Nie wiesz jak urządzić małą kuchnię? Zobacz nasze pomysły i aranżacje kuchennych wnętrz.  Pomyśl tak: może i mała, może i niska, ale ładna, zgrabna i z głębokim wnętrzem…  Lepiej? A teraz przeczytaj, jak to osiągnąć.

Prawda jest taka, że mała kuchnia to ból, zwłaszcza w czasach, gdy moda na gotowanie i wydawanie domowych przyjęć zatacza coraz szersze kręgi.  Ale i ci, którzy za garnek łapią raczej z obowiązku, coraz częściej aranżują kuchnię tak, by była i jadalnią, ale i minisalonikiem do towarzyskich spotkań.

Bez dwóch zdań: kuchnia to jedna z najważniejszych przestrzeni w domu. Co zrobić, gdy starcza w niej miejsca ledwo na dwie, trzy osoby? Najprostsze rozwiązanie to na pewno takie, by - jeśli układ mieszkania i rozmieszczenie ścian nośnych na to pozwalają - połączyć ją z salonem. Nie zawsze jednak to możliwe. Ale spokojnie. Zastosowanie kilku naprawdę prostych zasad sprawi, że nie uwierzysz, ile można zmieścić w małej kuchni. Każdy jej zakamarek wykorzystamy do maksimum, a tam, gdzie już się nie da, optycznie pogłębimy, poszerzymy, przedłużymy.

Czego potrzebujesz, żeby urządzić kuchnię?

W każdej kuchni, nawet najmniejszej, znajduje się kilka stref: przygotowywania, gotowania, jedzenia, zmywania, przechowywania. A wszystkie powinny być ze sobą względnie połączone. I znów pocieszenie: w małej kuchni chcesz czy nie - wszystko będzie pod ręką.  Grunt to dobra aranżacja, ale i uczciwa ocena, czy wszystkie strefy będą potrzebne w równym stopniu. Dlatego pomyśl, czego w kuchni potrzebujesz, co głównie będziesz w niej robić  – gotować i jeść, czy może tylko pić kawę i robić niewymagające błyskawiczne posiłki.  Gdy sobie odpowiesz, dużo łatwiej będzie podjąć decyzję o tym, czy potrzebujesz pięciu czy dziesięciu szafek – i jakich, zmywarki, zlewu dwukomorowego i lodówki z zamrażarką.  Każdy dodatkowy, a nie do końca potrzebny sprzęt czy mebel będą jedynie zabierać przestrzeń.

Aranżację wymusi oczywiście także kształt kuchni. Najczęściej jednak w tych małych stosuje się niewygodny, ale konieczny układ w kształcie litery „L” – długi pas z blatem, kuchenką, zlewem, lodówką i szafkami, oraz krótszy -  niekiedy pełniący rolę „barowego” stolika lub strefy do przygotowywania posiłków.

Meble z głębią - idealne do małej kuchni

To w dobrze dobranych meblach tkwi cała tajemnica małej kuchni. Na szczęście producenci to wiedzą. Wybierając je, warto zwrócić jednak szczególną uwagę na rodzaj materiału, sposób otwierania się drzwiczek czy rodzaj nóżek. Meble nie powinny (poza sytuacjami, gdy naprawdę nie mamy innego wyjścia) wypełnić szczelnie całej ściany. Szafki starajmy się montować tak, by pozostawić  wolną przestrzeń pod sufitem.  Powinny też być umieszczone w równych liniach, na jednym poziomie – to sprawi wrażenie geometrycznego porządku.

Nie wybierajcie masywnych szafek, za to jasne, odbijające światło (choć niektórzy twierdzą, że w małych przestrzeniach to oślepiające)  z frontami wykonanymi albo ze szkła, albo z mlecznego pleksi. Ten trik sprawi, że szafki nabiorą optycznej głębi, poszerzą przestrzeń.  Dodatkowo te z przeszkleniami - od środka mogą być podświetlone, co dodatkowo oszuka oko i sprawi, że kuchnia wyda się większa.

