czarne baterie łazienkowe jak utrzymać je w czystości

Czarne baterie łazienkowe – jak utrzymać je w czystości?

Łazienka

Wraz z rosnącą popularnością nowoczesnych i minimalistycznych trendów wnętrzarskich klasyczne baterie chromowane są coraz częściej zastępowane przez armaturę w kolorze czarnym. Baterie łazienkowe czarne cieszą się jednak mieszanymi opiniami pod względem codziennej pielęgnacji i utrzymania w czystości. Czy słusznie? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to i inne pytania związane z czarnymi bateriami łazienkowymi.

​Jak czyścić czarne baterie łazienkowe?

Obiegowa opinia mówi, że czarne baterie łazienkowe brudzą się szybciej i są bardziej wymagające pod kątem pielęgnacji. Nie jest to jednak prawda. Wszystkie baterie łazienkowe brudzą się w tym samym stopniu. Z czasem pojawiają się na nich wapienne osady, a także zacieki z mydła i innych środków pielęgnacyjnych stosowanych w łazience. Różnica polega na tym, że na powierzchni czarnej baterii tego typu zabrudzenia są bardziej widoczne.
 

jak czyścić czarne baterie łazienkoweTo, jak czyścić czarne baterie łazienkowe, zależy w dużej mierze od tego, jaką są pokryte powłoką. Jednak uogólniając najlepiej korzystać z miękkich ściereczek, gąbek z mikrofibry lub dedykowanych szczoteczek z bardzo delikatnym, miękkim włosiem. Nie jest zalecane używanie zbyt szorstkich gąbek czy irchy, które mogą porysować powierzchnię baterii.

Unikaj także agresywnych preparatów na bazie chloru czy amoniaku, które mogą ją trwale uszkodzić. Dobrym i bezpiecznym środkiem myjącym są uniwersalne preparaty przeznaczone do mycia łazienek.

jak dbać o czarne baterie do łazienki

​Jak dbać o czarne baterie do łazienki?

Aby Twoje czarne baterie zawsze lśniły nieskazitelną czystością i na długie lata zachowały swój oryginalny kolor, zadbaj o regularną i systematyczną pielęgnację. Jeśli jest to bateria prysznicowa z deszczownicą czy bateria wannowa – warto przetrzeć je miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym po każdej kąpieli. W ten sposób znacznie ograniczysz gromadzenie się wapiennych osadów, czy powstawanie zacieków z mydła.

W przypadku czarnej, antracytowej czy ciemnoszarej armatury łazienkowej dobrym pomysłem jest także okresowa impregnacja. Szczególnie jeśli jest to efektowna bateria do wanny wolnostojącej czy inny element armatury, który pełni także funkcję dekoracyjną. Służą do tego specjalne preparaty do impregnacji armatury łazienkowej. Po aplikacji tworzą one na powierzchni baterii niewidoczną warstwę, która odpycha wodę, cząsteczki brudu i osady.
 

jakie czarne baterie łazienkowe wybrać

​Jakie czarne baterie łazienkowe wybrać?

Czarne baterie łazienkowe oferuje dziś większość renomowanych producentów wyposażenia łazienek. Przy zakupie armatury warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na jej kolor czy design, ale także na kilka kwestii czysto praktycznych i funkcjonalnych.

  • Głowica – największą trwałością i niezawodnością wyróżniają się baterie łazienkowe wyposażone w głowicę ceramiczną. Zakup takiego produktu to w większości przypadków gwarancja wieloletniego działania. Jest to szczególnie ważne w przypadku baterii podtynkowych, których demontaż w razie awarii wiąże się często z poważnymi pracami remontowymi.

  • Termostat – baterie z termostatem to przede wszystkim baterie prysznicowe i wannowe. Termostat pozwala błyskawicznie ustawić i utrzymać optymalną temperaturę wody. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale także ekologiczne.

  • Rodzaj powłoki – czarne baterie łazienkowe to najczęściej modele malowane (lakierowane), galwanizowane lub baterie z powłoką PVD (Physical Vapour Deposition). Najmniejszą trwałością powłoki odznaczają się baterie malowane. Zdecydowanie lepiej postawić na baterie galwanizowane lub modele z powłoką PVD.

  • Perlatory/aeratory – to elementy, które redukują ilość zużywanej przez baterię wody. W dłuższej perspektywie zastosowanie takich baterii w łazience zmniejsza rachunki. Nie wspominając już o oczywistych korzyściach dla środowiska naturalnego.

Dobrej jakości czarna bateria łazienkowa przy regularnej, prawidłowej pielęgnacji nie przysporzy Ci większych problemów niż baterie w innych kolorach. Zyskasz za to modny dodatek do łazienki, szczególnie jeśli stawiasz na aranżacje w stylu nowoczesnym.

Materiał Partnera
Zdjęcia: Komfort.pl