nowoczesna łazienka z otwartym przeszklonym prysznicem. wystrój białe kafle z elementami drewna i czarnymi metalowymi akcentami

Plusy i minusy prysznica bez brodzika

Łazienka

Nic nie orzeźwia tak, jak chłodny prysznic o poranku. Pomaga pozbyć się resztek snu i dobrze zacząć dzień. Podczas urządzania łazienki warto więc przyjrzeć się bliżej kwestii dotyczącej natrysku. Lepiej zamontować zamykaną kabinę czy pojedynczą szybę? Wygodniejsza będzie zwykła słuchawka prysznicowa czy deszczownica? Najważniejszym pytaniem jest jednak, co sprawdzi się bardziej – prysznic z brodzikiem czy bez brodzika? Wszystkie za i przeciw znajdziesz w poniższym artykule.

reklama

Prysznic walk in bez brodzika – czy warto?     

Projektanci wnętrz coraz częściej sięgają w swoich aranżacjach po prysznice bez brodzika. Dlaczego? Przede wszystkim jest to doskonały sposób, by optycznie powiększyć przestrzeń. Gdy nie ma odcinającego się wizualnie od podłogi brodzika, łazienka wydaje się przestronniejsza. To minimalistyczne i bardzo eleganckie rozwiązanie, które sprawdzi się w pomieszczeniach luksusowych. Nie narzuca wyboru konkretnego natrysku, lecz pozwala na dowolny model.

Bezprogowe wejście jest niezwykle wygodne. Sprawdza się szczególnie w przypadku użytkowania przez osoby o ograniczonej mobilności. Sam montaż szklanej przesłony jest bardzo prosty. Ścianki prysznicowe wystarczy przymocować do jednej ściany i zamontować ramię przytwierdzone do drugiej.

Łazienka z prysznicem walk-in jest też bardzo łatwa w czyszczeniu. Mniej jest zakątków, w których lubi gromadzić się brud. Podłogę pod natryskiem wystarczy umyć mopem, tak jak resztę posadzki.

Aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą prysznica bezbrodzikowego, dobrze jest znać także jego wady:

  • Przede wszystkim jest to droższe rozwiązanie. Montaż wymaga zatrudnienia fachowca, by mieć pewność, że będzie on działał prawidłowo.
  • Odpływy liniowe są problematyczne w kwestii czyszczenia. Dużo częściej należy usuwać gromadzące się w nich nieczystości.
  • Brak brodzika utrudnia ręczne pranie oraz kąpiel małych dzieci. Jest również przyczyną zwiększonej wilgotności w łazience.

Prysznic z brodzikiem – wady i zalety      

Gdy wszystkie zalety i wady prysznica walk-in są już znane, czas wziąć na tapet brodziki. One również nie sprawdzą się u każdego, choć w wielu przypadkach będą rozwiązaniem idealnym.

Koszt montażu klasycznego brodzika jest dużo tańszy niż odpływu liniowego oraz kafelków. Dlaczego? Bez trudu można wykonać tę pracę samodzielnie. Nie wymaga to specjalistycznych umiejętności. Dlatego też praca fachowca także jest w tym przypadku tańsza.

W sklepach dostępne są przeróżne modele brodzików – wysokie, niskie, półokrągłe, kwadratowe i prostokątne. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wysoki model to świetne rozwiązanie dla osób, które mają małe dzieci. Doskonale zastępuje plastikową wanienkę i ułatwia codzienną higienę maluchów. To także dobre wyjście dla osób, które piorą ręcznie. Wysokie ścianki umożliwiają napełnienie brodzika wodą i namaczanie ubrań czy pościeli.

Co jednak z wadami?

  • Przede wszystkim brodziki czyści się dużo dłużej. Nie są one zlicowane z podłogą, dlatego nie wystarczy wytrzeć ich mopem.
  • Wygląd łazienki nie jest już tak minimalistyczny, jak przy prysznicach walk-in, szczególnie w przypadku ciemnej posadzki i jasnego brodzika. Nie zawsze łatwo jest więc wkomponować tradycyjny natrysk w całą aranżację łazienki.
  • Rozwiązanie to zajmuje także więcej miejsca, co w przypadku małych łazienek bywa problematyczne.
  • Wyższy próg może też utrudniać korzystanie z prysznica osobom starszym i dzieciom.