Należy unikać szafek na cokołach,  a wybierać raczej na kilkucentymetrowych, lekkich aluminiowych nóżkach. Zamontujcie także kilka szafek z przesuwanymi, a nie otwieranymi skrzydłowo drzwiczkami (to samo zresztą dotyczy drzwi wejściowych do kuchni, które warto mieć choćby po to, by zapachy obiadowe nie zdominowały całego mieszkania).

Meble mobilne do kuchni

Doskonałym rozwiązaniem będą tu także tzw. meble mobilne, czyli takie, które w razie potrzeby będzie można przesunąć, wsunąć albo w ogóle wywieźć z kuchni: mogą to być taborety, ale także stolik czy szafka-kontenerek.

A co ze stołem? W naprawdę małych kuchniach sprawdza się rozwiązanie w postaci stolika montowanego do ściany i składanego, gdy nie jest do niczego potrzeby. Coraz częściej pojawiają się też w ofercie wysuwane z zabudowy kuchennej blaty (ich szerokość można indywidualnie ustalić na etapie zamówienia). 

Ulubionym rodzajem mebli w kuchniach (nie tylko małych) są szafki z koszami cargo – czyli wewnętrznymi segregatorami; oraz magic cornery, czyli wielofunkcyjne szafki naroże – najczęściej także z wypełnieniem cargo. Magic corner pozwala na stuprocentowe zagospodarowanie „ślepego narożnika”.

Z szafki na ścianę - pomysłowe rozwiązania do kuchni

Jeżeli, mimo małej przestrzeni, w kuchni chcesz stworzyć przytulne miejsce na śniadania, nie zastawiaj blatu ani stołu, a strefę przechowywania przenieś na ścianę. Przymocowane do niej półki to idealne wykorzystanie przestrzeni i poręczne miejsce do przechowywania zastawy obiadowej. Aby do maksimum wykorzystać  potencjał kuchni, między blatem a szafkami warto zamontować relingi, dekoracyjne haki, metalowe wieszaki czy przegródki na kolorowe zioła. Taki zabieg będzie nie tylko praktyczny, ale także bardzo estetyczny – sprawi także wrażenie kontrolowanego artystyczno-kulinarnego nieładu, mimo że wszystko będzie na swoim miejscu.

Rozwiązaniem idealnym do małych pomieszczeń, o czym już pisaliśmy przy okazji małej łazienki, są fototapety dające wrażenie głębi. W kuchni także sprawdzą się doskonale, zwłaszcza w przestrzeniach między szafkami a blatem lub na ścianie, przy której stoi stół.

Co wybrać do urządzenia małej kuchni?

Niestety, jak przy aranżacji każdej małej przestrzeni, tak i tu będzie trzeba z czegoś zrezygnować albo coś z czymś połączyć. Wracamy więc do początku – czego tak naprawdę potrzebujesz? Jeśli chcesz zmywarkę, zrezygnuj z dwukomorowego zlewozmywaka, jadasz na mieście – zainwestuj w mniejszą lodówkę bez zamrażarki, płytę indukcyjną zamiast pełnowymiarowej kuchenki. Jeśli piekarnik jest ci potrzeby, może warto pomyśleć o takim z funkcją mikrofali. I bardzo ważne: na etapie projektu warto pomyśleć, by tego typu sprzęty były w zabudowie. Wolnostojące agd, typu mikrofalówka, zabierają całkiem sporo miejsca.

Zapraszamy do naszej galerii, w której znajdziecie wiele sprytnych rozwiązań. Nie wszystkie kuchnie na zdjęciach mieszczą się w kategorii "bardzo mała", ale mają w aranżacjach pomysły, które z powodzeniem można zastosować w znacznie mniejszych przestrzeniach. Pamiętajcie także, że właściwie każdy zestaw mebli, a także rodzaj agd, można zamówić na odpowiedni wymiar. Grunt - to wiedzieć, czego się chce. Być może nasz wybór zaszczepi w was jakąś ciekawą wariację na temat "small kitchen".

Tekst: Agata Daniluk

Zdjęcia: materiały promocyjne firm

reklama