styl skandynawski ponadczasowe piękno

Styl skandynawski – ponadczasowe piękno. Poznaj jego cechy charakterystyczne

Jak to urządzić?

Styl mroźnej Północy na dobre zadomowił się we wnętrzach Polaków. Jest uniwersalny, przytulny i nie przytłacza nawet małej przestrzeni. Dlatego też nic nie wskazuje na to, aby miał szybko zostać wyparty z naszych mieszkań. Jeśli stoisz przed remontem i decyzją, w co wyposażyć swoje cztery kąty, postaw na styl skandynawski.

reklama

Styl skandynawski – historia powstania

Historia wyodrębnienia się tego stylu sięga początków XX wieku. Pomysłodawcą był Carl Larsson – architekt i malarz wywodzący się ze Szwecji. Uwiecznił on swój dom w skandynawskim stylu, malując go akwarelami na płótnie. W popularyzację tej stylistyki wiele wniósł także Gregor Paulsson, dyrektor Szwedzkiego Stowarzyszenia Rękodzieła, za którego sprawą cały świat poznał skandynawskie meble. Szczyt sławy tego trendu przypadł na przełom lat 50. i 60 XX wieku. Styl skandynawski we wnętrzach – idealny dla minimalistów. Sprawdź!

Cechy charakterystyczne tej stylistyki

Wszechobecna w stylu skandynawskim biel nie wzięła się znikąd. Wszystko za sprawą niedostatku słońca, które zmusiło mieszkańców zimnej Szwecji, Norwegii i Finlandii do malowania ścian wewnątrz swoich domów na jasne barwy. Biel okazała się najlepsza do odbijania nielicznych promieni słonecznych i wizualnego rozjaśniania pomieszczeń. Kolejnym bazowym kolorem jest jasna szarość, ale też naturalne, jasne odcienie drewna. Poza tym styl skandynawski charakteryzuje się prostotą form i przytulnością. Typowym dla niego meblem jest lampa podłogowa na trójnogu, ale też jasnoszara, tapicerowana kanapa czy krzesła do salonu, których nóżki zwężają się w kierunku podłogi.

Styl scandi boho – co powinieneś o nim wiedzieć?

Miłośnicy stylu skandynawskiego, nieco nim znudzeni, mogą przy niedużych nakładach finansowych dość znacząco odmienić domową przestrzeń. Swoje kroki powinni skierować w stronę stylistyki scandi boho, która wprowadza więcej świeżości, wakacyjnego klimatu i energii do wnętrza. Wśród elementów rozpoznawalnych i typowych dla niej warto wymienić wiklinowe osłonki na doniczki, jasnobeżowe poszewki i pledy z frędzelkami, trawę pampasową czy rattanowy bujany fotel. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, wybierz łagodny, jasny odcień beżowej farby i przemaluj nią ściany w swoim domu. Dodaj tkany dywan z lekko etnicznymi wzorami, a na tarasie lub balkonie powieś hamak. Nie zapomnij o dużych, okazałych roślinach doniczkowych, na przykład palmie. Na ścianach powieś wydruki wakacyjnych pejzaży, umieszczone w drewnianych, naturalnych ramach.

Styl skandynawski z nutą loftowego sznytu

Sporym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodych osób, cieszy się sięganie po elementy dekoracyjne, typowe dla loftu. Z racji tego, że sam w sobie jest on dość zimny i surowy, chętnie łączy się go z akcesoriami typowymi dla stylu skandynawskiego, znanego ze swojej przytulności. I tak w nieco opatrzonym już salonie scandi warto powiesić lampę typu pająk, znaleźć miejsce dla industrialnego, metalowego stolika, a na komodzie postawić ozdobną lampkę z fantazyjną żarówką.

Materiał Partnera