Żarówki ledowe – dlaczego warto ich używać w domu?

Jak to urządzić?

Już od kilku lat żarówki ledowe są atrakcyjnym zamiennikiem swoich tradycyjnych odpowiedników. Nic dziwnego – używanie ich przynosi wiele korzyści zarówno naszemu portfelowi, jak i środowisku naturalnemu.

Żarówka ledowa świeci dzięki diodzie elektroluminescencyjnej. Obecnie coraz rzadziej stosuje się klasyczne, okrągłe diody, a zamiast nich pojawiają się nowoczesne, montowane powierzchniowo – to doskonały przykład na to, że technologia ledowa jest ciągle rozwijana i udoskonalana. Ich historia rozpoczęła się już 100 lat temu, chociaż pierwsza żarówka podobna do współczesnych pojawiła się dopiero w 1972 roku. Dziś można znaleźć je w prawie każdym domu – to nie przypadek!

Zalety żarówki LED

Największy plus żarówki ledowej to bez wątpienia jej bardzo wysoka efektywność, która pozwala skutecznie ograniczyć koszty energii elektrycznej. Wszystko dlatego, że pobiera ona podczas pracy nawet o 90% mniej prądu niż tradycyjna żarówka. Dodatkowo ledy zamieniają większość pobieranej energii elektrycznej na światło, a nie na ciepło, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych żarówek i halogenów. Nowoczesne żarówki można użytkować znacznie dłużej niż inne źródła światła – czas eksploatacji diody LED to nawet 30 tys. godzin, co przekłada się na zużycie w tym okresie nawet kilkudziesięciu tradycyjnych żarówek. W porównaniu z innymi źródłami światła ledy są również bardziej odporne na wstrząsy i uderzenia, a poza tym świecą pełnią światła tuż po włączeniu – w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek i świetlówek. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny: żarówka ledowa nie zawiera ani rtęci, ani innych szkodliwych substancji, jest energooszczędna, a mniejsze zużycie prądu ogranicza emisję dwutlenku węgla.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Na rynku można znaleźć wiele różnych żarówek ledowych – szeroki wybór oferuje m.in. sieć sklepów Leroy Merlin. Warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich zakupie. Przede wszystkim należy sprawdzić, jaki trzonek ma lampa lub oprawa światła, i pod tym kątem dobrać odpowiedni model żarówki. Najczęściej znajdziemy ledy z trzonkiem E27 (duże, o średnicy 27 mm), E14 (małe, o średnicy 14 mm), GU10 (odległość między bolcami wynosi 10 mm) i G9 (odległość między bolcami to 9 mm).

Kolejny ważny parametr to moc żarówek LED podawana w watach (W), podobnie jak w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników. Istotny jest także strumień świetlny określany w lumenach (lm): im wyższy, tym więcej światła wyemituje żarówka.

Dobierając żarówkę do domu, należy także zwrócić uwagę na barwę światła – powinna być dobrana do pomieszczenia. Ciepła najlepiej sprawdzi się w sypialni i salonie, ponieważ sprzyja wypoczynkowi, w gabinecie czy biurze lepsza będzie natomiast zimna, wpływająca korzystnie na skupienie. W pozostałych pokojach można stosować barwę neutralną. Barwa światła podawana jest w kelwinach (K). Żarówki o ciepłej barwie mają mniej niż 3300 K, te o barwie neutralnej – od 3300 K do 5300 K, a o barwie zimnej – ponad 5300 K.

Żarówki ledowe stają się coraz powszechniejsze w domowym użyciu, ponieważ są trwałe, efektywne i pozwalają ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Warto zatem jak najszybciej wymienić tradycyjne źródła światła na takie żarówki i korzystać z licznych zalet ledów.

Partnerem artykułu jest Leroy Merlin