łazienka z prysznicem

Jak modnie i praktycznie urządzić łazienkę z prysznicem? Inspiracje do dużej i małej łazienki oraz zdjęcia najlepszych projektów!

Łazienka

Jak urządzić łazienkę z prysznicem? Czy łazienka z wanną i prysznicem to dobre rozwiązanie? Gdzie postawić kabinę prysznicową? I jakie płytki pod prysznic wybrać? W naszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki! Zobaczysz też najciekawsze aranżacje oraz pomysły na modny wystrój dużej i małej łazienki.

Sposób zażywania kąpieli pod kapiącą z góry wodą znany był od zawsze. Wystarczyło stanąć pod spływającym potokiem czy wodospadem, by poczuć orzeźwienie. Dziś po prostu wchodzisz pod prysznic i w pełni korzystasz z jego dobrodziejstw. Jak wygląda współczesna, stylowa i funkcjonalna łazienka z prysznicem? Na co zwracać uwagę wybierając wyposażenie wnętrza i decydując się na tę formę higieny i relaksu?

Przeczytaj:

PROJEKT WNĘTRZA JUSTYNA BOCHNIAK, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA

Wanna czy prysznic? A może łazienka z wanną i prysznicem? Podpowiadamy, na co się zdecydować

Ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych albo pachnącej piany? Kto jej nie lubi? Nic lepiej nie relaksuje po całym dniu. Ale z kolei rano najlepiej budzi rześki prysznic – działa jak zastrzyk energii. Optymalnie, jeśli w pomieszczeniu zmieści się jedno i drugie, ale na małym metrażu łazienka z wanną i prysznicem nie zawsze jest możliwa. Warto przeliczyć swoje „m2” zanim podejmiesz decyzję.

Większą powierzchnię zajmuje wanna, zwłaszcza wolnostojąca, która wymaga dostępu z kilku stron. Jeśli zależy ci na częstych zabiegach upiększających lub leczniczych kąpielach zdecyduj się na nią kosztem innego wyposażenia łazienki, np. mniejszej umywalki czy osobnego wc.

Na korzyść wanny z prysznicem przemawia wygoda i fakt, że nie musisz za każdym razem napełniać jej wodą – rano możesz wziąć w niej prysznic (powieś parawan w postaci zasłony – żeby było estetycznie tę z tworzywa przykryj lnianą), a wieczorem gorącą kąpiel.

Prysznic „wciśnie się” za to w każda wnękę, nawet mało ustawny kąt w rogu łazienki. Jest dobrym rozwiązaniem do niewielkiego mieszkania. Przeszklona kabina prysznicowa daje złudzenie większej przestrzeni. Co ważne prysznic jest bardziej ekologiczny (pod warunkiem, że zakręcasz kurek, kiedy namydlasz ciało) niż wanna. Pozwala zaoszczędzić nawet o 30 proc. więcej wody!

Przeanalizuj wszystkie za i przeciw jeszcze na etapie remontu lub przed rozpoczęciem budowy. Jeśli nie możesz się zdecydować na konkretne rozwiązanie, to doświadczony architekt zrobi dla Ciebie profesjonalny projekt łazienki – doradzi, jak funkcjonalnie zaaranżować strefę kąpielową i wykorzystać przestrzeń reszty pomieszczenia.

Sprawdź też: https://strefalazienek.pl/11-kabiny-prysznicowe

Jak urządzić funkcjonalną strefę prysznicową – praktyczne porady i modne inspiracje

Wydawałoby się, że to najbardziej minimalistyczne rozwiązanie – brodzik (lub odpływ w posadzce) i odpowiednia bateria. Co w tym trudnego? Jednak, żeby strefa prysznicowa była komfortowa musisz dokładnie wiedzieć, jak ma wyglądać. W końcu będzie służyć ci przez lata. Oto najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę urządzając łazienkę z prysznicem.

•  Tradycyjna kabina czy prysznic typu walk-in?

To zależy od usytuowania prysznica w łazience. Gdzie umieścić kabinę prysznicową, a gdzie zaaranżować strefę walk-in? Jeśli natrysk jest tak położony, że korzystanie z niego wiąże się z chlapaniem na wszystkie strony, lepiej zamknąć go w klasycznej kabinie prysznicowej. Nowoczesne rozwiązania w niczym nie przypominają topornych szklanych parawanów sprzed lat. Mają ścianki z eleganckiego, hartowanego szkła (na zamówienie możesz je ozdobić delikatnym grawerem), które cicho i lekko przesuwają się po rolkach umieszczonych w wyprofilowanych prowadnicach. Coraz większą popularnością cieszą się natryski walk-in. Są półotwarte, pozbawione drzwi, a od reszty łazienki oddziela je jedynie cienka tafla szkła. W przestronnej łazience, np. przy małżeńskiej sypialni, coraz częściej spotyka się takie prysznice w wersji double.

