modna łazienka

Modna łazienka — jakie trendy królują tej jesieni?

Łazienka

Nawet jeśli nie należymy do osób podążających za modą lub uważnie śledzących najnowsze trendy, znajdują one odzwierciedlenie w różnych dziedzinach naszego życia. Dotyczy to również wyglądu mieszkań i domów. Powodem nie jest jedynie dopasowana do aktualnej mody oferta sklepów. Wnętrzarskie trendy nie powstają w oderwaniu od rzeczywistości; większość z nich odzwierciedla nasze tęsknoty, postrzeganie świata czy różne ważne dla nas kwestie. Widać to również w modnych w 2022 łazienkach. Jakie kolory, motywy i aranżacje zostały z nami na dłużej i zdefiniowały jesienne propozycje projektantów?

Modna łazienka — kaprys czy rozsądny wybór?

Modne aranżacje łazienek warto przeanalizować nie tylko z powodu estetyki, ale również ze względów praktycznych. Każdy, kto planuje remont lub budowę, chciałby, by wnętrza były nie tylko estetyczne, ale i ergonomiczne i praktyczne. W przypadku łazienki dochodzi jeszcze kwestia kosztów eksploatacji — niektóre elementy wystroju są np. bardziej ekonomiczne od innych, sprzyjając oszczędzaniu wody czy energii. W najmodniejszych wnętrzach można zaś spotkać najnowsze rozwiązania technologiczne, które pozwolą obniżyć rachunki, a także uczynić łazienkę jeszcze wygodniejszą i bezpieczniejszą. Dodatkowo np. modna mała łazienka w 2022 roku jest miejscem, w którym estetyka idzie w parze z ergonomią oraz doskonałym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. 

Powrót do natury i… klasyki

Oczywiście obowiązujące jesienią 2022 trendy w urządzaniu łazienki nie dotyczą wyłącznie kwestii praktycznych. Można zauważyć, że niektóre kolory, materiały czy wzory proponowane przez projektantów w ubiegłych sezonach, nadal są obecne w najnowszych propozycjach. 

Naturalne materiały

Z pewnością zauważalny jest renesans drewna. Obecnie zdobi zarówno modne łazienki w bloku, jak i obszerne pokoje kąpielowe. To już nie tylko meble łazienkowe wykonane z naturalnego surowca, ale i drewnopodobne płytki czy wodoodporne panele podłogowe. 

Innymi naturalnymi, roślinnymi materiałami pojawiającymi się w modnych łazienkach, są różnego rodzaju trawy, liście bananowca, wiklina czy rattan. Najczęściej wykonuje się z nich lampy, pudła, kosze oraz inne akcesoria.

Marmur — nie tylko dla luksusowych wnętrz 

Jednym z najciekawszych trendów tego roku jest powrót marmuru oraz innych naturalnych kamieni. Choć ten pierwszy tradycyjnie kojarzony jest z przepychem, estetyką glamour czy rokoko oraz przestronnymi, luksusowymi pomieszczeniami, w nowoczesnym wydaniu może on zdobić również modną małą łazienkę. Szczególnie jasne odmiany marmuru mogą ją optycznie powiększyć, dodając jej przy tym szlachetnej elegancji. 

W nowoczesnych wnętrzach marmur pojawia się nie tylko na ścianach czy podłogach. Marmurowy blat, obudowa wanny czy designerska umywalka nablatowa to elegancka, ale i zaskakująco praktyczna propozycja, łącząca w sobie oryginalny wygląd oraz trwałość.

Jaki kolor łazienki jest modny?

Rok 2022 to rok kontrastów we wnętrzach. Modne są zarówno subtelne pastele, jak i wyraziste, głębokie kolory takie jak granat, szmaragdowa zieleń czy nasycony odcień oberżyny. Łączone ze sobą w gradienty lub kontrastowe zestawienia, pozwalają stworzyć naprawdę efektowne wnętrza. 

Oczywiście w dalszym ciągu nie przemija moda na czerń; pojawia się ona na ścianach, różnego rodzaju urządzeniach oraz dodatkach. Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że to właśnie czarny kolor stanie się klasykiem, który zagości w naszych łazienkach oraz innych pomieszczeniach na naprawdę długo. 

Modna łazienka — nowoczesna i higieniczna

Technologie, które w dobie pandemii rozpowszechniły się w miejscach publicznych, obecnie stają się standardem również w prywatnych domach. Modna łazienka pełna jest rozwiązań, które jeszcze bardziej ułatwiają utrzymanie wnętrza w czystości oraz sprzyjają bezpieczeństwu i higienie. 

Wiele z nich ułatwia korzystanie z łazienki osobom chorym, osłabionym lub mającym problemy z poruszaniem się. Przykładowo, modna łazienka z prysznicem obecnie wyposażona jest w wygodną kabinę typu walk-in, zmniejszającą ryzyko potknięcia się lub upadku. 

Coraz częściej w łazienkach pojawiają się również urządzenia bezdotykowe. Wyposażone w czujniki ruchu krany czy spłuczki coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach. Urządzanie łazienki z ich wykorzystaniem pozwala zminimalizować ryzyko przeniesienia drobnoustrojów między domownikami oraz sprzyja zachowaniu najwyższych standardów higieny. 

Materiał Partnera
Zdjęcia: Komfort.pl