czarna kuchnia

Czarna kuchnia może być przytulna – rozwiewamy mity na temat czerni. Dużo zdjęć i aranżacji!

Kuchnia

Z czernią we wnętrzach jest podobnie jak w modzie – w zależności z czym ją połączysz będzie wyglądała elegancko, nowocześnie, a czasem ekstrawagancko. Czarna kuchnia ma teraz swoje pięć minut. Czy zastąpi długo panującą biel? Zobaczymy. Wbrew częstej opinii wnosi do kuchni dużo przytulności i spokoju. Kieruj się naszymi radami i urządź kuchnię ze smakiem, a nie będziesz chciał z niej wychodzić. 

reklama
Czarną kuchnię rozjaśni podświetlana fototapeta między szafkami, marbodal.se

Czy czarna kuchnia jest praktyczna? Co warto wiedzieć zanim się zdecydujesz na taką aranżację?

Czarna kuchnia wnosi do wnętrza odrobinę awangardowego charakteru, no i wygląda bardzo elegancko. Ale czy na pewno wiesz na co się porywasz? Niektórzy uważają, że czarny kolor, zwłaszcza w kuchni, jest trudny, bo... Po pierwsze jest ciemny i optycznie zacieśnia pomieszczenie – jest ryzyko, że zrobi z kuchni przysłowiową mysią norkę. Po drugie wszystko na nim widać, a o zabrudzenia w kuchni nie trudno…

W każdym tym stwierdzeniu jest ziarnko prawdy, ale też sposób by temu zaradzić. Czarna kuchnia nie będzie przytłaczająca, jeśli ciemne meble połączysz z jaśniejszym, najlepiej kontrastowym kolorem na ścianach w kuchni. Możesz też zrezygnować ze wszystkich pełnych mebli, pożenić masywne bryły z otwartymi – półkami lub witrynkami, w ten sposób zrobi się luźniej i lżej.

Jeśli nie jesteś nadal przekonany, zawsze możesz pozostać przy czarnych dodatkach, sprzęcie agd oraz armaturze. Na mniejszych przedmiotach kolor nie będzie aż tak dominował, a będzie go na tyle dużo, że wrażenie czarnej kuchni pozostanie. No i wreszcie oświetlić tak, by było jasno, ciepło i przytulnie, ale o tym przeczytasz w kolejnych paragrafach. A zabrudzenia? Cóż. Tak naprawdę widać je na każdym ciemnym kolorze, nie pozostaje więc nic innego jak częściej dbać o porządek.
 

Czarna kuchnia. Ciemna zabudowa meblowa kontrastuje z jasnym drewnem na podłodze i na ścianie, haecker-kuechen.de


Czarne meble kuchenne – jakie fronty wybrać do szafek kuchennych? Matowe czy z połyskiem?

To zależy od pomieszczenia, w którym znajduje się kuchnia. W mniejszym z pewnością lepiej się sprawdzą fronty na wysoki połysk. Chociaż są mniej praktyczne od matowych, bo widać na nich odciski palców, plamy z tłuszczu. Działają  jednak jak lustro i optycznie powiększają wnętrze. Lepiej też odbijają światło rozświetlając ciemne płaszczyzny.

Matowe fronty kuchenne z kolei skuteczniej maskują zabrudzenia, które są na nich mniej widoczne. Świetnie się prezentują zwłaszcza w nowoczesnej aranżacji kuchni, ładnie się łączą z innymi materiałami, takimi jak drewno, marmur, spieki, dając spokojniejszy efekt. Jeśli nie możesz się zdecydować, ciekawym pomysłem może być połączenie czarnych matowych powierzchni z polerowanymi – spróbuj, a przekonasz się jak spektakularnie to wygląda!
 

Marmurowy blat z jasnym żyłkowaniem ładnie kontrastuje z czarnymi meblami kuchennymi, devolkitchens.co.uk


Czarne fronty kuchenne – jak dobrać do nich blat, podłogę i dodatki?

Jeśli chodzi o podłogę, to wybór jest ogromny. Do aranżacji czarnej kuchni pasuje zarówno ciemna – efekt będzie wyrafinowany, jeśli pomieszczenie jest spore i dobrze oświetlone. W małej kuchni w bloku radzimy postawić na jaśniejsze płytki lub drewno.

Świetnie sprawdzą się kafle we wzory – orientalne, historyzujące, geometryczne – dobierz je do stylu wnętrza a z pewnością pięknie zagrają z czernią. Do minimalistycznych aranżacji dopasuj wielkoformatowe spieki, żywicę epoksydową, mikrocement lub imitujący kamień gres.

Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych? Do koloru czarnego doskonale pasują drewno i marmur. Czarna kuchnia z drewnem sprawi, że wnętrze zyska przyjazny charakter, drugie połączenie doda aranżacji kuchni splendoru oraz szyku. Dodatki? W czarnej kuchni są bardzo ważne. Te w kontrastowych kolorach ożywiają czarne szafki, nadają czarnej kuchni lekkości, są ciekawym wykończeniem całości. Żeby uniknąć kolorystycznego miszmaszu warto dobrać je do odcienia ścian, blatów czy podłóg. 