Kabina z brodzikiem czy bez brodzika – co wybrać?   

Dobór odpowiedniego rodzaju prysznica jest kwestią bardzo indywidualną. Każdy inwestor powinien określić swój budżet oraz potrzeby domowników, by dokonać właściwego wyboru.

Miłośnicy designerskich rozwiązań powinni wybrać opcję walk-in. Wygląda ona niezwykle stylowo, nie zaburza proporcji pomieszczenia i daje dużo większe możliwości aranżacyjne. Warto jednak pamiętać, że często wiązać się to może z poważną przebudową podłogi. Zwłaszcza, gdy dokonywane są zmiany w istniejącej już łazience. Ma to oczywiście także wpływ na domowy budżet.

Instalacja bezbrodzikowego prysznica jest droższa, bardziej skomplikowana i wymaga pomocy dobrego fachowca. Oszczędności na tym polu mogą skończyć się, np. niewłaściwie przygotowanym podłożem, w którym umieszczony jest zbyt niski spadek. Woda więc nie ma możliwości odpowiednio szybko dostać się do odpływu. Także docięcie płytek jest bardziej wymagające i bywa, że mniej doświadczeni glazurnicy nie potrafią osiągnąć estetycznego efektu.

Prysznic z brodzikiem – dla kogo?

Jeżeli budżet remontowy jest niewielki, warto postawić na prysznic z klasycznym brodzikiem. Nawet niezbyt zaznajomiona z tą tematyką osoba poradzi sobie z jego samodzielnym montażem. Pozwoli to znacznie ograniczyć koszty wykończenia łazienki.

Brodzik to też rozwiązanie dla osób, które mają małe dzieci. Plastikowe wanienki zajmują sporo miejsca i bywają nieporęczne. W przypadku brodzika wystarczy nalać do niego odpowiednią ilość wody, aby wygodnie i szybko umyć maluchy. To niezwykle praktyczne rozwiązanie.

Jest to też opcja dla tych, którzy lubią zrelaksować się w wannie, ale nie mogą sobie na nią pozwolić ze względu na niewielki metraż pomieszczenia. Odpowiednio większy brodzik z wysokimi ściankami może czasem pełnić funkcję wanny.

Prysznic z brodzikiem w wersji luksusowej: panel z hydromasażem, siedzisko, wysokiej klasy przesuwne drzwi szklane, radio, półka na kosmetyki.

Prysznic bez brodzika – dla kogo?

Zdarza się, że tańsze rozwiązania nie sprawdzają się w aranżacji wygodnej łazienki. Dlaczego?

Gdy jednym z domowników jest osoba starsza bądź niepełnosprawna, trudno jej poradzić sobie z wyższymi ścianami brodzika. Tutaj praktyczniejszy wydaje się montaż prysznica walk-in, do którego jest po prostu łatwiejszy dostęp dzięki zlicowaniu z podłogą. Pod natryskiem można postawić specjalne krzesło do mycia osób z problemami z poruszaniem, dzięki czemu codzienna higiena jest dużo łatwiejsza.

Gdy w malutkiej łazience liczy się każdy centymetr przestrzeni, warto rozważyć prysznic bezbrodzikowy. Optycznie jest on lżejszy, dzięki czemu nie obciąża całości aranżacji. To rozwiązanie jest także idealne dla minimalistów, którzy nie przepadają za zbędnymi przedmiotami w przestrzeni. W łazience minimalistycznej znajdują się jedynie te urządzenia i kosmetyki codziennego użytku, które są niezbędne.

Bez względu na to, która z opcji lepiej wpisuje się w potrzeby użytkowników oraz korzystniej wkomponuje się w aranżację twojej łazienki, najnowocześniejsze rozwiązania znajdziesz w sklepie lazienkaplus.pl.

Materiał Partnera

Prysznic walk-in w łazience minimalisty: stylowa szklana ścianka bez metalowej ramy, bateria podtynkowa, duża deszczownica, jednolity gres w stonowanym kolorze na podłodze.