziennego zgiełku i nieustannego wyścigu szczurów. To bezpieczna przystań, w której możesz być po prostu sobą. Bez presji czy oczekiwań społeczeństwa. Ale jak sprawić, by mieszkanie stało się prawdziwie przytulne? Odpowiedzi na to pytanie dostarczy Ci nasz artykuł!

reklama

Co to znaczy „przytulny”?

O czym myślisz, gdy zastanawiasz się nad przytulną przestrzenią? Czy widzisz miękki koc, przytłumiony blask świec i dobrą książkę? A może raczej pomieszczenie pełne naturalnego światła, w którym otacza Cię gąszcz soczyście zielonych roślin? Bez względu na to, co pojawia się w Twojej wyobraźni, jedno jest pewne – przytulne wnętrze powinno wywoływać u Ciebie poczucie komfortu oraz swobody. W końcu to właśnie te emocje decydują o tym, że w jednych mieszkaniach masz ochotę zostać na zawsze, a z innych pragniesz uciec już po kilku chwilach. Przyjrzyj się więc razem z nami temu, co buduje przytulny pokój!

Czy styl wnętrzarski ma znaczenie?

Istnieją style wnętrzarskie, które o wiele bardziej kojarzą nam się z przytulnością. Stylistyka boho, prowansalska, rustykalna... łączy je użycie znacznej ilości naturalnych materiałów oraz miękkich tkanin, a także nastawienie na praktyczność. Natomiast kompozycje nowoczesne czy glamour, które stawiają na minimalizm, szlachetność komponentów oraz połyskliwe powierzchnie zwykle okazują się zbyt zimne w odbiorze. Nie jest to jednak zasada, której musisz się sztywno trzymać. Odrobina wyobraźni pozwoli Ci sprawić bowiem, że każde wnętrze stanie się o wiele bardziej komfortowe. Nie ma zatem sensu, by silić się na pokochanie stylistyki, z którą Ci nie po drodze. Skorzystaj z naszych pomysłów i zmień oblicze swojego mieszkania na lepsze!

Jak stworzyć przytulne wnętrze? Poznaj sprawdzone triki

Do wykreowania przytulnej przestrzeni czasami nie potrzeba wiele. Zapoznajmy się zatem wspólnie z praktycznymi metodami, które skutecznie odmienią oblicze Twojego mieszkania! Może znajdziesz pośród nich receptę na prawdziwie niezapomnianą kompozycję?

1. Postaw na tekstylia. Wspaniale sprawdzą się tutaj grube koce zakończone frędzelkami, poduszki w miękkich poszewkach oraz dywany typu shaggy.

2. Oświetlenie ma znaczenie. Sznury cotton balls, LED-owe lampki rozmieszczone w strategicznych miejscach, a także delikatnie palące się żarówki potrafią sprawić, że Twoje pomieszczenie znacząco się ociepli. Pamiętaj jednak, by sięgać po ciepłe światło o temperaturze minimum 4000K.

3. Zaproś do mieszkania przyrodę. Umieść w wazonach świeże kwiaty, ustaw na blatach doniczki z paprociami, a tekstylia wybieraj ozdobione kwiatowymi motywami. Nie zapomnij o naturalnych materiałach: wprowadzisz je pod postacią drewna, wikliny lub rattanu. Mogą z nich być wykonane zarówno meble, jak i ozdoby.

4. Stawiaj na kolory o ciepłych odcieniach. Mogą to być delikatne beże, kremy czy pastelowe żółcie.

5. Poświęć czas na ustawienie dekoracji. W ich roli najlepiej sprawdzą się osobiste skarby, np. zdjęcia w ramkach, pamiątki z wakacji, otrzymane od dzieci prezenty. Towarzyszące im wspomnienia ułatwią zbudowanie odpowiedniej atmosfery.

przytulna sypialnia w mieszkaniu
Łóżko Florence

6. Oprawa okna jest niezwykle ważna. Rzymskie rolety wraz z muślinową firanką sprawią, że pomieszczenie stanie się o wiele bardziej przyjazne, a przy tym ułatwią odgrodzenie się od świata zewnętrznego.

7. Usuń pozostające na widoku rury. Nieestetyczne części kaloryfera skutecznie ukryjesz tkaniną lub schowasz w zabudowie.

8. Puste przestrzenie wypełnij książkami. Nie muszą to być powieści klasyczne – znakomicie sprawdzą się tutaj bowiem zarówno kryminały, jak i romanse, książki kucharskie czy poradniki. Ważne, by stały się one integralną i przykuwającą uwagę częścią pomieszczenia.

9. Unikaj wyrazistych, geometrycznych wzorów. Ich zastosowanie może bowiem sprawić, że Twoje wnętrze znacznie się ochłodzi.

Gdy znasz już podstawowe reguły, to z większą swobodą możesz przystąpić do urządzania poszczególnych pomieszczeń. 

Jak urządzić przytulny salon w kawalerce?

Salon większości z nas kojarzy się w określony sposób. To przestronne pomieszczenie, którego przeszklone drzwi prowadzą do starannie wypielęgnowanego ogródka. Czy to jednak jedyny sposób, by cieszyć się przytulnie urządzonym wnętrzem? Zdecydowanie nie!