Białe meble kuchenne pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Zobacz, jak urządzić białą kuchnię, która nigdy nie wyjdzie z mody.

Retro kuchenka w oranżowym kolorze jest efektownym akcentem kolorystycznym, neptune.com

Jak ożywić ciemną kuchnię? Oto nasze sprawdzone pomysły

Warto wprowadzić elementy, które odbiegają od kuchennego charakteru – sprawią, że zrobi się oryginalnie i nietypowo. Nad dolnymi szafkami (zamiast tradycyjnych górnych) możesz powiesić na ścianie galerię ze zdjęciami – najlepiej w różnych, dekoracyjnych ramach albo ładnie oprawione grafiki czy plakaty (te kolorowe będą pięknym barwnym akcentem). W klasycznej aranżacji zagra spatynowane duże lustro (optycznie powiększy małą czarną kuchnię) albo kilka o różnej wielkości i różnych kształtach (to rozwiązanie jest teraz bardzo trendy).

Fantastycznym sposobem na ożywienie aranżacji jest położenie na ścianie między szafkami barwnej mozaiki albo szkliwionych płytek w kontrastowym kolorze (np. pastelowych). Możesz ułożyć je na różne sposoby – te prostokątne i dłuższe jak parkiet – w jodełkę, a krótsze, typu cegiełki, pionowo lub w karo (płytki na ścianie układane jak klepki na podłodze to modne rozwiązanie).

Pomaluj na inny kolor jeden z mebli wolno stojących – wyspę, stół, krzesła… Taki kolorystyczny akcent sprawi, że kuchnia ożyje i zyska mniej formalny charakter. Wreszcie najłatwiejszy sposób – zmień uchwyty w szafkach. Ich wybór jest na rynku ogromny. Do minimalistycznych frontów szafek w stylu loftowym dobierz proste ze skóry, do klasycznej z ceramiki lub porcelany, a w eleganckim pomieszczeniu nawiązującym do kobiecego glamouru, możesz przymierzyć te biżuteryjne z mosiądzu – mają różne kształty – te najmodniejsze inspirowane są naturą.

No i wreszcie rośliny. Nic tak nie ożywia jak zieleń, a ta z czernią dogaduje się wyjątkowo dobrze. Świeże zioła w doniczkach dodadzą aromatu potrawom i dobrego smaku wnętrzu.
 

Czarna kuchnia z płytkami we wzory na podłodze i białym marmurem na ścianach, zdjęcie: Aneta Tryczyńska, stylizacja: Eliza Mrozińska


Jakie materiały najlepiej sprawdzą się w czarnej kuchni? Marmur, cegła, beton, a może drewno?

Drewno z pewnością świetnie zagra zwłaszcza z matowymi frontami. Możesz tradycyjnie wykorzystać je na blatach lub w postaci dodatków: mis, pojemników do przechowywania, desek do krojenia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie drewnianych frontów w dolnych szafkach i połączenie ich z czarnymi (jasne surowe drewno łatwo łapie czarną farbę czy bejcę, jeśli więc masz np. sosnowe szafki możesz je śmiało czernić). Da to spektakularny efekt, a jeśli na ścianie położysz płyty w surowego betonu, całość będzie wyglądać bardzo szlachetnie. To świetna propozycja do kuchni w stylu loftowym.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej szykowny efekt, zdecyduj się na marmur. Najlepiej zagra czarny z białymi żyłkami, czerwony, zielony lub złoty. Te odcienie wniosą element ciepła i spokoju, ale jeśli potrzebujesz więcej ekstrawagancji postaw na marmurowe odcienie bieli lub szarości. Kamień możesz położyć też na ścianie między szafkami, unikając miejsc nad zlewem i wokół kuchenki (marmur łatwo chłonie płyny i tłuszcz a plamy trudno usunąć). Cegła na dobre powraca do wnętrz – jej ciepły odcień pięknie ociepli czarną aranżację i wniesie sporo przytulności. 

Ciekawy pomysł: ściana nad blatami w pastelowej zieleni z geometrycznym motywem, litutlegreene.com


Jaki kolor ścian sprawdzi się w czarnej kuchni?

Czarny na ścianie? Czemu nie! Nie bój się eksperymentów i odważnie sięgaj po mocne rozwiązania. Oczywiście czarną ścianę i czarne meble trzeba zestawić z innym kolorem, żeby nie było zbyt przygnębiająco. Z jakim? Zależy od stylu wnętrza i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Wszystkie chwyty dozwolone.

Potraktuj czerń jak nową biel – też pięknie się łączy z większością kolorów, zwłaszcza tych przygaszonych. A więc odpowiednie będą wszelkie odcienie ziemi (piaskowe beże, karmelowe brązy, oliwkowa zieleń) – wprowadzą kolorystyczną równowagę i pięknie uspokoją aranżację.

Bardziej klasyczne i eleganckie będą kolory kamieni szlachetnych (burgund, szmaragdowa zieleń, wpadający w złoto żółcień) – zagrają jak szykowna biżuteria do małej czarnej. Jeśli wolisz łagodniejsze przejścia postaw na ściany w tym samym kolorze co meble, ale o dwa tony jaśniejsze, np. w odcieniach perłowej szarości – całość będzie wyglądać szlachetnie i spokojnie, ale żeby nie było nudno proponujemy urozmaicić aranżację np. dodatkami w żywszym kolorze. 
 

Czarną kuchnię w loftowym stylu oświetlają reflektorki zwieszone nad blaty, Ikea.com


Jak oświetlić czarną kuchnię, żeby była jasna, przyjazna i praktyczna?

Owszem, czarna kuchnia może być przytulna i ciepła, ale pod warunkiem, że odpowiednio ją oświetlisz. W przeciwnym razie zrobi się nieprzyjemnie i po prostu ciemno. Musisz pamiętać, że czarny kolor nie odbija tak światła jak biały, dlatego przyda się więcej lamp niż jedna wisząca centralnie.

Jeśli masz czarną wyspę kuchenną, spuść nad nią kilka efektownych źródeł światła. Dobierz lampy do stylu wnętrza – w lofcie mogą to być dekoracyjne żarówki na kablach, w kuchni glamour efektowne szklane klosze (szkło dodatkowo rozświetli wnętrze). Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie ledowe, które można rozprowadzić po całej zabudowie meblowej.

Ważne, żeby dobrze oświetlić każdą strefę roboczą – do gotowania, zmywania i przygotowania posiłków. Kameralne i przyjazne światło daje okap kuchenny – miło usiąść wieczorem przy takim punktowym oświetleniu.

Szare kuchnie są ponadczasowe i uniwersalne – a to sprawia, że łatwo dopasować je do różnych stylizacji. Przeczytaj, jak zaaranżować szarą kuchnię i jak ją ożywić, żeby była modna i przytulna.

Czarna kuchnia w nowoczesnej wersji stylu rustykalnego, marbodal.se


W jakiej aranżacji sprawdzi się czarna kuchnia? Do jakich stylów pasuje?

Czarny to kolor baza – łatwo dopasować do niego inne barwy. Ale uwaga: lubi dominować i nie jest tak subtelny jak biały! Dlatego nie do wszystkich stylów pasuje. Z pewnością nie dogada się z tymi, które bazują na jasnych odcieniach – jak prowansalski, boho, japandi, shabby chic. Tam czarnego nie masz co szukać.

Style, w których sporo jest ciemnego drewna (np. tekowego) chętnie przyjmą czarne dodatki, jeśli więc myślisz o otwarciu kuchni na salon w stylu vintage, czarna kuchnia pięknie się w niego wkomponuje. Cały swój potencjał czerń uwidoczni we współczesnej odsłonie stylu wiktoriańskiego, który uwielbia głębokie, nieco teatralne odcienie i wzorzyste tapety. W nowoczesnej klasyce ładnie zagra z naturalnym drewnem oraz dodatkami z wikliny. No i wreszcie jest wymarzonym kolorem do kuchni w stylu loftowym. Nie ma drugiego, który tak jak czarny pasuje do cegły, betonu, metalu czy postarzanej skóry!
 

Aneks kuchenny, wąska i długa, na jednej ścianie, w mieszkaniu ze skosem, a nawet zabudowa w przestrzeni pod schodami. Kuchnia o nietypowym kształcie też może być wygodna, pod warunkiem, że wykorzystasz w niej sprytne rozwiązania. Zobacz aranżacje i pomysły, jak urządzić nietypową kuchnię.

 

Czarne meble z białym ceramicznym zlewem i białym blatem, burbidge.co.uk


Biało-czarna kuchnia – czy warto postawić na ten ponadczasowy look?

Połączenie kolorystyczne czerni i bieli to klasyka w aranżacji wnętrz, która nigdy się nie znudzi i nie wyjdzie z mody. To propozycja dla niezdecydowanych, tradycjonalistów lub tych, którzy nie są jeszcze gotowi na odważniejsze eksperymenty. Rozwiązanie ponadczasowe, bezpieczne i pełne elegancji.

Ale uwaga: ten duet w kuchni rządzi się podobnymi prawami jak w modzie. Żeby biało-czarna kuchnia prezentowała się dobrze musisz zachować kolorystyczną dyscyplinę i ograniczyć się rzeczywiście do tych dwóch odcieni. Jeśli wprowadzisz inne całość straci charakter i styl.

Czy odczarowaliśmy czerń? Warto oswoić się z tym szlachetnym kolorem w projektach kuchni, bo potrafi odmienić aranżację. Jeśli przekonaliśmy cię, to do dzieła! Niech twoje wnętrze zyska nowe oblicze w tym sezonie! Zobacz galerię zdjęć czarnych kuchni.

Tekst: MD
Zdjęcia: archiwum Werandy, materiały prasowe firm
Zdjęcie główne: Burbidge.co.uk