Zobacz też: Łazienka dla dwojga – pomysły na aranżację łazienki z dwiema umywalkami.
 

Otwarta kabina prysznicowa sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale także w klimacie retro, na zdjęciu zestaw natryskowy z linii Retro, ferro.pl
Wnęka prysznicowa wyłożona czarnymi matowymi płytkami Jodełka XL ciekawie kontrastuje z jasnymi marmurowymi ścianami, rawdecor.pl
Oryginalny, trójkątny prysznic w łazience w kamienicy, zdjęcie i stylizacja: martyna rudnicka

•  Brodzik czy wyprofilowana posadzka z odpływem liniowym?

Odpływ liniowy możesz zamontować w podłodze i idealnie zlicować z płytkami, dobrać do baterii wykończenie w chromie polerowanym, szczotkowanym, czerni lub mosiądzu. Jeśli wybierzesz wersję slim będzie prawie niewidoczny. Taki prysznic bez brodzika jest ciekawym rozwiązaniem, które dyskretnie wtopi się w przestrzeń.

Problemem może okazać się odpowiednie wypoziomowanie posadzki. Wtedy z pomocą przychodzi brodzik. Już nie musisz wysoko podnosić kolan, żeby do niego wejść (chociaż te głębsze przydają się np. do kąpieli dziecka, kiedy brakuje wanny). Nowoczesne brodziki zrobione są z ciepłego akrylu lub kompozytu mineralnego i są prawie zrównane z podłogą. Mają estetyczny odpływ najczęściej zrobiony z tego samego materiału i dostępne są w różnych wymiarach, kolorach oraz kształtach. Bez trudu dopasujesz je do aranżacji.

•  Klasyczna rączka ze słuchawką czy deszczownica?

Bez problemu można połączyć jedno z drugim w prysznicowym zestawie. Dostępne są modele montowane na ścianie (z regulacją wysokości słuchawki) i nowocześniejsze podtynkowe, które oszczędzają miejsce. Jeśli oprócz natrysku masz wannę zdecyduj się tylko na deszczownicę – kąpiel pod nią zadziała energetyzująco lub uspokoi, w zależności od mocy strumienia, jaki wybierzesz. Do wyboru różne kształty oraz wykończenia – każdy znajdzie model dla siebie, do nowoczesnej łazienki, klasycznej i tej urządzonej w stylu retro.
 

Jakie płytki po prysznic – wybieramy modne kształty i kolory kafelków

Wybór na rynku jest ogromny! Płytki mają swoje pięć minut, dlatego projektanci prześcigają się w wymyślaniu nowych wzorów, kształtów oraz deseni do modnej łazienki. Najnowsze trendy rekomendują proste formy, ale za to fantazyjnie położone – hitem są prostokątne (typu cegiełka), ale kładzione pionowo lub w jodełkę, jak parkiet.

Modne kolory kafelków do łazienki? W trendach są odcienie niebieskiego (od pastelowego błękitu, przez energetyczny turkus, na dostojnym szafirze kończąc) oraz zielenie – rześka mięta, szałwia z domieszką szarości, apetyczna oliwka… Zwolennicy kolorów ziemi znajdą całą gamę brązów, szarości, beżów czy bardziej wyrazistych terakotowych odcieni, ugrów, musztardowych żółcieni.

Uwaga: oprócz walorów estetycznych płytki pod prysznicem muszą być przede wszystkim bezpieczne – na ścianę proponujemy szkliwione (są teraz trendy), ale na podłogę – kafle z delikatną strukturą, która zapobiegnie poślizgnięciu.

Więcej inspiracji i pomysłów na modne płytki łazienkowe zobaczysz w artykule: Jak ułożyć płytki w łazience – ponad 20 pomysłów na modne ściany w łazience.
 

Brodzik Bergytan i ścianka Vida, oltens.com

Aranżacja małej łazienki z prysznicem – na co warto zwrócić uwagę, by urządzić funkcjonalne wnętrze?

Mała przestrzeń, duży kłopot? Niekoniecznie! Małe jest piękne i przytulne. Warunek jeden: przemyślana aranżacja. Chociaż w niewielkiej łazience na upartego zmieści się też wanna, nawet ta wolnostojąca (o zaokrąglonej formie i dosunięta do ściany), to jednak wciąż optymalnym rozwiązaniem jest prysznic, który nie utrudnia poruszania się po pomieszczeniu. Na pewno znajdziesz zakątek lub wnękę, w które idealnie się wpasuje.

Tradycyjna kabina z narożnym brodzikiem? Jak najbardziej sprawdzi się w małej łazience w bloku, ale prysznic typu walk-in również. Obalamy mit, że to rozwiązanie tylko do dużych przestrzeni. Wręcz przeciwnie – może być kompaktowe (najmniejsze wymiary to 70x80 cm), nie zabiera optycznie tyle przestrzeni co wolnostojące kabina, a dzięki minimalistycznej konstrukcji jest prawie niewidoczny. Zwróć uwagę, żeby ani umywalka, ani wc nie stały tuż przy wejściu pod prysznic – będzie się chlapać.


Jak powinna wyglądać mała łazienka z prysznicem w bloku?

O czym warto pamiętać? Oto nasze porady dla małej przestrzeni, w której liczy się funkcjonalność:

  • Jakie płytki do małej łazienki? To nie prawda, że tylko małe. Duże formaty jak najbardziej sprawdzą się na niewielkiej płaszczyźnie – im większe tym mniej dzielących je fug, które wprowadzają niepotrzebny chaos.

  • Armatura – najlepiej podtynkowa. Takie baterie zajmują mniej miejsca pod prysznicem na ścianie czy na blacie przy umywalce.

  • Ceramika łazienkowa – jeśli w łazience musi się znaleźć miska wc zadbaj, by była jak najmniejsza (do 48 cm), z minimalnym kołnierzem przy ścianie i podwieszana – wygląda lżej niż stojąca, jest praktyczniejsza. Im bardziej widoczna powierzchnia podłogi, tym wnętrze wydaje się optycznie większe. Wybierz umywalkę nablatową (zyskasz dodatkowe miejsce na kosmetyki) – najlepiej okrągłą, bo zajmie mniej miejsca.

  • Zabudowa do przechowywania – wykorzystaj każdy centymetr łazienki. Ścianę nad toaletą zamiast wykładać pod sufit płytkami, zabuduj. Szafka nie będzie co prawda głęboka (w zależności od stelaża wc do 25 cm), ale za to wysoka.

  • Pralka – nie masz na nią osobnego pomieszczenia? Wsuń urządzenie pod blat umywalkowy – może obok zmieści się nawet suszarka.

  • Kolory do małej łazienki – zrezygnuj z ciemnych i głębokich. Jasne, stonowane odcienie optycznie powiększają wnętrza, podobnie jak powierzchnie na wysoki połysk.

  • Desenie – im mniej tym lepiej. Możesz pokusić się o jedną ścianę z wzorzystą tapetą, ale pamiętaj, że za dużo różnych deseni wprowadzi zamęt, przytłoczy i zacieśni niewielką przestrzeń.

Co wybrać na ściany w łazience? Jak je wykończyć i udekorować? Płytkami, tapetą, a może boazerią? Zobacz: 5 pomysłów, co położyć na ściany w łazience i zainspiruj się.
 

Ciekawy pomysł na wnękę prysznicową – płytki z kolekcji Patchwork Clover Mirage przechodzą z podłogi na ścianę, opoczno.eu

Duże lustro w małej łazience – optyczny trik, który optycznie powiększy małą łazienkę z prysznicem

Nie od dziś wiadomo, że wszystko, co się błyszczy i w czym można się przejrzeć powiększa. Bliki fantastycznie rozświetlą przestrzeń, a lustra ją zmultiplikują – mała łazienka nabierze głębi oraz wyda się dwa razy większa. Zamiast wieszać kilka małych luster na ścianie postaw na jedno, ale naprawdę duże. Możesz przeznaczyć na nie całą ścianę nad umywalką. Wybierz model podświetlany od tyłu – nie będziesz musiała montować kinkietów po bokach. Opraw taflę w prostą, minimalistyczną ramę, która doda łazience szyku, albo zrezygnuj z niej, ale za to odważ się na fantazyjną formę.

Więcej pomysłów na ciekawe aranżacje łazienki z prysznicem zobaczysz w galerii zdjęć!

TEKST: MD
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE, ARCHIWUM WERANDY