Przytulność Twojego salonu nie ma nic wspólnego z jego rozmiarem. Spokojnie możesz zatem wyczarować funkcjonalną i komfortową przestrzeń nie tylko w domku, ale również w dwupokojowym mieszkaniu czy nawet niewielkiej kawalerce. Jedyne, co się bowiem liczy, to pomysłowe wykorzystanie dostępnych dla Ciebie możliwości.

Lustra w walce z ciasnotą

Pokoje o mniejszym metrażu bez wątpienia docenią lustra. Dodatki te umożliwią optyczne powiększenie pomieszczenia – wystarczy, że umieścisz je w pobliżu okna. W ten sposób nie tylko spotęgujesz obecne w salonie światło, ale również sprawisz, że obecna na zewnątrz sceneria odbijać się będzie w lustrzanej tafli. Dzięki temu pokój zyska głębi i wyda się mniej przytłoczony.

Dywany pomogą wyodrębnić strefy

Każde wnętrze wymaga dywanu! Tak jest również i w przypadku przytulnych salonów. Jeśli jednak dysponujesz niewielką ilością miejsca, to koniecznie zrezygnuj z jednego, dużego dodatku. Zamiast tego sięgnij po kilka mniejszych dywaników. Pomogą Ci one podzielić pomieszczenie na strefy i znacznie je ocieplą. Miejsce do pracy, kącik do wypoczynku i multimedialna strefa do rozrywki w jednej kawalerce? Czemu nie!

Wielofunkcyjność przede wszystkim

Dodatkowym trikiem, z którego możesz skorzystać, jest obecność wysokich mebli. Sprawią one, że salon stanie się optycznie wyższy, a przez to poczujesz się w nim znacznie swobodniej. Zadbaj przy okazji o to, by meble były wielofunkcyjne. W ten sposób zaoszczędzisz cenne miejsce i zatroszczysz się o to, aby kompozycja nabrała harmonijności. 

przytulny salon w mieszkaniu z rozkładaną kanapą
Rozkładana kanapa Fresia

Świetnym wyborem okażą się zatem praktyczne narożniki lub kanapy z funkcją spania. Te meble to prawdziwi agenci do zadań specjalnych: w dzień mogą posłużyć w roli miejsca spotkań z przyjaciółmi, a w nocy przemienią się w komfortowe posłanie. Są przy tym również przeważnie wyposażone w pojemny schowek na pościel, w którym nie tylko przechowasz tekstylia, ale również inne rzadziej używane drobiazgi. Z narożnikiem zadbasz zarówno o siebie, jak i swoją przestrzeń!

Mała, lecz przytulna sypialnia? To możliwe!

Przytulna sypialnia rządzi się swoimi prawami. O czym więc musisz pamiętać? Przede wszystkim ma być miękko i nastrojowo. W takich warunkach najlepiej się zrelaksujesz i naładujesz utracone w czasie ciężkiego dnia pracy baterie! Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie zostawiaj kolorów przypadkowi

Niewielkie pokoje kochają jasne barwy – to powszechnie znany fakt. Również i mniejsza sypialnia skorzysta na ich obecności. Sięgnij zatem po szarości, beże oraz ponadczasową biel i zbuduj z ich pomocą świeże i optycznie przestronne wnętrze. Nie zapominaj jednak o tym, by chłód zastosowanych odcieni przełamać obecnością cieplejszych barw. Doskonale sprawdzą się w tej roli dodatki w kolorze przyjemnego dla oka brązu, wesołej pomarańczy czy słonecznej żółci.

przytulna sypialnia w mieszkaniu
Łóżko Mist

Otocz się miękkością

Do swojej sypialni wybieraj jedynie mięciutkie tekstylia. Sięgnij po grubsze koce o widocznym splocie, pluszowe narzuty, a na oknach zawieś zasłony uszyte z mięsistej tkaniny. Zamiast drewnianej konstrukcji, zaproś do pokoju łóżko kontynentalne lub tapicerowane. Modele te wyróżniają się tapicerowaną ramą oraz ozdobnym zagłówkiem, często wypełnionym elastyczną pianką i pokrytym uroczymi przeszyciami. W ten sposób wykreujesz efektowną i komfortową przestrzeń, która umożliwi Ci złapanie oddechu.

Gra świateł grą wartą świeczki

Światło odgrywa w naszym życiu niezwykle ważną rolę. Niestety często zapominamy o nim i zostawiamy jego odpowiednie dopasowanie na ostatnią chwilę. Nie popełniaj tego błędu! Odpowiednio rozmieszczone oświetlenie może bowiem pomóc Ci wykreować w Twojej sypialni niezapomnianą atmosferę.

Postaw zatem na kilka źródeł światła: na ścianach umieść kinkiety, postaw na stoliku nocnym lampkę, a nad łóżkiem zawieś lampę wiszącą z mlecznobiałym kloszem. Dobrym pomysłem okaże się również skorzystanie z dodatków o powierzchniach stylizowanych na stare złoto, miedź czy mosiądz. Ich subtelny blask doda pokojowi uroku i jednocześnie subtelnie go ociepli.

AUTOR: JANINA OLIPRA-ŚWIONDER
fot. Materiały prasowe / kanapa na zdjęciu głównym Laurence

Materiał partnera: